Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Dünya markası olmak için yerli e-ticaret platformu yerli otomobille yarışacak

10.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Yerli otomobilin babayiğitleri nihayet ortaya çıktı. İşi üstlendi. Her kesimden destek geliyor babayiğitlere… Ama babayiğitleri cesaretlendiren, buluşturan ve uzlaştıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu kutlamak gerekiyor. Çünkü zoru o başardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği sözü tuttu ve yerli otomobil için düğmeye basılmasını sağladı.

Yerli otomobil için herkesin mutabık kaldığı bir ortak nokta var. Eğer dünya markası olmazsa, dünyanın dört bir yanında tanınmazsa bu iş başarılı olmaz. Yani sadece iç pazara dönük bir otomobilin başarılı olması çok mümkün görünmüyor.

Bu nedenle babayiğitlerin otomobilin dünyaya pazarlanması için markalaştırması gerekiyor.

Kocaeli’nden çıkan ve dünya devi alışveriş sitesi alibaba’ya rakip olmaya çalışan globalpiyasa.com’un hikayesi bu noktada örnek olabilir.

Yerli e-ticaret sitesi olarak geçtiğimiz günlerde sanayi kenti Kocaeli’de düzenlenen SANTEK Fuarı’na damga vuran globalpiyasa.com, tam bir başarı hikayesi…

Yaklaşık üç yıl önce yola çıkan globalpiyasa.com e-ticaret platformu olarak Ekonomi Bakanlığı’nın onayını almayı başardı.

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyesi Kadir Decdeli ile kariyer.net kurucu ortaklarından Sungur Ilgaz’ın birlikte kurduğu globalpiyasa.com Ekonomi Bakanlığı’nca uygulanan yüzde 80’lik toplu üyelik desteğinden faydalanan akredite bir e-ticaret platformu olarak yolunu devam ediyor.

Yerli otomobile neden örnek olması gerektiği platform ile ilgili açıklama yapan Kurucu Ortak Kadir Decdeli’nin şu sözlerinde gizli:

. Hedefimiz ihracatı artırmak. Bu yüzden Ekonomi Bakanlığı bize tam destek veriyor.

. e-ticaret sitelerine 250 ve üzeri firmayı kapsayan üyeliklerde bakanlık yüzde 80  oranında destek veriyor.

. Bunun için akreditasyon koşullarını sağlamak, teknik alt yapı ve ziyaret trafiği gibi kriterleri iyi oturmak gerekiyor.

. Bunun yaptık biz. Ve dış ticarette aranılan ortak olmaya koşuyoruz. globalpiyasa.com’a üye olan firmalara KOSGEB tarafından da en az yüzde 50 oranında destek veriliyor.

. Şu anda 20 binin üzerinde kullanıcı firma ve 2.5 milyon yıllık ziyaretçisi ile bir dünya platformuna dönüşmeye çalışıyoruz. Biz Türkiye’nin dünyadaki dijital sanal fuarı, e-pazar yeri ve ürün arama motoru olmayı hedefliyoruz.

. Yaklaşık üç yıl önce Kocaeli Sanayi Odası’nda bir toplantıda fikirlerimizi anlattık.

. Herkes “Türkiye’nin Ali Babası Kocaeli’den doğuyor” değerlendirmesi yaptı.

. Aradan geçen süre milli ve yerli e-ticaret platformu sloganıyla 2023 ihracat vizyonuna katkı sağlayan globalpiyasa.com’un başarısı tescilledi ve onu yabancı e-ticaret siteleri karşısında zirveye taşıdı.

 

FİKRİ IŞIK ZİYARET ETTİ

Kocaeli ve Türkiye’nin en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olmayı hedefleyen SANTEK’in yıldızı olan globalpiyasa.com standına büyük ilgi oldu. Özellikle çok sayıda KOBİ sahibi globalpiyasa.comyetkililerinden e-ticaret yoluyla ihracat konusunda bilgi aldı.

Başbakan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık da tarafından ziyaret edilen globalpiyasa.comstandı Kocaeli sanayisini dünyaya tanıtan uluslararası SANTEK Fuarı’na da  farklı bir boyut kazandırdı.

Ürün arama motoru ve e-ticaret platformu özellikleri de dikkat çeken globalpiyasa.com’un standını Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü ve  TÜBİTAK  MARTEK Genel Müdürü Orhan Çömlekçi de ziyaret etti.

 

 

Genel Müdür Hüseyin Şahin gelen yıllarda bulutun öneminin giderek artacağını söyledi.

 

Bastır paraları buluta

 

Şirketlerde ikinci adam sorunu vardır her zaman… Danışmanlar özellikle aile şirketlerine bu konuda uyarılar da bulunur.

Bu uyarıların çoğu zaman çok dikkate alınmadığı bilinir. Hatta bazen uyarıda bulunanların da bu kurala uymadıkları tespit edilir.

