Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Mart ayı dert ayıdır

2.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Mart ayı dert ayı” atasözü iki mevsim arasındaki geçiş ayı olması nedeni ile değişken bir aydır. Hava durumu bu ayda sık sık değişir. Hiç umulmayan bir anda kızgın güneşten, yağmura, kara, fırtınaya çevirebilir. Bir günde dört değişik mevsim yaşanabilir. Ani değişen hava koşullarından da hazırlıksız yakalananlar sık sık hasta olur ve başları hastalıktan, dertlerden kurtulmaz.

Bu atasözünün bir başka anlamı daha var. Yıllık kazançların beyan edileceği dönemdir. 1 Mart itibari ile bir önceki yılın kazançları hesaplanarak beyan edilir ve tahakkuk eden vergiler ödenir. Sermaye şirketleri için bu süreç 1 Nisan’da başlar. Muhasebeciler için beyanların hazırlandığı, mükellefler için de vergilerin ödendiği bir dönem olduğundan “Mart ayı dert ayı” hem muhasebeciler hem de mükellefler için zor ve sıkıntılı bir aydır.

Vergi kutsaldır, Anayasal bir hak ve yükümlülüktür. Anayasamızın 73. Maddesinde “ “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür” denilmektedir. Bir tarafta daha çok vergi almak isteyen devlet, diğer tarafta da daha az vergi ödemek isteyen mükellef. Bu kutsal görevin yerine getirilmesine de aracılık eden “muhasebeciler.”

Maliyeciler için bir fıkra anlatılır;

Bir gün bir ormana maliyeciler gelir. Bütün hayvanları bir telaş alır. Tilkiye sorarlar: “niye kaçmak istersin?”

-“Bende kürk, eşimde kürk, çocuğumda kürk. Vergi bize çok ağır gelir.”

Telaşlanan bir diğer hayvan ise leylektir. Diğer hayvanlar sorarlar: “Leylek sana ne oluyor?”

-“Arkadaşlar, bende yazlık, hanımda ve çocukta yazlık, müthiş vergi gelir bize.” Hayvanların arasında gayet rahat olan bir maymunmuş. “İsteyen istediği yere kaçsın” demiş, “Benim k.çım çıplak,  hanımın, çocukların çıplak, ben kalıyorum!

Her ne kadar fıkralara konu olsa da durum bundan farklı değil. Devlet, vergi toplamak için her türlü yöntem ve denetimlere başvurmaktadır. Asıl olan, mükelleflerin gönüllü olarak vergisini düzenli ödemesi, tabii ki ödeyebilmesidir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)tarafından, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla her yıl Şubat ayının son haftası “Vergi Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda ülke genelinde, birçok etkinlik düzenlenmektedir. Toplumun vergi bilincinin oluşması için günümüz şartlarında değil “vergi haftası”; “vergi yılı” dahi kutlasak yeridir. Bu vesile ile ben de Maliye çalışanlarının ve tüm mükelleflerin vergi haftasını kutluyorum.

Başta da değindiğim gibi madalyonun bir de diğer yüzü var, muhasebeciler. Maliyeciler vergi haftası kutlar da muhasebeciler boş durur mu? Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleğinin toplumun tüm kesimlerine tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla,1-7 Mart  “Muhasebe Haftası” olarak kutlanmaktadır. Meslek yasası ilk çıktığı zamanlarda muhasebeciler, mükelleflerle pazarlığa oturur, Mart ayında sabahlara kadar çalışır, yıllık beyannameleri verirler bir sonraki Mart ayına kadar rahat ederlermiş. MİŞ! Şimdi durum böyle değil, her gün bir yenilik, her gün bir değişiklik, her gün yeni bir düzenleme, neredeyse mali ve vergisel düzenlemenin yapılmadığı bir gün bile yok! Her günümüz Mart ayı oldu! Hal böyle olunca, muhasebe haftasına ilgi de olmuyor tabi. Meslek mensuplarının iş yükü her geçen gün katlanarak artıyor, mevzuat değişikliklerini takip edebilene aşk olsun. Takip etmek bir yana, uygulama da bürokrasiyi aşıp sonuç almak ayrı bir dert.

Muhasebeciler için anlatılan çok fıkra var ama ben bir tanesini paylaşacağım;

Muhasebeciye sormuşlar, “Dünya’ya tekrar gelme şansın olsa, ne olmak istersin?”

Cevap vermiş: “İmam!”Ne alaka? demişler;

Cevap: “Mevzuat hiç değişmiyor, hep aynı!”

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir tüm meslektaşlarımın “Muhasebe Haftasını ve 1 Mart Muhasebeciler Gününü” kutluyor, Ülkemiz ve Meslektaşlarımız için aydınlık yarınlar diliyorum.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test