Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Yine bir ilke imza attı, yeni bir fedakarlık dönemi başlattı

13.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya ekonomisinde kara bulutlar dolaşıyordu. Türkiye’de gelişmenin lokomotifi olan inşaat sektörü teklemeye başlamıştı.

Çoğu uzman inşaattaki (artık bir şehir efsanesi haline gelen) balonun patlayacağını söylüyordu.

İşte o günlerde çılgın bir işadamı Ali Ağaoğlu çıktı yüzde 1 peşinatla Bahçelievler’deki konut projesini satışa çıkardı.

O günün zorlu koşullarında bir hafta da 1200 konut sattı. Ve sektör Ali Ağaoğlu’nun arkasından geldi. Değişik kampanyalar yapıldı. Ve dünyadaki krizin Türkiye ekonomisini teğet geçmesine katkı yaptılar.

Bugünlerde yine konut satışlarındaki durgunluktan bahsediliyor. Hatta sağımızda solumuzda, arkamızda önümüzdeki uluslararası sıkıntıların ekonomiyi olumsuz etkilediği konuşuluyor.

Ağaoğlu Şirketleri Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu bu konuşmalar karşısında yeniden sahneye çıkıyor:

- Ağlamak yok… Sıkıntılı dönemlerde herkes fedakarlık yapmalı.

Ve yaklaşık 25 yıl önce aldığı bir arsayı sahaya sürüyor. Arsanın değerini düşük tutup yeni bir konut projesi için düğmeye basıyor. "Çekmeköy Park" adını verdiği projede arsa indirimini fiyatlara yansıtıp ortalama 5 bin lira metrekare fiyatı ile satışa çıkıyor.

İlk gelen bilgiler kısa sürede satışların biteceğini gösteriyor.

Yani fedakarlık yapınca oluyor…. Ali Ağaoğlu yeni bir fedakarlık devrini başlatıyor. Şimdi yıllar önce alınan arsa stoklarının uygun fiyattan devreye sokulma zamanı.

Ağlayana tavsiye bu… Ağaoğlu yapıları şu sözlerle anlatıyor:

. Bu kampanyaya bir isim vermek gerekse “Ağaoğlu servet transferi yapıyor” derdik.

. Ağaoğlu felsefesi kazan kazandır. Ben yaptığım bütün işlerde büyük Ağaoğlu ailesi diye tanımladığımız daire sahiplerimize, tedarikçimize, çalışanımıza kazandırmayı önemsedim.

. Ben de kazandım Allah’a şükür. Çekmeköy Park projemizde de bu kural işleyecek, herkes kazanacak. Kısacası büyük Ağaoğlu ailesine servet transferi yapıyorum. Kârımı vatandaşla paylaşıyorum.

 

Bodrum Projesi’nde Can Pulak’a danışacağız

Çekmeköy Park Projesi öncesi Ali Ağaoğlu ile sohbet ediyoruz… Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Rahvalı, iş dünyasının duayen isimlerinden Atalay Şahinoğlu ve bizim sektörün üstadlarından Can Pulak yanında… Yeni yapacakları projeleri anlatıyor:

-  Biz işimize bakıyoruz. Bu yüzden yeni projeler hep gündemimizde…  Ankara’da bin 200 konutluk yeni bir projeye başlıyoruz. Bodrum’da dünyanın en güçlü gruplarından biri ile bir kent kuruyoruz. Çinli bu grup. Dev bir proje olacak. Çinliler de bu devasa projeye çok önem veriyor. Bir ön anlaşma imzalandı…

Tam bu noktada “bu proje nasıl bir proje olacak yeşile ne kadar önem verilecek” diye soruyoruz…

Ali Ağaoğlu yanında oturan Can Pulak’ı gösteriyor ve ekliyor:

-  Yeşilin temsilcisi Can Pulak bu projede sık danışacağımız bir isim olacak. O ne diyorsa onu yapacağız. Projenin yeşile ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi sayılmaz mı bu durum…

 

Gıda enflasyonu kooperatifler eliyle önlenir

Gıda Perakendecileri Derneği’nin (GPD) yeni yönetimi bir yılı dolmadan rüştünü ispatladı.

