Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Sosyal mesafe, sosyal devlet

3.4.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Salgının yayılmasını önlemek amacıyla konulan “sosyal mesafe” kuralı ne anlama geliyor ve işe yarıyor mu? Bunu anlamak için tüm dünya devletleri adeta “sosyal test” yarışına girdiler. Neredeyse her devlet başkanı vatandaşına “evde kal, sosyal mesafeyi koru” çağrısı yapıyor ancak bu çağrıya en iyi uyanlar “sosyal devlet” yönetimini benimseyen ülkeler mi acaba? Halklar, devlet liderinin sözlerine ne kadar güveniyor, inanıyor ve kendisinden istenenleri yerine getiriyor?

Liderlerinin, vatandaşın iyiliği ve refahı için çırpındığına inanan toplumlar bu salgın sürecini “güven ve huzur” içinde geçiriyorlar. Biliyorlar ki devlet Onları zora koşmaz, darda bırakmaz. Devlet, olayların ve vatandaşın “önünden” gider, vizyon koyar ve koyduğu vizyon vatandaş tarafından kabul görür. Devlet, hata yapsa bile, vatandaş güven duyduğu  için eleştirir ama  acımasızca yaklaşmaz. “Güven ruh gibidir, çıktığı bedene bir daha geri gelmez” diyen Shakespeare’in memleketi bu örneklerden biri.

Her gün saat beşte devlet yönetiminin temsilcileri televizyon ekranlarına çıkıyor ve devletin halk için yaptıklarını ve yapacaklarını anlatıyor, basının sorularını yanıtlıyorlar. Çalışan da, işveren de bu kriz sürecini “maddi” kaygılarını minimumda yaşayarak geçiriyor. Binlerce yatak ve solunum cihazıyla dört büyük kentin fuar ve kongre alanları hastaneye dönüştürülüyor. Krizin bu kadar tırmandığı günlerde vatandaş her gün yapılanları gördükçe, duydukça, izledikçe devletine ve yönetimine güven duymaya devam ediyor.

Şeffaf iletişim stratejisi yürüten İngiliz Hükümeti, daha ülkede vaka sayısı 10 kişi iken ve henüz hiçbir can kaybı yaşanmamışken, halkın karşısına çıkıp “Ölüm sayılarını 20 binin altında tutmak için çalışacağız” diyerek örneğine az rastlanan bir “Doğrucu Davut” yaklaşımı gösterdi. Boris Johnson’ın bu kadar acı ve katı bir konuşma yapmasını eleştirenler,  ortada vahim bir durum yokken bu kadar ağır bir bilanço projeksiyonu yapmasına sinirlenenler, panikleyenler oldu. Başbakan,  “doktor taktiği” izlemek gibi bir yöntem seçmişti. En iyi neticeyi elde etmek için en kötü olasılık üzerinden hazırlık yapmak işe yarıyor mu göreceğiz ancak şimdilik tablo gerçekten kötü. Mart ayının son haftalarında günlük 200’er kişi olan kayıp sayısı, nisan ayının ilk günlerinde günlük 400 kişiye çıktı. Günlük kayıp sayısını düşürebilirlerse bunu bir başarı olarak göreceklerini söyleyen devlet yetkililerinin çizdiği bu tabloya neredeyse sevinecek haldeyiz.

Ülkemizde ise Yerel Yönetimlerin “sosyal devletin belediyeleriymiş” gibi davranmaya çalıştıkları bir tabloyla karşı karşıyayız. Diğer ülkelerden gördüklerini ve CHP’li belediyelerin “sosyal belediyecilik” uygulamalarını “kes-yapıştır” yapan hükümet, çalışana, işverene ve esnafa maddi destek sağlanacağına dair kimsenin tam olarak anlayamadığı bir takım vaadler de bulunarak vatandaşa sahip çıkmaya çalışsa da, bu vaadler “maaş bağışlama ve bağışlatma” sözlerinin altında kaybolup gidiyor. İçinde bulunduğumuz bu düğümü çözebilmek amacıyla gösterilen çabaların belki de hiçbiri ne tam olarak anlaşılabiliyor ne de devletin istediği sosyal mesafe kuralı uygulanabiliyor. Ne diyelim, sosyal mesafe kuralı koymadan önce sosyal devlet olmak gerekiyormuş gibi bir sonuç ortaya çıktığına görebu krizin öğrettiklerinden biri de bu olsa gerek.

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test