Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Yerel ve başkanlık seçimlerinde soru işaretleri?

13.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen hafta, Yerel ve Başkanlık seçimleri hakkında endişelerimi kaleme almıştım. Yazı bir hayli ilgi gördü, açıkçası bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemiştim. Tahmin etmediğim cevaplarla karşılaştığım için bu hafta da konuya odaklanma gereği hissettim. Yerel seçim sonuçlarının Başkanlık seçimlerinde “tayin edici” olacağını yazmıştım. Bu fikrime çok kişinin katıldığını gördüm.

Evet, Türkiye’de bütün partiler şunu iyice akıllarına koymalıdırlar. Yerel seçimleri kazanamayan partinin genel seçimden hiçbir ümit beklemesin.

Peki, yerel seçimlere, “bildiğimiz usul ve yöntemlerle hazırlanan partilerin başarısı ne olur” şeklindeki bir sorunun cevabını aldığım yankılara bakarak söylüyorum, o parti "Dip" yapacaktır. Hiç bir şansı yoktur.

Bu yerel seçimlerde, AKP ile MHP birlikte hareket edeceklerini söylüyorlar? Peki, ötekiler… CHP, SAADET, İYİ Parti, HDP ne yapacak?

Kanımca her biri ayrı ayrı veya bazı yerlerde sözlü anlaşmalarla seçimlere gireceklerdir. İşbirliğinde seçime gitmekten başka da çareleri yoktur.

Eski tas eski hamam, boşta gezen kalfası veya hiçbir yerde kendisine güvenmeyen, kontenjandan adaylarla mı listelerini dolduracaklar? Tıpkı İzmir’de yerel seçim adaylarında olduğu gibi mi?

Bunları yapanlar kaybedecektir.

Burada önemli olan milletin arzusudur. “Partinin istediği aday mı, milletin istediği aday mı?” sorusu büyük önem taşıyor. Tercihini seçmenin istediği adaydan yana kullanan yarışa önde başlar.

Yerel seçimlerde hiç bir parti kuvvetli olduğu yerde birleşmez ve ittifak yapmaz. Halk arasında, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin şu anda gittikçe artan bir trend yakaladığı konuşuluyor. Yaptıkları toplantılara büyük kitleler ilgi gösteriyor. Söylemleri seçmenin ilgisini çekiyor, hatalar yapmazlarsa başarılı olacaklarına inanıyorum. Bu iki parti CHP ile birlikte ittifak yaparlarsa üçü birden Türkiye’nin kaderini değiştirebilirler. Bu üçlü ittifak iyi bir reçete olur.

 

Siyasette zaman çok önemlidir

Siyasette zaman mefhumunun çok büyük önemi vardır. Sayın Demirel’in, “Siyasette 24 saat çok uzun bir zaman dilimidir” sözü çok yerinde bir sözdür.

Evet, seçime daha epey bir zaman var, 11 ay. İzlediğim kadarıyla Türkiye’de seçimlere etki edecek en önemli noktalardan birisi de cemaat ve tarikatların tercihleridir. Bunların desteklediği partiler büyük avantaj yakalıyor. Cemaat ve tarikatların bir yol ayrımında olduğu görülüyor. Gelecekle ilgili taleplerini bazı partilere iletmesi ve pazarlıkların başlaması tabidir.

Temenni etmem ama bu tercihler özellikle sağ partilerde ve CHP’de sıkıntılar yaratacaktır.

AKP ise uzun ince bir yoldadır. Aday tercihleri ne olacaktır? Teşkilatta sıkıntılar vardır.

Türkiye sıkıntılı ve sancılı bir dönemden geçiyor. Sınırlarımız adeta zorlanmaktadır. Hem de “Dost ve stratejik ortak" olarak gördüğümüz ülkeler tarafından.

Bu yanlışı çok defa yazdım. Her partiye seslenerek yine yazayım.

Türkiye’nin "Dost ve stratejik" ortağı hiçbir zaman olmamıştır ve olamayacaktır.

Dünya’da sadece üç devlet “Stratejik ortak” olarak hareket eder. Bunlar, ABD, İngiltere ve İsrail’dir.

Türkiye Cumhuriyeti çeşitli siyasi, ekonomik ve dinsel nedenlerle, "YANLIZ KALPLERİ" oynamaya mahkum ve edilmiş bir devlettir. Bizzat kendi kusurlu siyaset adamlarımız yüzünden bu durumdayız.

Sonuç:

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri en buhranlı bir dönemini yaşamaktadır. Burada yapılacak iş, artık kişileri aşmıştır. Varlık ve yok olmanın sınırları için zorlanmaktayız. Hem de en yakın "Dost ve Müttefik” bildiğimiz devletlerce.

Çeşitli alternatifler siyasette her zaman vardır. Vardır ama akıllı ve fikirli olanlar için.

Partiler artık yerelde ve genelde, iyi aday, yerli aday ve kontenjan numaralarını bir tarafa bırakmalıdır.

Partici değil, gerçek siyaset ve devlet adamı vasıflarına sahip insanları aday yapınız. İl ve ilçelerde ise teşkilatlarınızı yenileyiniz ve gençleştiriniz.

Ancak tecrübeyi de unutmayınız.

Bu seçimler geleceğimizin yol haritasıdır. Bunda vebal sahibi olmayınız, derim.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test