Yani sözü ile özü bir olmayan uyarıcılar… Peki sözü ile özü bir olan uyarıcılar yok mu? Bizce var… Uyumsoft bunlardan biri… Aslan gibi ikinci adamı var. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder ikinci bir adamın önünü açmış durumda.

Hatta üçüncü ve dördüncü adamlar bile var. Şirket adeta lider üretiyor.

Geçtiğimiz günlerde ikinci adamın yani Genel Müdür Hüseyin Şahin’in katıldığı bir toplantıda önemli tespitleri vardı.

 Önce işletmelerin iş teknolojilerine yatırım yapma konusunda yarışması gerektiğinin altını çizdi. Sonra 2018 yılına ilişkin çok önemli bir tespit yaptı:

. Gelecek yıl işletmelerin, bulut sistemlere ayıracağı bütçe 500 milyon lirayı geçecek.

Bulut sistemlerin satınalma gerektirmeden; ekonomik, güncel, güvenli, kesintisiz hizmet sunduğunu anlatan Uyumsoft Genel Müdürü Hüseyin Şahin’in şu tespitleri de çok önemliydi:

. Günümüz iş teknolojilerinden yararlanmak isteyen şirketler, satınalma yapmak yerine, bulut’tan hizmet almayı tercih ediyor.

. Örneğin geleneksel ERP- CRM- . HRM satın alması yerine, bulut ERP- CRM- HRM’e geçerek kullandığı kadarını aylık olarak ödeyebiliyor.

. Biz de, büyümekte olan KOBİ’ler için bulut ürünlerimiz olan EkoTicari ve EkoHR’ı pazarın hizmetine sunduk.

. 5 yılı aşkın süredir bulut (cloud) ürünleri üzerinde çalışıyoruz. Bulut bilişim her yıl yüzde 50’nin üzerinde bir büyüme gösteriyor.

. Bulut bazlı çözümler ülkemizin yanı sıra, yakın coğrafyamızdaki ülkelere ve dünya geneline daha yoğun ihraç edilebiler.

. Nitekim bulut’ta verilen hizmetler,  geniş kitlelere ve coğrafyalara ulaşabiliyor. Türk yazılım sektörünün öncü firmalarından birisi olan Uyumsoft, ülkemizdeki işletmenin yanı sıra, Avrasya, Avrupa, Afrika gibi dünyanın dört bir yanına, “bulut” uygulamalar ile açılmayı sürdürecektir.

. Gelecekte işletmeler, yüzlerce mikro-bulut servislerinden hizmet alarak, ihtiyaçlarını karşılıyor olacak.

. Diğer bir değişle, çok büyük kütlesel yazılımlar yerine, çok sayıda bulut servisleri üzerinden hizmetler alarak, şirketlerini yönetecekler.

 

 

 

 

Barter konusunda ABD'de master yapan çok önemli çalışmalar imza atan Birbey Ergün  kısa sürede bu sektörün öncüsü oldu, 

 

İddia ediyor!... Barter ihracatı sıçratır

 

Paranın olmadığı dönemlerde ticaret vardı. O yıllarda sistem değiş-tokuş yöntemi ile yürüyordu.

Sistemin adil yanları olduğu söylenebilir. Peki o sistem bugün uygulanamaz mı?

Özellikle doların dünya parası olduğu ticareti yönlendirdiği ve bu özelliği nedeniyle de büyük haksızlıklara neden olduğu bir dünyada barter sistemi yaygınlaşıyor.

Mesela Çin Afrika ile ticaretini bu sistem üzerine inşa etmiş durumda.

Nereden mi biliyoruz? Birbey Ergün anlattı.  Muşlu işadamı Coşkun Ergün’ün oğlu Birbey Ergün…

Coşkun Ergün’ü Türkiye’nin en geri kalmış illerinden biri olan Muş’a verdiği desteklerden biliyoruz. Bir hayır adamı olarak bilinir iş dünyasında…

Geçtiğimiz günlerde oğlu ile tanıştırdı… Birbey Ergün, Barter konusunda  ABD’de master yapmış… Barterın doğru bir sistem olduğuna inanmış bir isim.

Her ne kadar sistem Türkiye’de kuruluş itibariyle yaptığı yanlışlıklar nedeniyle istenen ilgi ve desteğe sahip değilse de Birbey bartere her zaman inandı. Bu karşılığı da aldı.

Başında bulunduğu Garanti Barter kısa sürede 7 bine yakın üyesi olan bir kuruluş haline geldi.

Muhteşem işler yapıyor. Şirket kurtarıyor. Ticareti geliştiriyor.

Mesela Garanti Barter Türkiye’de en çok ev satan şirket haline geliyor.

Son dönem de ise ihracata katkı yapmaya takılmış durumda.

Bir türlü istenen atağa geçemeyen ihracatın barter ile sıçrama yapabileceğini düşünüyor.

