Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Aklımızla alay ediliyor

13.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu satırların yazıldığı saatlerde tüm dünya medyası ABD-İngiltere-Fransa’nın Suriye’ye karşı savaş açıp açmayacağını tartışıyordu. Suriye’nin Doğu Guta’da kimyasal silah kullandığı yalanını yayan yayınların ardından geldi bu savaş yaygaraları.

10 Nisan tarihli yazısında Melih Aşık ne yazıyordu?

“Donald Trump ne zaman Suriye’den çekilmeye karar verse Esad kimyasal gaz kullanarak onu Suriye’de kalmaya ikna ediyor! Amerikan basını yarı şaka, yarı ciddi bunu konuşuyor... ABD Esad’ın görevde kalmasına razı olmuşken...Yine tam 7 Nisan’da Han Şeyhun’a kimyasal saldırı olmuş, ABD vakit geçirmeden Suriye’yi suçlamış ve Trump’ın emriyle El Şayrat hava üssüne 59 Tomahawk füzesi göndermişti.Sonradan kimyasal silahı Şam’ın kullandığı doğrulanmadı.Bu defa aynı sahneleri izledik. Trump 29 Mart’ta Suriye’den çekileceklerini açıkladı. 7 Nisan’da Doğu Guta’da Duma’ya kimyasal saldırı vaki oldu.”

Soner Yalçın’ın 11 Nisan 2018 tarihli yazısı da uyarıcı:

“Dün… ‘Kuveyt'i bombala¬yarak dünyayı kirletti’ denen Saddam'ın yok ettiği petrole bulanmış karabatak kuşu ünlüydü! (Bunun gibi o süreç¬te Pentagon, tam 935 yalan haber yaptırdı!)..Bugün… Kimyasal bomba¬larla çocukları zehirleyen Esat dünya gündeminde!”

Kimyasal saldırı yalanlarının, Ankara-Moskova-Tahran buluşmasının, üçlü el sıkışmanın hemen ertesine gelmesini de biz anımsatalım.

İmaj ile Yalan İçiçe

Çağımız algı çağı… Yalan haberlerle kitleleri uyutma çağı…

Amerikalı ünlü yazar HannahArendt, yalanların çoğu zaman gerçeklikten çok daha makûl olduğunu, mantığa ters düşmeyebileceğini belirtir. “Çünkü yalancı, izleyenin ne duymak istediğini ya da nasıl bir beklenti içinde olduğunu önceden bilmenin sağladığı büyük avantaja sahiptir. Yalancı, toplumun tüketimine sunacağı hikâyesini hazırlarken, hikâyesinin inandırıcı olmasına özellikle dikkat etmiştir.”

Yakın tarihe kısa bir göz atalım:

Aklı dengesi tartışılan bir Sırp’ın 28 Haziran 1914’te Avusturya-Macaristan Veliaht Prensi Franz Ferdinand ileSofia’yıSaraybosna’da öldürmesinden birkaç hafta sonra Birinci Dünya Savaşı patlak verdi.  Bu paylaşım savaşında milyonlarca kişi öldü. İmparatorluklar tarihe karıştı.

Hitler, bir adi suçluya27 Şubat 1933 gecesi düzenlettiği Reichstag (Alman meclisi) yangınını komünist Bulgar militanı Dimitrov’un üzerine yıkarak seçimlerde çoğunluğu sağladı; ardından 40 milyon insanın ölümüne yol açtı.

ABD Başkanı Roosevelt’in, Amerikan kamuoyunu 2. Dünya Savaşı'na girmeye ikna edebilmek için, Japonya'nın PearlHarbor'a saldıracağını bildiği halde önlem almadığı ve saldırı tehdidine göz yumduğu artık kabul edilen bir gerçek.

Pentagon Belgeleri

ABD, Vietnam’a savaş açmak için Ağustos 1964’de Tonkin körfezinde 2 Amerikan destroyerine saldırıldığını ileri sürmüştü; ileriki yıllarda bunun yalan olduğu anlaşıldı.

Yüzbinlerce Vietnamlının ölümüne neden olan savaş ile ilgili gerçekler Haziran 1971’de New York Times gazetesinin yayınladığı “Pentagon Belgeleri”nde açığa çıktı. Kırk yedi cilt tutan “ABD’nin Vietnam Politikasına Karar Verme Sürecinin Tarihçesi”, ABD savunma bakanı R. Mc Namara’nın Haziran 1967’deki talebi üzerine bir buçuk yılda hazırlanmış ve bir yazarı tarafından basına sızdırılmıştı. Amerikan emperyalistlerinin Hindi Çin’deki dehşet verici uygulamaları bu belgelerle ortaya çıktı.

En son olarak CIA, M16, Mossad gibi karanlık örgütlerin yaydığı yalan haberlerle, Libya paramparça edildi. Nükleer silah yalanı ile Irak bölündü, yüzbinlerce Iraklının kanına girildi. Sonra sıra Suriye’ye geldi. Rusya ve İran’ın da destekleriyle direnen Esad yönetimini yıkmak için yalan rüzgârları bir kere daha estiriliyor.

Ne yazık ki, Atlantik cephesine yakın duran bazı medya unsurları ve siyasetçiler de emperyalizmin attığı oltalara takılıyor. Afrin başarısından sonra TSK’yı küçük düşürmek, ABD uşağı PKK/PYD’yi desteklemek için Batı medyasının yaydığı sahte haberlerde mi bu kişilere ders olmuyor?

Lütfen kendimize gelelim. Dünya savaşı kışkırtıcılığının üzerine mezhepçi bir anlayışla ateş tutmayalım. Aklımızı başımıza alalım!

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test