Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Afrin’e karşı kartlar konuyor

16.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Zeytin Dalı Harekâtı, Afrin şehir merkezinin kuşatılması aşamasına gelmiştir ve başarıyla devam etmektedir. Türkiye her vesileyle, Cumhurbaşkanı seviyesinde; bundan sonraki hedeflerin Münbiç ve Fırat’ın doğusu olduğunu, harekatın; PKK terör örgütü bütünüyle etkisiz hale getirilinceye kadar devam edeceğini ısrarla vurgulamaktadır. Son olarak; geçen hafta Dışişleri Bakanı, bu hafta da Cumhurbaşkanı PKK’nın Irak’ın kuzeyinde yuvalanan unsurlarına karşı da kapsamlı bir harekât icra edileceğini ifade etmişlerdir. Son zamandaki gelişmelere bakıldığında; Türkiye’nin Afrin’deki askeri başarısına ve bu başarısını genişletme kararlılığını ifade etmesine paralel olarak masada başka kartların çıkarılması dikkat çekmektedir.

 

Yunanistan; Ege’de 18 ada, adacık ve kayalığı işgal etmiş ve silahlandırmıştır. Buna ilave olarak; Ege’de 6 Mart-30 Nisan tarihleri arasında, Kuşadası açıklarından Çanakkale Boğazı girişine kadar olan bölgede askeri tatbikat yapacağını ilan etmiştir. Bu girişim; Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu fırsata çevirmektir. Ayrıca bu durumu bölgeyi şekillendirmeye çalışan güçlerden bağımsız olarak değerlendirmek de mümkün değildir.

 

Doğu Akdeniz’de; İsrail, Mısır, Lübnan, Güney Kıbrıs ve Türkiye arasında doğalgaz arama ve çıkarma konusundaki anlaşmazlıklar had safhaya ulaşmıştır. Taraflardan hiçbirisinin bu doğalgazı arama/çıkarma için gerekli teknik imkanlarının bulunmaması nedeniyle, konuya teknik imkanlara sahip ABD, İngiltere, İtalya, Fransa ve Rusya’nın küresel petrol şirketleri dahil olmuşlardır.

 

 

 

Bütün bunlar olurken, Avrupa Parlamentosu; Zeytin Dalı operasyonunun “Suriye’de çatışmaya yeni bir boyut eklediği”, bu ülkedeki “hassas iç dengeler ve çözüm çabaları üzerinde olumsuz etki yarattığı” ve “ek insani kaygılar” gündeme getirdiği, “dikkatlerin Cenevre sürecine yoğunlaşması gerektiği” (ABD, Rusya ve AB’nin Cenevre sürecine PKK/PYD’yi de dahil etmek istediği bilinmektedir)konusundaki tasarıyı kabul etmiş ve Ankara'dan Afrin operasyonunu durdurmasını istemiştir. Bu karar; PKK ve Suriye’deki uzantılarını rahatlatmak, toparlanmasına imkân yaratmak ve zaman kazandırmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

 

 

 

Bu arada Türkiye ile Suriye’nin kuzeyi konusunda uzlaşma görüntüsü veren ABD Dışişleri Bakanı görevden alınmış, yerine bölgedeki PKK ağırlıklı SDG yapılanmasını gerçekleştiren CIA Başkanı getirilmiştir.

 

 

 

Türkiye, toprak bütünlüğünü tehdit eden ciddi bir terör tehdidiyle mücadele ederken yaşanan bu gelişmelerden, hangisinin diğerini gerçekleştirmek için gündeme getirildiğini kestirmek zordur. Ancak ABD, İngiltere ve AB’nin ortak amaçlarının; enerji kaynaklarının kontrolü, bunun için; Türkiye dahil bütün bölge ülkelerinin dirençlerinin kırılması ve bölgedeki en önemli partnerleri olan İsrail’in güvenliğinin sağlanması için bir tampon görevi yapacak Kürt yapılanmasının gerçekleştirilmesi olduğu dikkate alındığında durum netleşmektedir. Rusya ise enerji kaynaklarının kontrolünü diğerlerine bırakmak istememektedir ve bölgede bir Kürt yapılanmasından da rahatsız değildir. Bu durum bütün bölge için uzun süreli bir istikrarsızlığın ve huzursuzluğun kaynağı olacaktır.

 

 

 

Bölge ülkeleri; birlikte hareket etmeleri, güçlerini, istikrarlarını ve bütünlüklerini koruyabilmeleri, bütün tehditlere karşı koyabilecek bir birliktelik oluşturmaları ve kendi projelerini ortaya koymaları halinde; “kendi yaşam alanlarında söz sahibi” olabilirler. Bölgede, sadece askeri güçle bütün bu tehditlerin bertaraf edilmesi mümkün değildir. Askeri gücün; ekonomik güçle, bilimsel ve teknolojik güçle, sosyal ve kültürel güçle (birlik beraberlik içinde mücadele ederek) ve diğer milli güç unsurlarıyla mutlaka desteklenmesi gerekmektedir. 81 milyonluk bir nüfus gücü hafife alınacak bir husus değildir. Yeter ki birlik ve beraberlik içinde hareket etmenin önemini kavrayalım ve bunu başaralım…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test