Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Corona Zart Virüsü

28.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Wall Street çakıldı. Böylesine düşüş şimdiye kadar hiç görülmedi. Uluslararası panik var.  Haklılar tabii, olur mu olur! Bu dünyanın veya bildiğimiz medeniyetin sonu olabilir. Dünyanın ekonomisi alt üst olabilir.

Sağlık sistemleri çökme noktasına gelebilir. Uluslararası seyahat sektörü batmış kadar olabilir. Bu arada epeyce firma da çok mu çok etkilenir.

Ama korkuyu abartırken önce bir neden korktuğumuzu bilelim ve anlayalım lütfen. Sonra da korkunun ecele faydası olmadığını. Ancak ondan sonra izan, insaf ve akıl doğrultusunda adımları atalım.

Birinci Dünya Savaşı’nda tarihçilerin tahminlerine göre yaklaşık 15 milyon insan öldü.

Büyük “İspanyol” gribinden tıp tarihçilerinin çalışmalarına göre 40 milyon kadar insan öldü.

O kadar ürkütücü idi ki rakamlar ancak “bilimsel” olarak 1970’li yıllarda alenen ortaya çıktı.

Almanlar, “ABD’liler bu virüsü savaşın bir parçası olarak etrafa yaymışlardır” diye korkup basına sansür koydular. İngiliz ve Amerikalılar da “Almanlar bu virüsü yaymışlardır” diye basını sansürlediler, 1918’de. Ve yüz binlerce Ermeni zorunlu göç esansında bu yüzden öldü. Ülkeler arası politikada hâlâ soykırım lafları falan dolaşıyor ve necip edebiyatçılarımız da bu konulara değinmeden (Akılları ne kadarına ersin veya ermesin) laflar ediyorlar.

Coronavirüsü ölümleri kanser ile trafik kazaları ile mukayese edince hâlâ çok vahim boyutlarda değil.  Bu bir “İspanyol gribi” değil. Yazımın başlığının düşündürdüğü gibi bu olayı küçümseyip hafife mi alıyorum? Haşa! Katiyyen öyle değil, son derece ciddiye alıyorum. Ama kardeşler, paniklemenin ve komplo teorileri üretmenin yeri ve zamanı değil. Akıl yolunca izan ve insaf yolunda yürümeye devam edelim. Bildiğimiz tedbirler çok fazla değil. Onları uygulamakta fayda var. Wall Street’de birkaç fırsatçı cebini doldurduktan sonra normale gelecektir. Seyahatler de!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test