Bu yıl dördüncüsü yapılan Ortak Gelişim Kongresi’ni başarıyla gerçekleştiren yeni yönetim tam 800 sektör yetkilisini bir araya getirmeyi başardı.

Bir başka başarı da Türkiye’nin önemli sorunları konusunda ortak çözümler üretilmesiydi.

Yapılan konuşmalarda özellikle enflasyon konusunda önemli saptamalar yapıldı ve şu ortak değer üzerinde büyük uzlaşma gerçekleşti:

- Daha iyi gıda ve daha  düşük fiyat yaratmak için perakendeci ve tedarikçi ortak çalışmalar yapıyor.

Aslında bu enflasyona meydan okuma çağrısıydı.. GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör şu sözleri ile bu çağrının işaretini verdi:

. Sebze meyve ticaretinde fireyi düşürme yolundaki çalışmaların çok önemli olduğunu biliyoruz.

. Bu, bizim de sürekli çözüm geliştirdiğimiz bir konu. Fireyi ve israfı önlemek için gerek bizler gerek tedarikçilerimiz yoğun çalışıyor.

. Enflasyonla mücadelede bu firenin azaltılmasının önemli bir etken olduğuna biz de inanıyoruz.

.  Ancak, getirilen düzenlemenin maliyeti kârlılık ve verimlilik mücadelesindeki sektörümüze ek bir yük getirecek.

. Düzenleme; üretici, aracı, hal ve marketlerde ciddi bir maliyet yaratacak. Yatırım maliyetlerinin üzerine enerji ve bakım maliyeti de eklenecek.

. Bu maliyetlerin tüketicimize en az düzeyde yansıması için, şimdiye kadar perakendenin pek de faydalanamadığı bir teşvik sistemi geliştirilmesini elzem buluyoruz.

Başkanın sözlerine Kongre’de konuşan iki önemli isimden destek geldi…

İlk destek GPO’nin de üst örgütü olan TAMPF’nun Yönetim Kurulu Başkanı-Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan’dan geldi…

İşte Özerkan’ın görüşleri:

. Perakendecilerin daha hızlı ve kaliteli ürün temini için doğrudan alıma yönelmeli. Bu yöneliş enflasyonla mücadelede de önemli rol oynar.

. Gıda enflasyonu konusuna sadece fiyatlardaki dalgalanma olarak yaklaşmıyor, bu konuyu bir milli servet ve ekonomik değer olarak ele alıyoruz.

. Bu sebeple, tüketim analizleriyle planlı üretimi teşvik ediyor, üreticiyi eğiterek ve sertifikalandırarak katma değeri yüksek ürünler üretmesini sağlıyoruz ve kooperatifçiliği, özellikle kadın kooperatiflerini destekliyoruz.

. Tarım kooperatiflerinin yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanındaki balıkçı kooperatifiyle de işbirliği yaparak balıkçılık alanında da sürdürülebilir bir iş modeli ortaya koyuyor, ekonomiye katkı sağlıyoruz.

İkinci destek GPD Başkan Yardımcısı Özgür Tort’tan geldi. Aynı zamanda Miğras CED’su da olan Tort gıda enflasyonu ile mücadelede kooperatifleşmenin önemine dikkat çekti ve şöyle devam etti:

. Gıda enflasyonunda dengenin sağlanması ve maliyetlerin düşürülmesi için; üreticinin desteklenmesi, üretim ve paketlemede standartların sağlanması, güçlü bir lojistik sisteminin kurulması önemli.

. Fakat enflasyonla mücadelenin özünde aracıların azaltılması yatıyor. Orta ve uzun vadede kooperatiflerin çoğalarak büyük, güçlü ve kurumsal yapılar haline gelmesi, özel sektörün de bunun içinde yer alması gerekiyor.

. Biz, meyve-sebzede temin ettiğimiz ürünlerin yarıya yakınını doğrudan müstahsil ve kooperatiflerden alıyoruz. Türkiye’de Tarım  Kredi Kooperatifleri ile ilk ve en fazla çalışan perakendeciyiz.

