Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Ekonominin normalleşme karnesi

10.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomistlerin büyük çoğunluğu, ekonomide canlanmanın başladığını ve kısa sürede, corona öncesine döneceğimizi ifade etmektedir. Bu doğaldır. Çünkü daha 1-1,5 ay öncesine kadar kapalı olan işletmeler ve kurumlar, normalleşme başlığı altında yeniden faaliyete başlamış ve yönetimin verdiği çeşitli desteklerle eski cirolarına kavuşmanın yollarını aramaya başlamıştır. Gerçekten, Merkez Bankası bu dönemde piyasaya geniş ölçüde likidite sağlamış, Hükümet destek paketleri sağlamış ve faizler son defa sabit tutulmaları hariç, sürekli olarak düşürülmüştür. Negatif faizler % 4’ü aşmıştır. Türkiye dünyada en yüksek negatif faiz veren ülkelerden biri konumundadır. Ancak bu durum sürdürülebilir değildir. Faizler gerilediğinde, enflasyon da geriler düşüncesi gerçekleşmemiştir. Tam aksine, faizler, sonuncusu hariç, 9 toplantıda ve sürekli olarak düşürüldüğü halde, enflasyon tırmanmaya devam etmiştir. Merkez Bankası’nın 2020 yılı için öngördüğü %7,4’lük enflasyon tahmininin gerçekleşmesi tartışılır durumdadır. Enflasyon daha da yükselirse, Merkez Bankası’nın faiz arttırması gerekebilecektir ki, bu durum yeni tartışmalara ve belirsizliklere yol açacaktır.

Negatif faizin, bir ölçüde de olsa, dövize yönelmeyi teşvik ettiği de görülmektedir. Geçen hafta, bankalardaki yabancı para mevduatı 575 milyon artarak 202,2 milyar dolara yükselmiştir.

Bol ve maliyeti düşük likidite ortamının en fazla etkilediği sektörlerden biri borsadır. Borsa eski zirvelerine yaklaşmıştır. Ancak, düşük faiz, bazı ekonomi dışı faktörlerin de katkısıyla, yabancı yatırımcıların borsadan çıkmasına yol açmıştır. Geçtiğimiz hafta hisse senetleri ve tahvil-bonodan yabancı çıkışı 150 milyon dolar civarındadır. Belki de bu tür çıkışların daha önemli bir yanı, sadece kısa vadeli sermaye hareketleri niteliği taşımaması ve bazı uzun vadeli yatırımlarda da görülmesidir.

Likidite bolluğunun talep yaratığı sektörlerin başlarında konut ve otomotiv sektörleri gelmektedir. İkinci el otomobil satışlarında da aynı durum vardır.1-27 Haziran tarihleri arasında 93 bin konut satılmıştır. (geçen yılın aynı döneminde 6 bin) Haziran ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları, bir önceki yıla göre %66 artarak 71 bin adete ulaşmıştır. Sağlanan desteklerle tüketimi teşvik edilen diğer sektörler de vardır. Ancak dikkat edilmesi gereken üç ana unsur vardır. Birincisi bu tür talep artışları, ekonomiyi bir ölçüde canlandıracaktır ama enflasyonun artışına da sebep olacaktır. İkincisi kredilerin dönüşünde bazı sıkıntıların ortaya çıkması ihtimalidir. Hane halkı giderek borçlandırılmaktadır. Üçüncüsü, destek paketleri içinde yer alan ürünlerin fiyatlarındaki artıştır. Bu durum, düşük kredi faizlerinin sağladığı avantajın bir kısmını geri almaktadır.

Bazı sektörlerde ise olumsuzluklar sürmektedir.

Turizm sektörü bu alanda başı çekmektedir. Corona virüsünün en çok etkilediği sektörlerden biridir. AB’nin turistlerini ülkemize göndermekteki olumsuz yaklaşımı, hem turizm gelirlerimizi ve hem de istihdam hacmimizi etkilemektedir. Turizm, dış ödemeler dengemizi olumlu olarak etkileyen sektörlerden biridir.

Piyasadan alınan bilgiler, genelde iç ticaret hacminin de, corona öncesine henüz ulaşılamadığını göstermektedir. Açılan iş yerleri, müşteri talebinin kısıtlı olduğunu ifade etmektedir.

Dış ticarette durum farklı değildir. Ocak-Haziran dönemini kapsayan.6 aylık ihracat 75 milyar dolar, ithalat ise 100 milyar dolardır. İhracat geçen yılın ilk 6 ayına nazaran %15,6 oranında gerilemiştir. Aynı eğilimin yılın ikinci altı ayında da sürmesi halinde, dış ticaret açığının en az 50 milyar doları bulması beklenebilir. Kaldı ki, canlanmaya başlayan ekonominin daha fazla ithalata ihtiyaç duyacağı açıktır. Kamu yatırımları da devam etmektedir. Böyle bir durumda dış kaynak ihtiyacı artacak ve halen 431 milyar dolar civarında olan dış borçlar biraz daha artacaktır. Dış borçlanmada, likidite bolluğu nedeniyle, bir sorun çıkacağı düşünülmemektedir. Ancak maliyeti, ülkenin ekonomik ve siyasi istikrarına, hukuk düzenine ve güvenilirliğine bağlı olacaktır.

Ve son olarak ta, yerli yatırımcıların daha bir süre beklemeyi tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test