Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

STK'lar dijital dönüşüme ne kadar hazır?

6.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Biz fark etmesek de bilgisayar bugün yaşam düzenimizin bir parçası haline gelmiş durumda. Bir zamanlar restoranlarda, kahvelerde karşılıklı oturan iki gencin, birbirileri ile konuşmaktan çok telefonları ile ilgilendiklerini görüp, söylendiğimiz günlerin üzerinden henüz çok fazla zaman geçmedi. Belki bizler restoranda hâlâ eski alışkanlıklarımızı devam ettiriyoruz, ama çalışma hayatımızla başlayan bilgisayar alışkanlığımız, çok geçmeden bizim için de artık evde bile kullanmaktan vazgeçemediğimiz bir araç haline dönüşü verdi...

Şimdi bilgisayar olmadığı zamanlarda bırakın nasıl çalışıldığını, nasıl yaşandığını bile hatırlayamaz olduk. Öyle ki, bilgisayar sivil toplum kuruluşlarının, toplumsal hareketlerin de temel parçalarından birisi haline geldi. Tüm görünürlük, tanıtım, kaynak geliştirme, üye - gönüllü ilişkileri, duyuru ve savunuculuk çalışmaları artık dijitalleşti. Dijital, sivil toplumun çalışmalarının olmazsa olmaz bir parçası oldu.

Bugün teknolojide işte böylesine farklı bir gelişmenin eşiğindeyiz. "Dijital dönüşüm" adını verdiğimiz bu süreç tüm iş süreçlerinin zamandan ve mekandan bağımsız hale gelmesini, bulut teknolojilerin gücünü ve büyük veriyi kullanarak yeni bir çalışma, örgütlenme, planlama aşamasını başlatıyor

Dolayısıyla eleştirel yaklaşımı da dikkate alarak, toplum sorunlarına alternatif çözümler oluşturmak için kurulan sivil toplum kuruluşlarının da artık klasik çalışma usullerini bir yana bırakıp, yeni bir çalışma, örgütlenme yoluna gitmeleri bir gereklilik halini alıyor. Şimdiden çalışmaya başlamak zorundalar.

Çalışma ve örgütlenme amaçları doğrultusunda, dijital dönüşümün kendilerine nasıl katkıda bulunacağını, bunu nasıl hayata geçireceklerini düşünmeli, tartışmalı ve var olan imkanları araştırmalıdırlar. Fazla zaman kaybetmeden bu doğrultuda yardım sunan kurum ve kuruluşların da işbirliğini sağlayarak mentorluklar oluşturmalıdırlar

Bugün biliyoruz ki, dijital dönüşüm sadece bilgisayar kullanmak anlamına gelmiyor. Mobil teknolojilerle bilgisayara bağımlılık yerini başka ekranlara bırakıyor. Tüm çalışma süreçlerinin dijitalleştirilmesi, her yerden ve her ortamdan bunları yapabilmeyi amaçlıyor. Böylelikle ilk kez iletişim iş yapma süreçlerinin merkezi haline geliyor.

Sivil toplum kuruluşlarına ulaşmak isteyen insanlar için de artık sadece e-posta veya telefon yeterli olmuyor. İçinde olduğumuz her mecradan, her ekrandan iletişim kuruyoruz, hatta çalışmaya başlıyoruz. Bunun yol açtığı esneklik hedef kitlemiz için kolaylık sağlarken, çalışanlar için zorlayıcı olmaya başlayabilir. Bu nedenle belki çalışmayı da yeniden tanımlamamız gerekiyor.

Sayıları gittikçe artan özel ve kamu kuruluşu, dijital dönüşümün sivil toplum kuruluşlarına sunduğu olanaklar hakkında, farklı etkinlikler, eğitim programları hizmeti vermeye devam ediyor. AB fonları, STK'ların kapasitelerini güçlendirmeleri için hibe vermeye devam ediyor. En son hibe duyurularına daha önce de olduğu gibi, AB Bakanlığı'nın web sitelerinden ulaşmak her zaman mümkün.

Bundan böyle bilgi ve internet teknolojilerine erişim ve onları nitelikli olarak kullanabilme becerisi, "Dijital çağın STK'ları" olabilmenin, bir başka deyişle sürdürülebilirliğin ve etkinliğinin de ön şartına dönüşüyor diyebiliriz.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test