Ve konuyla ilgili Afrika analizinin ayrıntılarını paylaşıyor:

. Uzun süredir Afrika üzerine çalışıyoruz. Yerinde inceledik, incelemeye devam ediyoruz.

. Mesela Gine’nin ihraç edebilecek madenleri ve doğal kaynakları var. Türkiye’ye gelen ithal balıkların yüzde 80’i Gine, Moritanya ve Senegal’den geliyor. Meyve de geliyor.

. Dünyanın en büyük demir cevherleri de bu ülkede yani Gine’de.. Peki onların neye ihtiyacı var. Makine ve ekipmana ihtiyaç duyuyorlar.

. Bizim hammaddeye ihtiyacımız var. Onların makineye. Ver hammaddeyi al makineyi dediğimiz anda, bu ülkelerle ticaretimiz patlar.

.  Ekmek fabrikası makinesi istiyorlar. Yani fırın kurulmasını istiyorlar. Karşılığında da balık ve avokado verelim diyorlar. Oradan aldığımız ananası market zincirine vereceğiz, onlardan alışveriş çeki alıp tekstil firmasına vereceğiz.

.  Bu böyle devam edecek. Fırın satan firmaya da fırının hammaddesi olan sac veya elektronik aksamının teminini sağlayacağız. Böylece Türkiye para ödeyerek aldığı balığı ya da meyveyi fırın göndererek almış olacak.

Birbey’in söylediklerini heyecan verici bulduk.  Garanti Barter bu sistemi Türkiye’de iş dünyasına anlatmak için bir dizi toplantılar yapmayı planlıyor.

Böylece barter sistemini uluslararası ticarete taşınması için firmaları harekete geçirecek. Türk Eximbank’ın talebi üzerine bir proje hazırlayan şirket, bu sistemin Türkiye’nin ihracatına 10 milyar dolara yakın katkı yapacağını tahmin ediyor.

 

Küresel Isınma Kurultayı'nda

enerjinin depolanması konuşulacak

 

Kasım iklim değişikliği ile mücadele ayı haline geldi. Almanya’da Bonn bütün kurum ve kuruluşlar bu konuda çözüm yollarını arayıp ortak akıl geliştirmeye çalışıyor.

Eş zamanlı olarak Türkiye’de de Ekonomi Gazetecileri Derneği 80’e yakın kişi ve kurumla birlikte Küresel Isınma Kurultayı’nın 9’uncusunu düzenliyor.

Zaman ne çabuk geçiyor. Geçen yıl düzenlenen Kurultay’ın üzerinden neredeyse bir yıl geçmiş.

Mesleğimizin duayeni Çetin Gürel ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etmiş ve Kurultay’ı İzmir’de yapmak istediğimizi söylemiştik.

Başkan hemen kabul etti ve her türlü desteği de vermişti.

Kurultay’da çok da güzel bir konuşma yapmıştı. Geçen yıl ki kitap yayınlandı.

Başkanın konuşmasına yeniden bakma şansım oldu. Önemli noktaların altını çizmiş.

Özetle İzmir çevreci bir kent olacak diyor.

Geçen yılki etkinlikte Avrupa İklim Vakfı’nın desteği ile Türkiye’nin tek sivil toplum çevre haber sitesi iklimekonomisi.org bu vesile ile oluştu. Çok önemli bilgi notları yayınlanıyor iklim değişikliği ile ilgili. Adeta ilgili kurum ve kuruluşlar referans alıyor bu siteyi…

Öğreniyoruz ki şimdi de internet üzerinden iklimekonomisi video  programlarını başlatıyor.

Geçen yıl ki etkinliğe Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş’ın da açıklamaları damga vurdu.

İzmir Kalkınma Ajansı’nın Marmara Bölgesi’nin tek kadın belediye başkanı Handan Toprak Benli’nin katkıları da önemli…

Küresel ısınmanın getirdiği felaketler ile başlayan cümlelerle anlatılmıyor mu? İşte öyle oldu. İzmir son yılların en fazla yağışını aldı ve sele gitti geçen yıl yapılan Kurultay’dan bir gün önce.

Başkan Kocaoğlu bu yüzden sadece açılışa katılabildi. Kurultay’ı izleme şansı bulamadı. Ama ekibi tam kadro oradaydı. Sözün özü iklim değişikliği konusunda rehber niteliği taşıyan bu kitaba mutlaka ulaşın…

İzmir’den sonra bu yıl yeniden İstanbul’a dönüş yapan Kurultay 17 Kasım’da gerçekleşecek.

İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak olan Pil Teknolojileri etkinliğinin içinde yer alacak.

Başlık olarak da enerjinin depolanması seçildi.

Çünkü yenilenebilir enerji ne kadar depolanırsa o kadar etkin olacak.

İşte bu konu masaya yatırılacak. Önemli isimler konuşacak. Özellikle Forum bölümünün her zaman olduğu gibi önemli mesajlara sahne olması bekleniyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test