Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Sıcak para soğuk savaş

21.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Koronavirüsü kâbusu piyasaları esir almaya devam ediyor. Çin’de üretim yapan Apple virüs nedeniyle ciro hedeflerine ulaşamayacağını açıkladı. Ardından, Çin kaynaklı, küresel büyümenin hedeflerine ulaşılamayacağı endişeleri arttı. 2020 yılı başında daha pozitif olan 12 aylık tahminler revize edilmeye başlandı.

Üretim ve küresel ticaretin yavaşlama beklentisi, petrol fiyatlarının 50 doların altına gelebileceği düşüncelerini de kuvvetlendirmiş oldu.

ABD borsalarının, küçük aksamalarla da olsa 2009 yılında başladığı trendi her geçen gün yeni rekorlara kapı aralıyor. Seçim yılı olması sebebiyle büyük bozulma beklenmeyen ABD piyasaları; gelen verilerin de teyit ettiği gibi oldukça iyi durumda. Dolar faizinin de 2020 yılı içerisinde 1,5 ve 1,75 bandında kalması halinde ABD piyasalarının 2020 yılını pozitif havada tamamlayabileceği öngörülüyor.

Altın tarafına baktığımda Ons altının kriz sever doğası gereği, kendisine, insanları hızlı ve etkili bir şekilde öldüren bir ortak bulması sebebiyle bugünlerde yükselişine devam etmektedir.

Ancak yaz aylarına doğru hastalığın yavaşlamasıyla havasını kaybedeceğini biraz daha yataya girebileceğini söylemek mümkün olabilir.

İçeride ise, dolardaki son zamanlardaki yükselişin, ABD verileri kaynaklı olmakla birlikte ,Bizim bitmek tükenmek bilmeyen gerilimli atmosferimizin de etkisi olduğunu görmek lazım.

Ancak merkez bankası ve BDDK’nın almış olduğu tedbirler sayesinde Swap piyasasından TL alıp piyasalara satarak kuru aşırı yükselten ve oynaklaştıran dönemin gerisinde kaldık.

Kur manipülasyonu yaparak büyük paralar kazanıp bizi zora sokan akbabalar, dışarda eski kazançlı günleri düşünerek zaman geçiriyorlar.

Peki biz üzerimize düşeni yerine getirebiliyor muyuz? Son zamanlarda yabancı sermayeye karşı örtülü bir müdahale görüntüsü oluştu. Yabancı sermayeden kastımız sıcak para. Hızla gelerek oluşturduğu pozitif havadan yararlanarak kazanç elde ettikten sonra sert şekilde piyasadan çıkması ve çıkış esnasında büyük dalgalanmalara yol açması, yıllardır canımızı sıkmakta fakat sıcak paraya olan ihtiyacımız nedeniyle kaderimize razı gelmekteydik.

Swap müdahaleleri ve reel faiz vermeme iradesi sıcak paranın uzak durmasına neden oluyor. İkame sermaye bulunduğu sürece ve borçlanma gereğini başka ürünlerle tamamlayabiliyorsak bizim için hiç sorun değil. Fakat kur üzerinde baskı yaratan bu durum para akışının yavaşlamasıyla başka sorunlara everilme eğilimi gösterirse bir anda başladığımız yere dönme riskiyle karşı karşıya kalabiliriz.

Hisse senetleri piyasamız 124,500 seviyesini gördükten sonra 2020 yılı başından buyana yaşanan olumsuzlukların etkisiyle 120,000 seviyesinin üzerinde kalmakta zorluk çekmeye başladı. Trendin yorulduğunu ve gerilimlerin yatışmasını beklemek üzere bir geri çekilme ve düzeltme içine girebilmesi çok olası. Destek bölgelerine baktığımda ise 120,300 üzerinde tutunamayan endeksin 114,800 ve 112,800 seviyelerine geri çekilmesi ihtimali görünüyor.

Endeksten iki sıfır atılması, Borsa İstanbul’un halka arzı gibi konular piyasaya moral verse de öncelikle savaş ve türevi gerginliklerin gündemden düşmesi şart.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test