Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Müze giriş ücretlerine zam ve turizmde alarm…

28.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre kültür turizmi, en fazla gelişme gösteren turizm çeşitleri arasında yer almaktadır. Müzeler ve ören yerleri, turizm sektörünün gözbebeği ve önemli gelir enstrümanlarından biridir. Kültür meraklıları, bu yerlerin daimi müşterileridir.

Müzeler ve ören yerleri ayni zamanda ülkenin tanıtım ve cazibesini de arttıran unsurların başında gelir.

Çok ülkeye turist talebinin artmasında etkin rol oynarlar.

Ülkemizde İstanbul, İzmir, Ankara başta olmak üzere birçok şehrimiz müze ve ören yerleri bakımından zengin bir varlığa sahiptir. Topkapı, Ayasofya, Efes, Bergama, Ariassos, Aspendos (Belkıs), Olympos bu yerlerden bazıları…

Ayrıca ilçe ve şehirlerimizde pek çok sayıda yerel sanat, kültür eserleri ve yaşamını sergileyen müzeler mevcuttur.

Bu müze ve ören yerlerinden elde edilen gelir, hem yerel hem de genel bütçe için önemli kaynak teşkil ediyor.

Dünyada en fazla ilgi gören müze ve ören yerlerinin giriş ücretleri de çok pahalıdır. Bizde de bu yerlerin ücretleri, talebe göre değişe de hala birçok ülkedeki benzerlerine göre ucuzdur.

Her sene genel olarak zam gündeme gelir ve yapılır.

Bu yerlerin fiyatlarına günün şartlarına göre zam yapılmalıdır. Bu arada ülkemizde “Müze kart” uygulaması da var. Kart uygulamasının teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu zamlar yapılmalıdır. Çünkü bu yerlerin korunması ve bakımının bir maliyeti vardır. Bu değerleri görmek isteyenlerin ücret ödemeleri esastır. Müze ve ören yerleri giriş ücretine bu ay zam yapıldı. Burada itirazımız, zamların zamansız yapılmasıdır.

Çünkü turizm işletmeleri ve tur operatörleri, Türkiye program ve paketlerini, yaz ayları sonunda hazırlar ve muhtemel pazarlardaki alıcılara gönderirler. Bu paket programlar haliyle müze ve ören yerlerin giriş ücretleri de dikkate alınarak hazırlanır.

Bakanlık olarak bu zamları sezonun planları yapıldıktan sonra, yani ürün satıldıktan sonra yaparsanız işletmeleri sıkıntıya sokarsınız.

Bu gün ortaya çıkan durum budur. Acente ve tur operatörleri yeni gelen zamları sattıkları paketlere nasıl yansıtacaktır?

Bu ne yazık ki sadece bugün için oluşmuş bir sıkıntı değildir, maalesef yıllardır süre gelen bir durumdur. Turizmcinin bu konudaki şikayetleri de gün geçtikçe artıyor. Turizmci gelen zammı, pakete yansıtmak durumunda kalıyor. Bu da alıcı ile satıcı arasında ihtilafın doğmasına yol açıyor.

Doğru olan yeni yılın zamlarının yaz ayları sonunda açıklanmasıdır. Turizmci de satacağı paket tura bu zammı ekleyerek pazarlamasını yapmış olur. Umarın gelecekte bu iş düzelir. Aksi halde sıkıntı devam eder gider. Bu durum geliri de düşürüyor.

Türkiye alarmda mı?

Dünyada Koronavirüs tehdidi her geçen gün artıyor. En fazla etkilenecek sektörlerden biri de turizmdir. Bundan Türkiye’de etkilenecektir. Koronavirüs salgını ne yazık ki geçen haftalarda yazdığım gibi kapımıza dayanmıştır.

Türk turizmi için gelir yönünden ilk sıralarında gelen İran’da salgın can almaya başlamış. Türkiye, sınır kapılarını haklı olarak kapatmıştır.

Çin ile uçak seferlerinin çoğu iptal edilmiştir.

Dünyadaki hava yollarının uçuş iptallerinden ortaya çıkan milyarlar dolar zarar vardır.

Salgın, Avrupa ülkelerinde büyümektedir.

Bunun anlamı şudur. 2020 dünya turizminde “Alarm zilleri” çalmaktadır. Bu durum Türkiye için de geçerlidir. Ancak ne yazık ki Türkiye’de sektöre adeta bir sessizlik hakimdir.

Bu işin şakası yoktur.

Umarım sektör bir acil durum masası kurar, koruyucu ve telafi edici tedbirleri alır.

Türkiye, dünya geçiş yolları üzerinde yer alıyor. Komşumuz ülkelerin çoğu da işin ciddiyetini anlayacak türden değildir.

Hep beraber işten en az zararla çıkma şansını yaratalım derim.

Dilerim öylede olacaktır. Ben ülkem adına yetkililerin ve sektörün bu konuda gerekli tedbirleri alacağına inanıyorum. Dilerim öyle olur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test