Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Koronavirüs mücadelesinde yaş ayrımcılığı

4.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“İnsanların kendi evinde bile olsa uzun süre kapalı kalması, ciddî ruhsal sorunlar, hatta bunalımlar yaratabilir. Bu ve sayısız başka nedenlerle korona-virüs mücadelesinde insanlar arasında yaş nedeniyle  ayrımcılık  yapan uygu-lamalara kesinlikle son verilmelidir.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün akşam (3.6.2020) Bilim Kurulu toplantısından sonra gazetecilerin koronavirüs salgını nedeniyle 65 yaş ve  üstü insanlar hakkında uygulanan sokağa çıkma yasağı ile ilgili sorularına verdiği cevapta konunun önümüzdeki hafta gündeme geleceğini söylemesi dolayısıyla eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk,  yazılı bir açıklama yaptı:

“Bu yasak, –son olarak İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği ‘18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin  Sokağa Kısıtlaması Genelgesi’ uyarınca  31 Mayıs Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında ‘yürüme  mesafesiyle  sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla’ uygulanan ‘dışarı çıkma’ izni   dışında– 21 Mart’tan bu yana 75 günden beri devam ediyor. Fakat anılan Genelge ile ‘işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlar’ için ‘aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler’ için ‘sokağa çıkma kısıtlamasından muaf’ tutulma  olanağı getirildi.

Bu Genelge uyarınca gerek 65 yaş ve  üstü  insanlar hakkında uygulanmaya devam eden dışarı çıkma yasağı, gerek bazı meslek gruplarının bu yasaktan ‘muaf’ tutulması, Anayasa’mızın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırı birer ayrımcılık örneğidir. Aynı maddenin III. fıkrasında sıralananlar arasında ‘yaşlılar’ için alınacak tedbirlerin de ‘eşitlik ilkesine aykırı’ sayılmayacağı belirtilmekle birlikte; bu, lehte uygulanması gereken bir pozitif ayrımcılık hükmüdür. Yoksa bu madde, 65 yaş ve  üstü  insanları 75 günden beri ev hapsinde tutan ve Sağlık Bakanı Koca’nın sözle-rinden önümüzdeki hafta bir esneklik getirilse bile devam edebileceği anlaşılan bir ‘yaş ayrımcılığı’ için anayasal dayanak oluşturmaz.  

Pazar günleri sokağa çıkma, yürüme olanağı sağlamakla birlikte; başka işler ve gereksinmeler bakımından hiçbir şey ifade etmez. Çünkü sadece belirli meslek mensuplarının değil, kadın erkek bütün insanların ancak hafta içinde yapılacak işlemlerle karşılanabilecek gereksinmeleri vardır. Örneğin emekli maaşını almak, para çekmek veya yatırmak, havale yapmak için bankaya gitmek; davacı veya davalı olarak mahkemede hazır bulunmak; besin maddeleri ve benzeri ev gereksinmeleri için alış-veriş yapmak; berbere, kuaföre gitmek; yakınlarının nişan, nikâh ve düğünü, cenaze töreni gibi sosyal etkinliklere katılmak, hasta veya başsağlığı ziyaretinde bulunmak, ya ancak iş günlerinde, ya da haftanın herhangi bir günü yapılabilecek  iş veya etkinlik-lerdir.

Bunlara hastalık gibi önceden belli olmayan bir günde ortaya çıkabilecek, doktora, dişçiye, hastaneye, eczaneye gitmeyi gerektirecek zorunlukları da eklemek  gerekir.

Ayrıca insanların kendi evinde bile olsa uzun süre kapalı kalması, ciddî ruhsal sorunlar, hatta bunalımlar yaratabilir.

Bütün bu ve sayısız başka nedenlerle koronavirüs mücadelesinde insanlar arasında yaş nedeniyle  ayrımcılık  yapan uygulamalara kesinlikle son verilmelidir.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test