Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Rüyalarda buluşuruz…

15.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta kongreye yapılan baskın ve akabinde yaşanan olayların etkileri sürmeye devam ediyor. Pandemi nedeniyle hayalet şehre dönen kalabalık şehirler giderek daha bir yalnızlaşırken özellikle başkentte in cin top oynuyor. Haberlerde kongre civarında Polis Ulusal Muhafız güçleri ve medya mensupları dışında kuş uçurtulmuyor.

Mevcut başkanın devir teslimine artık günler kala Cumhuriyetçi senatörler, onun görevden alınması üzerine teklif verdi. Bunun yanı sıra büyük skandalın ardından birçok istifa peş peşe geldi. Önce Ulaştırma akabinde Eğitim Bakanı görevlerinden istifa etti.

Kongrede yaşananlar Amerikan tarihinde utanılacak bir leke günü olarak kayıtlara geçerken; Başkan hata üstüne yapmaya devam ediyor. Münazara günlerinden beri kaşıdığı grupları gaza getirerek onları provoke etmesi bunun yanı sıra hiçbir olaya müdahale etmemesi bir hayli düşündürücü. Genel kanı başkanın tüm olaylardan sorumlu olduğu yönünde.

Rüyalarda ne zaman buluşacağız?

Başkanın yaşanan akıntılarda kaptanlık bilgisinin zayıf olması gemiye çok su aldırması ve karaya oturtma becerisi sayesinde ülke kaoslar silsilesi içerisinde kaldı. Bu da Trump’ın ikinci bir dört yılına anca rüyasında devam edeceği durumunu ortaya çıkardı. Hatta Cumhuriyetçi Parti lideri Trumpla yollarını bir şekilde ayıracağı düşünülüyor. Parti içerisinde Trump’ın tavır ve yaptıkları sebebi ile ”istenmeyen adam” ilan edilmesi an meselesi. En son Georgia seçimlerinde Demokratlara kaptırılan iki sandalyenin faturası da ona kesildi. Bu vesile ile Cumhuriyetçiler kesinlikle onun aday olmaması yönünde çalışacak. Tabi yaşlı kurt kendi sürüsünü parti içerisinden çekip almazsa! Tabi bu ekip alma işi partiyi bölmektir. Biz de bekleyip göreceğiz…

Joe Biden her ne kadar ikinci dönem için yokum dese de, mevcut başkan ikinci dört yılını Biden sonrası için istese de bana göre en büyük aday Kamala Harris olacaktır.

14 Ocak itibarı ile temsilciler meclis Başkan Donald Trump’ın 6 Ocaktaki olaylar vesilesiyle azledilmesine yönelik kararı onadı. Böylece başkan ABD tarihi boyunca Temsilciler Meclisince ikinci kere azledilen ikinci başkan oldu. Her ne kadar aba altından sopa gösterilse de bu kararı senato bozacaktır. Şeklen yapılan çalışmalar ne olursa olsun yemin törenine kadar idare edecekler ve devir teslimi yaptıracaklar

Yeni trend, Trumpizm!

İnatla seçimlerin kendisinden çalındığını söyleyen başkan ikinci dört yılını söke söke almaya niyetli görünüyor. Bana kalırsa bu kritik dönemlerde biraz daha akılcı bir yönetim izleseydi başkanın seçimi kaybetme şansı yoktu. 75 milyona yakın oy alan başkana bir daha oy vermeyecek birçok seçmen var. Bunun yanında twitter, facebook gibi sosyal medyalar başkanı görevi devredene kadar cezalandırarak hesaplara erişimini kapattılar. Her ne kadar burası özgürlükler ülkesi olsa da sosyal medya üzerinden yapılan manipülasyon, tahrik ve toplu yönlendirmelerin önüne geçmek açısından iyi bir adım.

Darbe notları,

Başkan Trump’ın tahrikleri doğrultusunda başkente gelerek meclis binasına girerek ortalığı kasıp “devrim yapmak” niyetinde olan kalabalığı “darbeci” olarak niteleyen birçok kişi oldu. Hatta sanırım Biden bu girişim için “kalkışma”” tarzı bir kelime kullandı. Pandemi sürecinde polis maaşlarında kesintiye giden, bu olaylara engel olamayan; dünya demokrasisinin merkezi olup başka ülkelere demokrasi ihraç eden bir ülkenin bu denli zor bir durumda kalması tabi ki başkana yazar.

Şimdi ben merak ediyordum, Ölen kadın “demokrasi şehidi” ilan edilecek mi? meclis “Gazi” unvanı alacak mı? Her hangi biri eylemcilere “3-5 Çapulcu” diyecek mi? Olmadı, aksine olaylardan sonra meclise girip çalışmaya devam edildi!  Haftaya dünyanın merkezindeki güncel haberler ile karşınızda olabilmek dileği ile hoşça kalın…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test