Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

TÜRSAB Genel Kurulu önce ve sonrası düşünceler

16.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye’nin güzide bir Sivil Toplum Kuruluşu’dur. Bacasız sanayi turizm sektörünün çatı kuruluşudur. Hiç gereksiz yere büyük bir sarsıntı geçirdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TÜRSAB’ın genel kuruluna müdahalesi hiç hoş olmadı. Sebebi, koltuğa oturanların makamı kolay kolay terk etmeye yanaşmamasıdır. Değişime, yeniliğe kendilerini kapatarak direnmeleri kurumlara zarar veriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın genel kurula ve seçime müdahalesi tamamen usul dışı bir davranıştı. Bakanlığın tutumunu yadırgadım. Olanlar oldu, seçim bitti. Şimdi yeni bir yönetim var TÜRSAB’da… Geçmişin dedikodular artık sona ermeli ve yeni bir düzen kurulmalıdır. Peki, yeni yönetim ne yapmalı. İlk iş genel kurulda ibra edilmeyen Başaran Ulusoy yönetimi konusunu hukuki zemin içinde sonuçlandırmaktır. Hukuk dışı bir uygulamaları, icraatları varsa gereği yine hukuk çerçevesinde yapılmalıdır. Ve TÜRSAB’ın itibarı düzeltilmelidir. Önemli olan kişiler değil, kurumun temsil ve itibarını kazanmasıdır. Ancak, ne yazık ki ülkemizde bu tür hadiselerde çoğu kez yapanın yanına kar kalıyor. Kişi ve yönetimin cezalandırılmaları konusundan hep kaçınılıyor. Bu yanlıştır, yapan cezasını bulmalıdır. Burada ısrarla olmasını istemediğim husus, şahsi, kin, intikam gibi hukukun dışında bir hareket edilmesidir. Bu iş daha sonra başka mecra ve davranışlara sebep olur. Türkiye’de ne yazık ki, sivil toplum kuruluşlarında bir veya iki dönem görev yayıp işi devretmek usul haline gelmemiştir. ABD’de başkanların bile iki dönemden fazla göreve talip olma hakkı bulunmuyor. Tek istisnası Roosmelt zamanında bir defa 3 dönem harp zamanında müsaade edilmiştir. Bizde de bu iş siyasi partiler de dahil 2-3 dönemde bitmelidir.

TÜRSAB’a gelince…

Yeni bir yönetim göreve geldi. Yeni başkanı şahsen tanımıyorum. Medyadan takip ettiğim kadarıyla akıllı, mantıklı ve çalışkan bir kişiliğe sahip. Sektörde zor ama yapılması mutlak acil işler var.

Türkiye, siyasi şartlarımız nedeni ile zor bir dönemden geçiyor. Bunun turizm üzerindeki etkileri ise fazladır. Acil durum ve şartları yaşıyoruz. Hemen kamu, özel sektör (TÜRSAB) olarak acil durum komisyonu kurulmalıdır. Başta ikili ilişkiler, kruvaziyer konusu, Charter uçuşları ve bağlantıları, şu anda konuşulan “mali destek”ler, sektördeki zorluklar, konaklama tesislerindeki maliyet, servis, eğitim konuları ele alınmalı. Konuşarak, danışarak her şey açık ve seçik ortaya konarak bir yol haritası belirlenmeli. Bu, Firuz Bağlıkaya ve yönetiminin ilk işi olmalıdır.

Turizmde en önemli husus, zaman zemin gerçek teşhis ve tedavidir. Listeye baktım yetenekli bir yönetim var. Umarım her şey doğru zemine oturtulacaktır. TÜRSAB’ı kuruluşundan beri izliyorum. Merhum Özcan Yuvalı, Bahattin Yücel, Talha Bey zamanında güzel hizmetler dönemleri yaşatıldı.

Sayın Firuz Bağlıkaya ve yönetimi, bu dönemde turizmde yeni bir çığır açar düşüncesi ile kendilerine başarılar diliyorum.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test