Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

“Enfes” Nefes Kredisi

10.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalar hiç bu kadar nefes almamıştı. Demek, o kadar nefessiz kalmışız ki, paketler, destekler, hibeler, teşvikler ardı arkasına geldi. Bu kez de yeni çıkan düzenlemeleri takip etmekten “nefes nefese” kaldık.

“Koyunun önüne iki yere ot koymuşlar; hangisini yiyeceğine karar vermek için düşünürken açlıktan ölmüş.”

Geçtiğimiz yıl başlayan furya, seçim arifesine yaklaşırken hız kesmeden devam ediyor.

Bunun son örneği TOBB tarafından başlatılan “nefes kredisi”  projesi.  İlk 6 ayı geri ödemesiz olan kredinin yüzde 85'i hazine garantisi ile kredi garanti fonu kefaletiyle karşılanacak. Nefes kredisi kapsamında kapsamında kredi kullanmak isteyen KOBİ’lerin bağlı bulundukları ticaret odalarına müracaat ederek, alacakları faaliyet belgesi ile ilgili bankalara başvurmaları gerekmektedir. Ancak, yeni kurulmuş ve henüz Bir yılı tamamlamamış şirketler bundan yararlanamayacaklar.

Geçmişe dönük personel desteği furyası kasıp kavuruyor ortalığı.

SGK’nın istihdamın desteklenmesine yönelik çok önemli bir desteği var, yıllardır da uygulanır. Genel ismi “6111 Personel primi işveren desteği” diye geçer. Son 6 ay çalışan ortalamasının üzerinde işe yeni alacağınız personellerde işveren pirimi devlet tarafından karşılanıyor. Özellikle sürekli istihdamı artan şirketler için harika bir destek. 

7103 sayılı torba kanun ile bu güne kadar bu teşvikten faydalanmayanların müracaat etmeleri halinde geriye dönük olarak destekten faydalanabilecekler. 

Piyasada bu işi takip eden şirketler bir anda mantar gibi çıktı. Yararlanacak destek miktarını da geliştirilen yazılımlar aracılığı ile hesaplıyorlar. SGK şifre ve parolasını sisteme tanıtıyorsunuz, hemen size rakamları hesaplıyor. Hesaplıyor hesaplamasına da piyasada gezen programları karşılaştırdığınızda, hemen hemen hepsi birbirinden farklı rakamlar hesaplıyor. Burada çok dikkat edilmesi gereken bir durum var. Şayet destekten haksız yere yararlandığınız tespit edilirse, bu tutar gecikme zammı ile birlikte sizden geri alınacak. Aman dikkat! Dimyat’a giderken evdeki bulgurdan olmayın.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test