800’den fazla perakendecinin katıldığı dev organizasyona enflasyonla mücadele damgasını vurdu. Bu mücadelenin kooperatiflerin güçlendirilmesi ile mümkün olacağı görüşü üç önemli isim tarafından altı çizilerek gündeme getirildi.

Cumhuriyetin ilk yıllarında büyük projelere imza atmış kooperatiflerin önemi perakende sektörü tarafından yeniden vurgulanıyordu. Bu çok önemli gelişme Türkiye’de meyve-sebze üretimin önünün açacak ve enflasyonun belini kıracak bir gelişme olarak görülebilir.

 

Sektörün devleri önemli mesajlar verdi

Bu dev organizasyonda sadece enflasyon ile mücadele mi konuşuldu… Elbette hayır… çok önemli başka konuşmacılar da vardı… İşte onlardan kısa cümleler:

. Coca-Cola İçecek Türkiye Genel Müdürü Tugay Keskin, “Karmaşık Dünyada Başarı İçin 5+3 İpucu” başlıklı söyleşide kaotik dünyada başarıyı yakalamanın izlerini sürdü.

. P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu “30 Yıllık Başarımızın Sınırı: Patron İstedi Biz Yaptık” söyleşisi ile tüketiciyi patron olarak algılamayı anlamanın ve bunu uygulamanın yöntemleri hakkında P&G’nin stratejisini paylaştı.

. Unilever Türkiye Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Fuat Orhanoğlu ise söyleşide eşitlikçi bir uygulamanın yarattığı verimli sonuçların altını çizdi.

. PepsiCo Türkiye ve Büyük Balkanlar Kurumsal İletişim Kıdemli Direktörü Esra İren sürdürülebilirlik vizyonunun anahtar uygulamalarından birini gözler önüne serdi. İren, şirketin, dünyanın en büyük tarım işletmelerinden biri olduğuna vurgu yaparken, tarım alanındaki uygulamaları ve bu alanda yarattıkları katma değerli faaliyetlerde fayda yaratmayı en önemli unsurlardan biri olarak nitelendirdi.

İşte Gıda Perakendeciler Derneği yönetimi


Başkanı: Mustafa Songör, Uyum Makro

Başkan Yardımcısı: Galip Aykaç, BİM

Başkan Yardımcısı: Özgür Tort, Migros

Yönetim Kurulu Üyeleri:

Aslan Saranga, Dominos

Birol Altınkılıç, Kahve Dünyası

Burhan Sevahil, Onur

Gökçin Aras, Üçge

Günhan Pikdöken, Turkent YUM

Hakan Ergin, CarrefourSA

Haluk Alpay, Obase

İlhan Erkan, TAB

İsa Albayrak, Hakmar

Kaan Ünver, Metro

Merter Özay, Özay Hukuk

Murad Yavuz Gök, Adese

Murat Gün, Shaya Starbucks

Murat Keklik, Detay

Nil Timur, TescoKipa

Oğuz Uçanlar, McDonalds

Tuba Yapıncak, Tchibo

Uğur Demirel, ŞOK

Denetim Kurulu Üyeleri:

Adnan Akan, PwC

Mehmet Emin Yıldız, E Plus

Onur Aytekin, IFCO

Osman Şentürk, Arsis

Şafak Aktekin, Chep

Yankı Yalçın, Nielsen

 

Kaç kişinin reklama baktığını ölçüyor

Günümüz teknoloji dünyasının en popüler alanlarından biri olan nesnelerin interneti ( IoT ) ile ilgili çözümlere bir yenisi daha eklendi.

Açık hava reklamcılığının en büyük handikaplarından biri olan ölçümleme sorunu üzerine yoğunlaşan Avrupa Tabela, geçtiğimiz günlerde bu alanda yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı IoT projesi olan SBOARD’u ( Smart Sign Board – Akıllı Reklam Tabelası ) hayata geçirdi.

SBOARD adı verilen sistem sayesinde markalar, kaç kişinin panolarına göz attığını, tabelayı gördükten sonra mağazaya kaç kişinin girdiğini veya girmediğini hatta potansiyel müşterilerin duygu durumu analizlerini ölçümleyebilecekler.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test