Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

İçinden su geçen kentler

20.10.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bergama, 2014 yılında “Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı” olarak “UNESCO Dünya Mirası”(‘world heritage’) listesine giren 999. yerleşim oldu. (‘heritage’ karşılığı ‘miras’ yerine ‘emanet’ sözcüğünün kullanılmasının daha doğru olup olmadığı tartışılıyor)

Türkiye çapında 450 yerel yönetimin üye olduğu “Tarihi Kentler Birliği” (TKB) yetkilileri, bu önemli katılımdaki gelişmeleri tartışmak üzere geçtiğimiz hafta Bergama’da bir araya geldi. Buluşmanın ana başlığı “İçinden Su Geçen Kentlerde Yeni Olanaklar ve UNESCO Dünya Mirası Sürecinde Bergama Deneyimi” idi. Buluşmada, UNESCO Milli Komitesi Başkan Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı’nın da hazır bulunması konuşmaları daha anlamlı kıldı. Toplantıların, binanın mimarı Emre Aralot’a 4 ayrı uluslararası mimarlık ödülü kazandıran Bergama Kültür Merkezinde (BerKM) yürütülmesi de katılımcılar açısından başka bir hoşluktu.

Selenos Çayı

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in, “Bergama’da Doğal Kültürel Miras Öncelikli Yeni Gelişmeler” başlıklı konuşması, dünya listesine giriş öncesi ve sonrası yaşananların güzel bir özetiydi. UNESCO listesine girmek zor ama listede kalıcı olmak daha da zor. Bu katılım sayesinde özellikle tarih ve kültür turizmi konusunda büyük bir hamle yapılacağını vurgulayan Başkan Gönenç, “burada 2 bin 500 yıldan beri kesintisiz bir yaşam var. Onların birikmiş kültürleri, onların bizlere bıraktığı değerler çoğala çoğala ve birbirine eklenerek devam etti. Bu çok kültürlülük, çok katmanlılık UNESCO tarafından da ‘Çok Katmanlı Peyzaj Alanı’ olarak 22 Haziran 2014 yılında tescillendi; böyle bir kentte yaşamanın onurunun yanında bizim omuzumuza yüklediği bir sorumluluğu da var. Çünkü bu emanetleri korumamız gerekiyor” dedi.

Bin yıllardır Bergama’nın içinden geçen Selinos çayının iyileştirilmesi Başkan’ın planladığı yatırımların başında geliyor. Bunun için Devlet Su İşlerinin, yakındaki Kestel barajından bağlantıya izin vermesi gerekiyor. Ondan sonra İZSU’nun desteğini almak zor değil.

Yasal Düzenlemeler Şart

Başkan Gönenç’in haklı yakınmalarından bir diğeri de yasal düzenlemelerle ilgili. Bence, UNESCO listesindeki yerleşimlere özel yasal destekler verilmeli, bu doğrultuda özellikle imar uygulamalarında rahatlamalar getirilmeli. Örneğin, mevcut tümülüslerin korunmasına yönelik alınmış olan Meclis kararlarının mahkemeler tarafından geri çevrilmemesi sağlanmalıdır.

Kamulaştırmaların hızlandırılması ve kolaylaştırması yönündeki adımların merkezi yönetimce desteklenmesi de yerel yönetimlerin işine yarayacaktır. Bu kapsamda, milli emlak yetkilileri, takas için arazileri Belediyeye vermekten kaçınmamalı.

UNESCO Milli Komitesi Başkan Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı’nın “Dünya Barışı ve Gelecek Nesiler İçin Kültürel Miras ve UNESCO” konuşması ile Bergama UNESCO Dünya Miras Alanı Başkanı Yaşagül Ekinci’nin “Kültürel Peyzaj Tanımlaması Altında Kültürel, Kırsal ve Doğal Miraslara Bütüncül Bakış Açısının Gelişmesi ve Bu Gelişmenin Yerel Yönetimlerin Faaliyetlerine Yansımaları, Bergama Örneği” açıklamaları katılımcılar açısından ufuk açıcı oldu.

Suyun önemi

ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in açılış ve kapanış konuşmaları korumanın temel başlıklarını içeriyordu: Elli yılı aşkın bir süredir tarihi emanetleri koruma mücadelesinin başında bulunan Metin Sözen hoca, "2017 Sonuçları Işığında 2018 Hedefleri ve İçinden Su Geçen Kentler" başlıklı konuşmasında yapılması gerekenleri5 temel başlıkta topladı:

Bir, aç kalmamak için başta su olmak üzere doğal değerleri koruyacaksın. İki, yaşlıların birikiminin eğitime yansımasını sağlayacaksın. Üç, nasıl yöneteceğini, nasıl örgütleyeceğini bileceksin; alan yönetimini uygulayacaksın. Dört, üretmeden fetva verir gibi konuşmayacaksın. Beş, para tanıtıma değil kimliğe gitmeli; kentlerin marka olmasını değil kimlikli olmasını savunmalıyız.

Toplantının başında gösterilen “Vatan Nedir” belgeselinin yönetmeni Hasan Özgen dostumuza tebriklerimizi sunmazsak bu yazı eksik kalır. ÇEKÜL Vakfı ve TKB desteği ile Türkiye’nin dört bir tarafında yapılanları görünce göğsümüz kabardı; Anadolu topraklarında nefes almaktan onur duyduk bir kez daha. Büyükelçi Botsalı’nın dediği gibi, “ülkemiz tarihi mirası bakımından bir süper devlet”!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test