Facebook ta paylaştweet le
Ana Sayfa / 

Ayıkla pirincin taşını

30.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pandemiyi kontrol altına alan Birleşik Krallık Hükümeti, yerel seçimlere sayılı günler kalmışken, Başbakan Boris Johnson üzerinden yürütülen “olumsuz” propaganda ile zor günler yaşıyor. Krizlerin biri bitmeden diğeri başlıyor, ne zaman ve nasıl sonlanacağını ise henüz kimse bilmiyor.

 

İş dünyasından gördüğü baskı nedeniyle, karantinaya girmektense, insanların ölmesini tercih edeceğini söylediği iddia edilen Başbakan, böyle bir söz söylemediğini açıklasa da, muhalefet konuyu sürekli sıcak tutmaya devam ediyor.

 

Boris Johnson’ın eski başdanışmanı Dominic Cummings’ten yayıldığı düşünülen bu cümle, İngiliz medyasını bir hayli meşgul ediyor. Ancak, işin ilginç yanı, “dedikodulara” göre değil, gerçek sözlere göre yayın yapan mecralar, bunun üzerinde bile durmuyorlar. Mesela The Times bu mecralardan biri.

 

Günlük tabloid gazetelerden Daily Mail’in ortaya attığı bu iddia, BBC ve ITV tarafından da kurcalandı ve her iki mecranın istihbarat servisleri, haber kaynaklarının bu sözleri doğruladığını söyledi ancak Başbakanlık Basın Sözcüsü, böyle bir sözün söylenmediğini, aksine daha fazla can kaybı olmaması için başta Başbakan olmak üzere, tüm kabinenin ve parlamentonun adeta seferberlik içinde çalıştığını ifade etti.

 

Başbakan’ın da, Başbakanlık Basın Sözcüsünün de açıklamaları kamuoyunu tatmin etmedi ve bu sefer kabinedeki Bakanlara aynı soru soruldu. Başbakan bu sözü söyledi mi söylemedi mi? Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, nereden çıktığı belirsiz böyle bir söz üzerinde nefes tüketmeye bile değmeyeceğini, herkesin odaklanması gereken noktanın kurtarılan hayatlar, kontrol altına alınan pandemi, ekonominin düzlüğe çıkartılma planı olduğunun altını çizdi.

 

Ortalığın bir hayli karışmasına neden olan konulardan biri de Başbakan’ın ve nişanlısının oturduğu konutun tadilatı için yapılan 200 bin Pound’luk masrafın nasıl ve kim tarafından ödendiği konusu. Bu tip masraflar için devlet bütçesinde yıllık 30 bin Pound harcama hakkına sahip olan Başbakan, geri kalan 170 bin Pound’u kendi cebinden ödediğini söylese de, Muhalefet Partileri o zaman o parayı nereden buldu, mutlaka bir firmadan ya da birilerinden sponsorluk aldı, bunu açıklamasını istiyoruz diye ısrarcı olmaya başladılar.

 

Bunun üzerine, yine Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Hükümet Sekreteri ve Hazine kayıtlarında bu belgelerin hepsinin olduğunu ve Parlamento’ya belgeleriyle açıklanacağını söyledi. Hemen ardından da, konuya en tatmin edici yanıtları verebilmek için, bu tip meseleleri araştıran, denetleyen, raporlayan, “tarafız” bir komisyon olan Seçim Komisyonuna ( The Electoral Comission) yeni bir danışman atandığı duyuruldu.

 

Söz konusu komisyon 2001 yılında hükümetleri denetleyen tarafsız bir komisyon idi. Geçen yıl, İç İşleri Bakanı Priti Patel’in yanında çalışan üst düzey bir yöneticinin, Bakan tarafından kendisine tacizde bulunulduğunu iddia etmesi üzerine Seçim Komisyonu devreye girmiş ve araştırma yapmış, Bakan’ın tacizde bulunduğunu raporlamıştı ancak Başbakan, buna rağmen İç İşleri Bakanı’nı görevden almamış, bunun üzerine raporu hazırlayan danışman istifa etmişti. Dolayısıyla beş aydır boş olan koltuk, bugünlerde alelacele doldu ve yeni gelen isim kolları sıvayıp işe koyuldu. Eğer, Başbakan hakkındaki iddiaları doğrulayan bir rapor ortaya çıkarsa Boris Johnson “kendi kendinin “ işine son vermek zorunda kalacak, yani istifa etmesi gerekecek.

Uzun lafın kısası işine son verilen başdanışman Dominic Cummings’in kopardığı fırtına, kolay kolay dinmeyecek ve Boris Johnson “ayıkla pirincin taşını” misali, başına örülen çoraplarla uğraşmaya devam edecek görünüyor.

Birleşik Krallık’tan sevgiler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar