Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Büyüme bundan sonra nasıl olacak?

4.9.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye ekonomisi, pandeminin de etkisiyle bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren daralmaya başlamıştır. Son 4 yılın yıllar ve çeyrekler itibariyle büyüme hızlarını gösteren aşağıdaki tablo, bu durumu daha açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Yıllar

1.Çeyrek

2. Çeyrek

3. Çeyrek

4. Çeyrek

Yıllık

2017

5,3

5,3

11,6

7,3

7,5

2018

7,5

5,8

2,5

-2,7

3

2019     

-2,6

-1,7

1

6,4

0,9

2020

4,4

-9,9

 

 

 

Ekonomik büyüme hızının bütün dünyada olduğu, Türkiye’de de düşmesi, hatta daralma hızının daha yüksek olması bekleniyordu. Ancak pandeminin başından itibaren piyasaya verilen, iç talebi arttırıcı kredilerin bolluğu, vergi ertelemeleri, istihdam teşvikleri gibi nedenlere, finans ve sigortacılık, bilgi ve iletişim sektörlerinde kaydedilen olumlu büyüme farklı yönde etki yapınca, genelde büyüme oranlarındaki daralma, beklenilenin bir miktar altında çıkmasına yol açmıştır.

Bu yılın ikinci çeyreğinde ekonomik daralma, sanayide %16,5, hizmetler sektöründe % 25,ihracatta % 35,3 ve dış ticaret açığında % 5,9 olmuştur. Hizmetler sektöründe bu denli büyük ölçekli daralma, son defa 1998 yılında yaşanmıştır. Hizmetler sektörü, Türkiye için son derece önemli bir sektördür. İstihdam kaynağıdır ayrıca, gayrisafi milli hasılanın yarısından fazlası (% 55-56) bu sektörden kaynaklanmaktadır. Bu sektörü % 25-27 bandında sanayi ve yüzde 7-8 aralığında tarım sektörü izlemektedir. Bu arada, tarım sektöründe 2020 yılının ilk çeyreğinde % 2,6 ve ikinci çeyrekte % 4 oranında gelişme sağlandığını kaydetmek gerekmektedir.

Asıl soru, yılın üçüncü ve son çeyreğinde ve yıllık bazda ne gibi gelişmelerin ortaya çıkacağıdır.

Bu soruya verilecek cevap geniş ölçüde salgının devam edip etmeyeceği, yayılma hızı, süresi ve kapsama alanına bağlı olacaktır. Mevcut ve kısa vadeli analizler, salgının çok yakın zamanda bitmeyeceğini göstermektedir. Bunun pratikteki anlamı belirsizliğin devam edeceğidir. Böyle bir durumda, ihracatın önemli bir ölçüde artmasını beklemek doğru değildir. Aynı durumu turizm sektörü için de söylemek mümkündür. Salgın yanında ülkemizin uluslararası alandaki algısı, bölgedeki güvenlik sorunları gibi sebepler bu sektördeki gelişmeleri ciddi ölçüde kısıtlayıcı niteliktedir. Döviz kurlarının sürekli olarak artma eğilimine girmesi, mevcut döviz kaynaklarının ve Merkez Bankası rezervlerinin bu artışları önleyebilecek düzeyde olmaması ve hatta gerilemesi, bilinen nedenlerle yabancı para kaynaklarının ülkemize gelmemesi ve hatta çıkmaya başlaması, artan cari açığımızı finanse edebilecek durumda değildir.

Kabul edebilelim ki, artık iç talebi arttırarak, piyasaları canlandırma politikası da devam edecek gibi görünmemektedir. Yılsonu için hedeflenen 140 milyarlık bütçe açığına ilk 7 ayda ulaşılmıştır. Basında yer alan haberlere göre, 2019 yılı başında 247 milyon dolar olan döviz cinsi kamu iç borcu, bu yılın temmuz ayında 32 milyar dolara çıkmıştır. Daha fazla bütçe açığı, kurlardaki artışla birlikte enflasyonu yukarı çekecek ve ekonomik dengeler daha fazla bozulacaktır.

Sonuç olarak şunları söyleyebiliriz. Yakın gelecekte bizi olumlu bir tablo beklememektedir. Bu, bütün dünyada böyledir. Ancak her ülkenin doğal kaynakları, mali imkanları, dış pazar genişlikleri çok farklıdır. Dolayısıyla her ülke bu olumsuz süreçten farklı şekilde etkilenecektir. Bu durumda zaten çok ta bol olmayan kaynaklarımızı en rasyonel şekilde kullanmamızın ve dış piyasalarda aleyhimize oluşan algıyı hızla değiştirmeye çalışmamızın zamanıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar