Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Gün olur devran döner

27.2.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pandemi başladığında “koruyucu ekipman” sıkıntısı dillere destan olan Birleşik Krallık, ancak aylar sonra hastanelere malzeme tedariği sağlayabilmiş ve bu nedenle hükümet çok eleştirilmişti.O günlerde apar topar temin edilen malzemeler,bugün Sağlık Bakanı Matt Hancock’un başına örülmedik çorap bırakmayacak gibi görünüyor.Sadece bu kadarla kalsa iyi, son haftalarda ülke gündeminde geriye dönük hesaplaşmalar, restleşmeler,beklenmedik açıklamalar almış başını gidiyor. Nasıl mı?

Bundan iki ay önce, pek çok ülkenin sınır kapılarını Birleşik Krallık’a kapatmasına neden olan açıklamaları yüzünden, Boris Johnson’ın görevden alması beklenen ama alınmayan Sağlık Bakanı, şu günlerde bir hayli sıkıntılı günler yaşıyor.

Pandemi başladığında, sağlık çalışanlarına gerekli koruyucu ekipmanların sağlanamaması yüzünden, evlerinde yaptıkları maske ve önlüklerle aylarca kendilerini korumaya çalışmaları, hatta bir kısmının bu konuda yetersiz kalıp, Covid kapması ve yaşamını yitirmesi aylar süren tartışmaların başlangıç noktası olmuştu.

Pandemi başladıktan iki ay sonra, koruyucu ekipman stoklarının sağlanması bir nebze durumu düzeltmiş olsa da, o günlerde olağanüstü yüksek miktarda koruyucu ekipman siparişinin verildiği İspanyol firma, bugün Sağlık Bakanının başına bela olacağa benziyor. Çünkü firmanın gönderdiği ürünler kalite standartlarını sağlayamadığı gibi, firma sahibinin Sağlık Bakanının arkadaşı olması, konuya resmi makamların karışmasına ve soruşturma açılmasına yetti de arttı bile. Şimdi Sağlık Bakanı, verdiği kararın doğru olduğunu, yanlış birşey yapmadığını söylese de mahkemenin ne diyeceğini, hukuk nezdinde ne gibi yaptırımlara maruz kalacağını zaman gösterecek.

Bugünlerde “gün olur devran döner” dedirten olaylar bu kadarla sınırlı değil.

Tam bir sene önce, Kraliyet Ailesindeki görevlerinden ayrılmak istediklerini, kendilerine Kraliyetten bağımsız bir hayat kurmak istediklerini söyleyen Diana’nın küçük oğlu Prens Harry ve eşi Meghan şu günlerde yine gündemdeler.

Sevgililer gününde ikinci bebeğin müjdesini sosyal medya hesaplarından veren çift, hemen akabinde Kraliyet Ailesindeki görevlerine bir daha geri dönmeme kararında olduklarını açıkladılar. Geçen seneki ayrılık kararlarının ardından Kraliçe, kararlarına saygı duyduğunu ancak fikirlerini değiştirme ihtimaline karşılık bir sene daha düşünme süresi verdiğini açıklamıştı. Bunun üzerine çift, bir sene sonra nihai kararlarının bu olduğu yönünde yazılı açıklamada bulununca, Kraliçe yine olgun bir yanıt vererek, kararlarından dolayı çok üzgün olduğunu, her zaman ailenin sevilen üyeleri olacaklarını ancak bir daha geri dönme şansı verilmeyeceğini, bu açıklamalarından sonra tüm kapıların kapandığını duyurdu.
İşte ne olduysa bundan sonra oldu. Günlerdir Birleşik Krallık medyasında, tüm yorumcuların üzerinde birleştiği ortak nokta, Kraliçenin bu duyurusuna çiftin verdiği karşılığın ne denli hadsiz olduğu yönünde.
Çünkü, Harry ve Meghan, “Biz böyle iyiyiz, hizmet etmek istediğimiz zaman ederiz, hizmet etmek evrenseldir” yazan bir açıklamayı medyaya dağıttılar ve tüm otoritelerin hedef tahtası haline geldiler. Başka bir deyişle, Kraliçe’ye “halka yardım etmek için senin yardım kuruluşlarına muhtaç değiliz, gider canımız nerede isterse orada hizmet ederiz” demiş oluyorlardı ve Kraliçe’nin sözünün üstüne söz söyleyip, bi de baskın çıkmaya çalışıyorlardı.

Kraliyet Ailesi içinde büyük eziyet ve işkence görüyormuş algısı yaratarak medyanın ilgi odağı olmayı ve bu sayede verdikleri röportajlardan kazandıkları paralarla servetlerine servet katmayı ihmal etmeyen çifte yanıt gecikmedi.Bu sefer Diana’nın büyük oğlu William,kardeşinin bu tavrını ve yazılı açıklamasını “şok edici” olarak değerlendirdi ve kardeşini tanıyamadığını söyledi.

Olayları izleyene “gün olur devran döner” dedirten bu konu burada kapanacak gibi durmuyor. Prens Harry’nin, er ya da geç, Saray’ın kapısını çalacağı ise kulislerde konuşulanlar arasında.Bir kadının bir erkeğin hayatını nasıl olumsuz etkilediğinin en somut örneği olan bu evlilik dünyanın gözü önünde yaşanıyor ve insan ister istemez “siz neyin peşindesiniz?” diye sormak istiyor. Kendilerini dev aynasında gören bu çift, daha ne gibi skandallara konu olacak orası bilinmez ancak Buckingham Sarayı’nın kesin ve net tavrı nedeniyle bir daha kolay kolay Büyük Britanya topraklarına ayak basmaları beklenmiyor.
Gelelim Birleşik Krallık’ta hayatın ne zaman normalleşeceğine.

Aşılama sayılarında 20 milyona yaklaşılan şu günlerde, Başbakan “yol haritasını” açıkladı. Dört önemli tarih belirlendi ve bu tarihlere gelindiğinde “verilere” bakılarak hareket edileceği açıklandı. O nedenle, son günlerde adeta slogan haline gelen “tarihlere değil verilere bakarım” sözü çok önemli.Yol haritasına göre, önümüzde daha 4 ay var ve 21 Haziran’dan sonra, tüm yasaklar kalkıyor ve hayat tamamiyle normale dönüyor.Hayal etmesi bile güzel!

Neden bu kadar temkinli yaklaşıldığını merak edenler olabilir. Başbakan “gün olur devran döner” dememek için, pandeminin başında ve ortasında yapılan hataları yapmamak için, bu sefer yoğurdu üfleye üfleye yiyor, bence de iyi yapıyor.

Yol haritası öngörüldüğü gibi ilerlerse, Birleşik Krallık, temmuz ayına gelindiğinde, 65 milyonunun %60’ını aşılamayı başarmış olarak Avrupa’da pandemiden kurtulan ilk ülke olabilir.

Ödenen bedeller ağır olsa da, normal yaşama dönebilmenin umuduyla...

Birleşik Krallık’tan sevgiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar