Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Hayallerdeki Türkiye

20.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son yıllarda Türkiye gündeminin değişen hızına yetişmek mümkün değil. Bu değişimin ne kadarı bizim kontrolümüzde ve biz istediğimiz için, ne kadarı uluslararası güç odaklarının yarattığı konjonktür ile karar vericilere başka seçenek bırakmadığı için mecburen yaşanıyor belli değil...

Önceki dönemlerde de halk olup bitenleri pek anlayamazdı. Birileri karar verir, o kararların sonuçlarını toplum birlikte yaşardı. Ama bilinirdi ki, Türkiye'nin, uluslararası güç odaklarına müdahale şansı vermeyen, "Yurtta sulh, cihanda sulh" gibi temel bir dış politika duruşu vardır.

Bilirdi ki, Türkiye'nin kuruluş prensiplerine bağlı, liyakatli bürokratları, yöneticileri vardır. Dış güvenliğimizi koruyan, bölgesinde "marka" olmuş bir ordusu vardır.

İmparatorluk artığı farklı ırk, farklı din, mezhep ve kültüre sahip halk topluluğundan bir "ulus" yaratabilme, din ve devlet işlerini birbirinden ayırabilme mucizesini gösterebilmiş, Atatürk gibi bir liderine inanan siyasetçileri vardır. O liderin mirası olan "akıl ve bilim yolunda yürümek", "muasır medeniyetlere ulaşmak" gibi bir yol haritası vardır.

Günümüzde bunlardan elimizde kalan ne?

Her şeye rağmen ben, "umut insanın yakıtıdır" sözüne inananlardan biriyim. Bu nedenledir ki, Türkiye’nin her şeyden önce, iyi yetişmiş insan gücüne yatırım yapmasının gerektiğini savunurum. Ancak "İyi bir eğitim" almış insan kaynakları hayatı değiştirebilir.

Şimdi elinize bir mikrofon alıp sokaklara çıksanız ve gelip geçen her çeşitten, her renkten kadın erkek yetişkinlere; "20-30 sene sonra Türkiye'nin nerede olduğunu görmek istersiniz?" diye sorsanız, eminim alacağınız cevap; "bilim ve teknolojide lider, adil, eşit, refah, barış ve huzur içinde bir Türkiye" olacaktır. Ve eminim bunun için yine "çağdaş, iyi bir eğitim"in şart olduğunu ifade edeceklerdir.

Bunu gerçekleştirmek için hepimize düşen sorumluluklar vardır. Öncelikle çocukları eğitim çağında olan ana-babalara, velilere, özel ve kamu sektörüne düşen görevler vardır. Bu ülkenin vatandaşları olarak,siyasi iradeden ilk beklentimiz bu olmalı... Genç nesillere hep beraber sahip çıkmalıyız.

Bugün yaratılmak istenen suni kutuplaştırma çabaları beyhudedir. Toplumun ortak hayali, bundan 20-30 yıl sonra itibarlı bir Türkiye'dir. Referanslarını batı değerlerinden alan, insanca yaşama isteğidir.

Hepimizin ülkemiz için ortak hedefi; dünya sahnesinde, barış içinde, büyük ve güçlü bir ülke olabilmektir. Ancak unutmayalım ki böyle bir ülkenin en temel koşulu; bilim ve teknolojideki baş döndürücü hıza yetişip, uyum sağlayacak, hatta şekil verebilecek genç nesiller yetiştirebilmektir. Bunu da matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi müspet ilimleri merkezine alan, çağdaş bir eğitimle başarabiliriz.

Tarih boyunca teknolojiyi en iyi kullanan ülkelerin, dünyada ön sıralarda yer aldığını unutmamak lazımdır. Her dönemde teknoloji ve insan kaynağını doğru kullanan ülkeler öne çıkmışlardır. Bundan sonra da böyle olacaktır.

Günümüzde daha dramatik olan, insan zekasının yerine girecek teknolojilerin gelişmesidir. Şu da bir gerçek ki, tarihin hiçbir döneminde teknoloji bugünkü gibi baş döndürücü bir hızda değişmedi. Bu yeni dönemde; teknoloji ve insan kaynağı gücünü doğru konumlandırabilen ülkeler ve kurumlar, önemli rol oynayacaklar. Dolayısıyla, en önemli rekabet avantajı yetkinlik sahibi, nitelikli insan kaynakları olacaktır.

Bu nedenle Türkiye'nin önünde zorlu bir süreç vardır. 2. ve 3. sanayi devrimi arasında bir yerde bulunan ülkemizin, 15- 20 yıl sonra dünyanın tamamen Endüstri 4.0'a gireceği düşünüldüğünde, önündeki yıllarda gelişen teknolojiyi yakalayıp, ülkemizi rekabet edebilir bir düzeye getirebilecek mühendislere, siyasetçilere ihtiyacı olduğu ortadadır. Ülkemizi inovasyon merkezine dönüştürecek politikalara, eğitim sistemine ihtiyacı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Herkes ileriye doğru adım atarken bizim durup seyretme lüksümüz yoktur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test