Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Tıp Bayramı

16.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizde modern tıp öğreniminin başlamasından bu yana 190 yıl geçti. Son 78 yıldır da 14 Martları Tıp Bayramı olarak kutlamaktayız. Bu kutlama sanılanın aksine sadece Ülkemizde yapılmaktadır. Bu yüzden, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterine bir dilekçe ile başvurarak tüm dünyada kutlanması için çalışmalar yapılmasını kişisel olarak talep ettik.

 14 Mart 1827’de ‘Tıbhane-i Amireve Cerrahhane-i Amire’ ismi ile ilk çağdaş tıp okulumuz İstanbul’da öğrenime başlamıştı. Osmanlı İmparatorluğu’nun değişik dönemlerinde, pek çok padişah, çağın gerekleri ve bilgisinin aktarılması amacı ile çeşitli askeri eğitim kurumları oluşturmuş, II. Mahmut da Vaka-i Hayriye sonrası savaşlar nedeni ile artan cerrah ihtiyacı yüzünden Tıbbiye-i Şahane’nin açılması fermanını mühürlemiştir.    

İlk zamanlar, ne yazık ki, Şehzadebaşında açılan bu okulda geleneksel medrese eğitimi yapılmış, Hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi ve Molla Abdullah ilk öğretmenler olarak tarihe geçmiştir. Zamanın Batı müfredatına uygun eğitim ancak, okulun Galatasaray’a taşınması akabinde 1839’da başlayabilmiştir. Bu bağlamda, II. Mahmut’un yaptığı açılış konuşması ilginçtir: “Burada insan sağlığına dair çalışılacağından diğer okullardan üstün tutuyorum. Hekimlik fennini öğrenip yurdun her yerine yayınız ki tababet adı ile yapılan şarlatanlıklardan memleketi kurtarınız.” Bu süreçte, Yeniçeri Ocağı’nın lağvedilmesi sonrası kurulan yeni ordu (Askeriye-i Mansurei Muhammediye) için gerekli olan hekim açığını kapatmaya yönelik modern tıp okulu ihtiyacını sürekli vurgulayan Hekimbaşı Mustafa Behçet Efendi ile ilk kurucu öğretim üyeleri arasında yer alan Avusturya Tıp Akademisinden Charles Ambroise Bernard ve Sigmund Spitzer’in adlarını saygı ile Anmadan geçmeyelim.

Okul, 1847’de Avrupalılarca da fakülte olarak  kabul görmüş, Cumhuriyet’in ilanı sonrası 1933 yılında açılışı yapılan İstanbul Tıp Fakültesi’ni, 1945’de Ankara Tıp ve 1954’de de Ege Tıp fakülteleri izlemiştir. Günümüzde, tıp fakültesi sayısı 74’ü geçmiştir.

Gerek eğitim kalitelerinin düzeltilmesi ve gerekse tam gün yasası sonrası ortaya çıkan fragmantasyonların giderilmesinden, hekimlerin çalışma koşulları ve özlük haklarına, genel sağlık ve tamamlayıcı sigorta hizmet uygulamalarından Sağlık Bakanlığı’ndaki yeniden yapılanma ve Kamu-Özel ortaklıkları ile özel sektöre kadar birçok sorunun giderilmesinin gerektiği 2018 Türkiye’sinde, Tüm sağlık çalışanlarının, 1937 yılından beri kutlamaları geleneksel hale gelen 14 Mart Tıp Bayramlarını kutlarım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test