Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Mevlüt Çavuşoğlu’nun mesajı

22.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Önceki hafta Dışişleri'mizde pek rast gelmediğimiz bir olay gerçekleşti.

Yunan Dışişleri Bakanı Türkiye’yi ziyaretinde tertiplenen basın toplantısında haddini aşan sözler sarf etti.

Aramızda var olan siyasal ve toplumsal sorunların çözümü için çaba sarf eden Türk hariciyesine karşı, Yunan Dışişleri Bakanı'nın tavrının diplomasi alanında yerinin olmadığının bilincindeyiz.

Tarihle;  akla, bilime uygun objektif bir bağ kuramayan Yunanistan'ın inatla, özensiz ve kaba davranışlarla Türkiye ile zıtlaşmakta ısrar etmesinin altında yatan faktörlerin başında ezikliği gelmektedir.

Her ne kadar Türk hariciyesi dikkatle bu ezikliği hissettirmese de, onlar şımarık, küstah ve çağdışı davranışlardan sakınmamakta ısrarlarını sürdürmektedirler.

Son hareketleri bunun yeni bir göstergesinden başka bir şey değildir.

Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu gerekeni yapmış ve zarafet ile mevkidaşına haddini bildirmiştir. Uluslararası davranışlara uygun bir üslupla verdiği sabır ve itina ile bezeli cevabıyla Mevlüt Çavuşoğlu söylenmesi gerekeni söylemiştir. İki gün sonra gerçekleştirdiği Kıbrıs ziyaretinde,  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar; "-Sizi dinleyince Ada'dan bravo diye haykırdık" diyerek duygularını ifade ettiğine göre, çağdaş dünya değerleri çerçevesinde mesaj yerine ulaşmıştır.

Türkiye ile itişmeğe ve Akdeniz'de bizi yok saymağa yeltenip, Mısır'la, İsrail'le, Libya'yla ve Kıbrıs'ın Rum kesimiyle oyun kurmağa kalkışmasıyla Yunanistan yanlış yapmakta ve enerjisini boşa harcamaktadır.

Başbakan Miçotakis'in ve Dışişleri Bakanı Dendias'ın azgın ve şoven Yunan milletvekilleriyle birlikte iç politikalarına yönelik uzlaşmaz tavır ve tutumlarda ısrarları bölgede ki gerginliğin artmasından başka bir şey sağlamayacaktır.

Bunu; “Siz kendi ülkenize mesaj vermek için burada konuşuyorsunuz, bizim bunları kabul etmemiz mümkün değildir” diye değerlendiren Mevlüt Çavuşoğlu “Biz işbirliğimizi güçlendirmeye hazırız, ama basının önünde ülkemi ve milletini itham ederseniz bunun da cevabını vermek durumundayız. Herkes düşüncesini söylemekte serbesttir. Türkiye, Doğu Akdeniz’de belirlediği ve Birleşmiş Milletler’e kaydettirdiği kıta sahanlığı içinde faaliyetlerini yürütmüştür. Kıbrıs Türklerini dışlayan adımları kabul edemeyiz. Biz hakça paylaşımdan söz ediyoruz. Lozan Antlaşması’nda mesela silahtan arındırılmış adalar statüsü de var ama bunları da ihmal ediyorsunuz. Uluslararası hukuktan bahsediyorsunuz ama Adalet Divanı’nın Ege Denizi’nde, hava sahası konusunda ve adalar statüsü konularındaki mahkeme yetkisini tanımıyorsunuz ve burada karşılıklı suçlamalara girdiğimiz zaman söyleyeceğimiz çok şey var. İki ülke arasında istikşafi görüşmeler başlatılmış mı, başlatılmış, bugün karşılıklı görüşmeye mi geldik geldik. Biz Avrupa Birliği’ni de yok saymıyoruz. Ancak bunları ikili bir şekilde çözebiliriz ama medet umduğunuz Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin size bir fayda sağlayamayacağını görmeniz lazım. Böyle kavga etmeye devam edecek miyiz, etmeyecek miyiz, buna karar vermelisiniz. Eğer böyle olacaksa biz de yanıt vereceğiz. İki komşu ülke olarak diyaloğu açık tutmak istiyoruz. Ama tüm meseleleri böyle çözemeyeceğimiz de aşikâr, görüş ayrılıklarımız keskin.

Avrupa Birliği’nden çekinen bir ülke değiliz biz. Tek taraflı dayatmayla olmaz. Tekrar söylüyorum, çözersek iki komşu ülke olarak biz çözebiliriz. Başka ülkeler ancak silah satar ama anlaşma olmaz ama biz meselelerimizi ikili olarak çözebiliriz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Ne demiş ecdat?

Anlamamakta ısrar edene davul-zurna az!

 

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar