Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Yalanlandı: Çileğin içinden çıkan böcekler videosu için açıklama

25.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya yine durumla mizah yapanlar ve olayı ciddiye alanlar olarak bölündü. Videoyu yayınlayan TikTok kullanıcısı ''kurgu'' olduğunu itiraf etti.

Çilek, Twitter'da gündem oldu. TikTok'ta paylaşılan bir görüntüye göre karbonatlı suya konulan çileklerin içinde kurtçuklara benzeyen böcekler çıkıyor.

Twitter'da ve diğer sosyal medya platformlarında dolaşan videoyu izleyen bazı kullanıcılar, "çilek yediğim için pişmanım", "bir daha çilek yiyemem" gibi yorumlar yaptılar. Ancak çileğin içinden çıkan böcekler "doğal" olan meyvelerin büyük bir çoğunluğunda bulunabilir.

Birçok insanın "çilek yemeyi bıraktım" demesine sebep olan videoyu paylaşan TikTok kullanıcısı videonun kurgu olduğunu açıkladı. Kullanıcı, karbonatlı suya çilekleri attıktan sonra, bahçesinden çıkardığı böcekleri kaseye ekleyerek çileğin içinden çıkıyormuş gibi gösterdiğini, kadar kişi tarafından izleneceğini düşünmediğini, ayrıca sahte olduğunun çok belli olduğunu söylüyor.

Gündem olan video şöyleydi;

Sosyal medyada dalga geçildi

Sosyal medyada bazı kullanıcılar da dolaşan videoyla mizah yaptı. Olayın ardından hemen ortaya çıkan çilek şakaları;

Çilek ile ilgili sosyal medya "geyiği" sürüyor. Twitter'da #ÇilekYalnızDeğildir etiketi açılmıştı.

DOKTORDAN AÇIKLAMA

Prof. Dr. Bülent Nazlı, videoyu görünce kendisinin de denediğini, çileğinden kurtçuk çıkmadığını ifade etti.

Nazlı, bazı kelebek, böcek ve sineklerin üreme dönemlerinde yumurtalarını meyvelerin üzerine bıraktığını, yumurtaların da kurtçukları oluşturduğunu ifade etti.

"Bunlar belli bir dönem meyvenin içerisinde yaşamlarını sürdürüyorlar. Sonra tekrar o meyveyi terk ediyorlar” diyen profesör, şöyle devam etti: “Meyvede görülen bu durum doğal bir döngü. Şimdiye kadar belki de defalarca bu şekilde kurtlu meyve tükettik. Yani çiğ olarak tüketilen gıdalarda bunlar özellikle önem taşıyor. Bu durumdan fazla ürkmemek gerekiyor.”

Prof. Dr. Nazlı, meyvelerle görülen kurtçukların insanlara zarar verdiği yönünde bir bilgi olmadığını belirterek şunları kaydetti:

“Zararlı olduğuna veya zehirlenme yaptığına dair bir bulguya rastlanmadı. Ama insanlar kurtlu meyveleri gördükleri zaman hoşlanmayabiliyorlar. Dolayısıyla meyveleri bu şekilde tüketmek istemiyorlar. ‘Meyvelerden kurtçuklar çıkıyor, bunları tüketmeyeceğiz’ diye bir düşünce yanlış. ‘Eğer bir meyvede kurt yoksa o meyvede çok kimyasal vardır’ diye bir düşünce var. Ama meyvelerle birlikte alınacak kimyasalların zararı çok daha büyük. Kansere kadar giden zararlara yol açabilir. Meyvelerden tek tük kurtçuklar çıkabilir. Bu durumu büyütmemek lazım. Avrupa’da kurtlu meyveler daha pahalı satılıyor."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 9 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Aziz

27.05.2020 - 03:25
Videoda kesintiler var fake illaki küçük sinek çıkabilir ama koca kırkayak neresine sığacak saçma

masal

27.05.2020 - 02:50
ne yani çileğin kilosu 50 krş yapsa alan olmaz mi
Yazarlar
Website Security Test