Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Ülkemin insanı, dikkat!

23.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2021 bütün dünya için yeni bir yıl ve aynı zamanda bir değişim yılı. Bu hafta Amerika’da gerçekleşen başkanlık devir teslimi de bu değişimin bir simgesi oldu. Artık oyun başlamaktadır.

Ortada bir “satranç” tahtası vardır. Bu tahta üzerindeki taşların yapacakları hamleleri hesaplayamayan, öngörülü bir biçimde hareket edemeyen ülkeleri işleri çok zor olacak. Bunun için de Türkiye’nin dış ilişkilerini çok iyi düzenlemesi gerekiyor.

Ne var ki kendi içimizdeki ilişkiler, sistemin partileri ve liderlerimiz açısından durum pek de iç açıcı değil. İnatlaşmalar ve bir araya gelme zorluklarının yanında söylemlerde de bir sertlik havası hakim.

Bu durumun öncelikli olarak ele alınması gerekiyor. Neden?

Ülkelerin coğrafyalarını seçme şansı yok; Türkiye de ne yazık ki konum itibariyle kritik bir noktada yer alıyor. Ülkemiz o meşhur ve geleneksel ifade ile iki, hatta Afrika’yı da düşünürsek üç kıtanın arasında bir köprü durumunda. Bunun yanında sınır paylaşımı olan komşu ülkelerle de sorunsuz ilişkilere sahip olma şansına da sahip değil.

Haritaya bakıldığında evlere şenlik bir manzara ile karşılaşıyoruz. Yunanistan? Rusya? Suriye? Irak, İran, Ermenistan? Kıbrıs Rum Yönetimi? Ve bütün bunlara ilaveten davetsiz misafir Amerika Birleşik Devletleri...

Adı geçen ülkelerin hepsi ile sorunlarımız var. Güvensizlik tavan yapmış durumda.

Bunun da en büyük nedeni, geçmişimizde büyük bir imparatorluk oluşumuz ve dini ayrıcalığımız.

Ve tabi ki en büyük sorun, Orta Doğu’daki stratejik konumumuz ile enerji ve su kaynaklarının sınırında bulunuyor olmamız.

Bir diğer önemli konu ise “güya” stratejik ortak olduğumuz iddiasındaki Amerika’nın İsrail odaklı projesi olan, Suriye ve Irak topraklarını kapsayacak ve bu bölgeyi ayrıştıracak şekilde devletçikler kurma hayalleridir.

Güneydoğuda adeta bir savaş vermekteyiz.

İşin tuzu biberi ise ABD’de Kasım’da yapılan seçimleri kazanan ve Çarşamba günü görevi Trump’tan devralan Joe Biden’ın kurduğu kabinenin “Türk sempatisinden” yoksun kişilerden oluşması. Bu bakımdan 2021 yılında baştan şekillenecek olan Türk-Amerikan ilişkileri tam anlamıyla kapalı kutu.

Biz kendimize bakalım... İçimizdeki ve dışımızdaki sıkıntı çemberi giderek daralıyor. Bu sıkıntılardan içimizde olanların nedenlerini anlamak çok zor. Belki insanımızın karakterinden, inanışlarımızdan, ilkelerde birleşemememizden, uluslararası menfaat paylaşımlarındaki sorunlardan ve benzeri durumlardan ötürü ülke olarak birleşemiyoruz.

Peki bu durumun çaresi var mı? Tabi ki var: Birbirimize karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmanın yanında “ötekileştirmeden” ortak paydada buluşmamız. Uluslararası “menfaat” dengelerindeki zorlukları doğru algılamamız.

Öncelikle her birimiz “devlet” ve “millet” kavramlarının anlamını dikkatle irdelemeliyiz ve ne kadar eksiğimiz gediğimiz varsa oturup hesabını yapmalıyız.

Siyasete ilişkin tercihlerde ve ilişkilerinde siyah ve beyaz kadar zıt kutuplarda yer alan fertleriz. Adalet, insan hakları, hukuk ve yaşam tarzlarımızın yanı sıra, inançlarımızın gereklerini doğru biçimde yerine getirme noktasında zaaflarımız var.

Şu anda ülke ve dünya tablomuzun sergilediği resmi çok dikkatle incelemek ve hepsini tarafsız olarak karşılıklı “menfaat ve saygı” düzleminde doğru tespit etmeliyiz. Türkiye’mizin stratejik konum ve tarihsel bağlamda devlet ve toplum geleneklerinin getirdiği avantajlar vardır. Osmanlı mirası ve üzerine eğrisi ve doğrusuyla 100 yıla yaklaşan Cumhuriyet’in siyasi tecrübesi bize yol gösterecektir.

Sonuç; yeni bir dünya düzeninin kurulacağı bir yılın başlangıcında olduğumuzu idrak etmemiz çok önemlidir. Pandemi, siyasetten ekonomiye, toplumsal yaşamdan insani ilişkilere kadar yaşantımızın tüm alanlarında belirleyici rolünü devam ettirecektir. Her şeyden önce sağlığımızı koruyacağız, insan fiziksem sağlığını yitirirse diğer hususlar anlamını kaybeder.

İkincisi; yakın gelecekte küresel gündemin belirleyicisi olarak yine ABD, AB, Rusya ve Çin görünmektedir. Üstelik bu dörtlünün batıda kalan cenahında, yani ABD ve AB’de kartlar yeniden karılmaktadır. Söylediğimiz gibi, Trump gitmiş ve Biden gelmiştir. Almanya’da Merkel’in emekliliği yaklaşmaktadır. Brexit bir kapıyı kapatmış, bir yenisini açmıştır. Ufuklar belirsizliklerle doludur, bu yüzdendir ki sağlam konumlanmak şarttır.

Yazının başında “satranç tahtası” metaforuna değinmiş ve “Oyun başlıyor” demiştik. Oyun dışı kalmamak ve “Şah” diyebilmek için birleşelim, anlaşalım, siyasi itikadımız ne olursa olsun, “ortak akılda” buluşalım.

İkazım, ümidim ve dileğim budur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test