Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

İnsan Deneyi Corona ve Frengi (Sifilis)…

5.3.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Coronavirüs için genç gönüllüler ile bir deney başlatıldı İngiltere’de. Esasen iyi planlanmış ve bilime hizmet edecek bir deney. Ama insan deneyi ahlaki açıdan hep sorunlar ile el eledir. Hoş, bir oranda hayvan deneyleri bile.

“Pis” “soykırımcı” Almanlara karşı “temiz kalpli, başarı ile savaşan, iyi ve kahraman” ABD’liler hikâyeleri, Hollywood filmleri ile büyüdük. Gelin size bir insan deneyi anlatayım da tüyleriniz ürpersin.

“Sifilis” uzun süren bir hastalıktır. 3. Evresinde büyüklük sanrıları (tıbbi ismi megalomani) görülür. Örnek; 2003 yılında Suudi Arabistan’ın başkentinde ölen bir zamanın Uganda diktatörü İdi Âmin.

Bu hastalığın birçok ismi vardır Fransızlar “İtalyan hastalığı” der, İtalyanlar “Fransız hastalığı”, İskoçlar “İngiliz hastalığı”, Ruslar “Polonya hastalığı” vs. 1943’den beri tedavisi vardır: Penisilin!

Ama bilhassa 3. evreye yani sinir sitemini etkileyen Nörosifilis’e tanı koymak kolay değildir. Genelde öldükten sonra patoloji tanıyı koyar.

1930’larda tam da bu son evreyi iyice araştırıp öldükten sonra patolojisini yapmak amacıyla ABD’de Allah’ın unuttuğu bir yöresi olan Alabama’nın Tuskagee kasabasında “kötü kanı” olan hastalar aranır. 399 Afrika kökenli frengili olan hastaya ve 201 hasta olmayan “hastaya” ilaç yerine placebo veya aspirin verilir, amaç; hastalığı incelemektir. Hastalar “incelendiklerinden haberdar değillerdir. Onlar “kötü kan” a karşı tedavi gördüklerini zannederler.

Böyle bir araştırmanın bugünkü anlayış ile en geç 1943’de Penisilin ile bu hastalığın tedavi edilebildiği anlaşılınca son bulması gerekir. Haydi savaş sonrası 1950’li yıllarda Penisilin bollaşınca. Hayır necip hekimler otopsi yapmaya kararlıdırlar ve insan deneyi sürer. 1960’larda ha keza. Deney devam eder. Ölene otopsi yapılır, kalan sağlar uyduruk haplar ile “müşahede” altındadırlar.

Sonunda bir hemşire olaya isyan eder. Tabipler odasına filan şikayet eder. Sonuç elde edemeyince 1972 yılında olayı bir gazeteciye anlatır. Gazetenin olayı açıklamasından sonra deney sonlandırılır. Yüz yetmiş kadar insan bu arada frengiden veya onun neden olduğu hastalıklardan ölmüştür. 1943’ten beri tedavisi bilinen bir hastalıktan.

Ne dersler çıkartıyoruz? Hür basın bir emniyet supabıdır. Nasıl Adalet sadece hukukçulara, savunma sadece askerlere bırakılmayacak kadar mühim ise, sağlık da sadece hekimlere bırakılmayacak kadar önemlidir. Ayrıca “temiz kalpli iyi ve kahraman ABD’lilerin” sadece Kızılderililere karşı değil Afrika kökenlilere karşı da sicillerinde bu tür olaylar vardır. Bu deneyi okumuş her siyahi ABD’li bilir. Beyazların çoğu bilmez.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar