Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Türkiye'nin teröre karşı yalnız mücadelesi

20.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk milleti bir kere daha vatan evlatlarının şahadet haberi ile sarsılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Gara'da yaptığı operasyon sırasında 16 şehit verilmiştir. Şehit olanların 13’ü yıllardır PKK'nın elinde rehin tutulan görevlilerdir.

Ülkemiz bu acı haberle sarsılmış iken, ABD'den yapılan ilk açıklamada terör eylemini yapanın PKK olduğu teyit edilirse kınama yapılacağı bildirilmiştir. Dışişleri Bakanlığımız Ankara'daki ABD Büyükelçisini bakanlığa davet ederek Türkiye'nin tepkisi iletilmiştir. Bilahare iki ülke dışişleri bakanlarının yaptıkları telefon görüşmesinden sonra ABD taziyede bulunmuş ve PKK'yı sorumlu tutmuştur.

ABD Türkiye'ye karşı bu küstah tavrını yıllardır sürdürmektedir. PKK-PYD-YPG'ye sağladığı açık desteği sürdüreceğini tekrarlamıştır. Türkiye'nin terörle mücadelesini anlamayan tek ülke ABD değildir. Gara katliamı hakkında AB üyelerinden ve yönetiminden kınama mesajı gelmemiştir. Keza Rusya ve İran da kınamamışlardır. Böylece Türkiye 40 yıllık terör mücadelesinde yine yalnız kalmıştır. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg savunma bakanları toplantısı ertesinde düzenlediği basın toplantısında Türkiye'ye taziyede bulunmuştur.

ABD ve Batılı müttefiklerimiz PKK'yı terör örgütleri listesinde saymakla beraber yıllardan beri aşırı müsamaha göstermektedirler. ABD örgüt bağlantılı kişilerle Vaşington'da görüşmüş ve IŞİD ile ortak mücadele bahanesi ile silah ve mühimmat dahil her türlü desteğini sürdürmektedir.

Avrupa ülkelerinde ise PKK uzantıları ve yandaş dernekleri artık Türk temsilciliklerine saldırı yerine daha barışçı yaklaşımlar, kültürel faaliyetler ve sözde demokratik adımlarla kendilerini sempatik göstermekte ve destek bulmaktadırlar.

Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yolladığı aşağılayıcı mektup örneği, Süleymaniye'de askerlerimizin başına çuval geçirilmesi gibi olumsuz anılar hatırlardadır. Bu itibarla ABD'den artık stratejik ortak diye bahsetmek kolay değildir. Biden yönetiminin dış politika üslubu zaman içinde belli olacaktır. Ancak Dışişleri Bakanı Antony Blinken göreve seçilmesinden sonra Türkiye için "sözde müttefik" ifadesini kullanarak S-400 füze savunma sistemi nedeniyle daha fazla yaptırım uygulanabileceğini söylemiştir.
Türkiye bundan böyle ABD ve Batılı devletlerden anlayış beklemek yerine Cumhuriyetin diplomasi birikimine uygun hareket etmelidir. Suriye ve Irak sınır güvenliğinin korunması için bugüne kadar silahlı kuvvetlerimiz sınır ötesi operasyonlar yapmıştır. Bundan sonra gerekirse sınır güvenliği için, ABD'nin YPG-PK

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar