Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Karnaval ekonomisi Adana’ya moral verdi

13.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü Portakal Çiçeği Karnavalı boyunca bütün etkinliklere eşi ile birlikte katıldı.

Sanırım Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ikinci defa düzenlenmesinden sonra şöyle yazmıştım:

Adana’ya bir toplantı için gelmiştik. Toyota’nın başındaki isim Ali Haydar Bozkurt ile buluştuk. İki sevgili meslektaşım daha var, baraj manzaralı bir mekanda oturuyoruz. Sevgili Ali Haydar Bozkurt biraz otomobil anlattı sonra Adana’ya geçti. İnanılmaz bir Adana dinliyoruz. O güne kadar kimse Adana’yı bu kadar güzel anlatmamıştı bana diye düşündüm. Sohbetin bir yerinde Ali Haydar Bozkurt durdu ve bizlere bakarak sordu: “Siz hiç portakalların çiçek açtığı, kokusunun bütün kenti sardığı günlerde Adana’ya geldiniz mi?” Birbirimize baktık. Geldiysek bile kokuyu almamıştık. Kimse bizi uyarmamıştı. Sonra bunu bir karnavala dönüştürmek isteğini anlattı.

Aynen böyle yazmıştım. O güzel adamın yani Ali Haydar Bozkurt’un bu hayali gerçek oldu. Projenin taslak halini Mehmet Uluğtürkan’ın yazıp bize gönderdiğini sonra da bu taslağı Ali Haydar Bozkurt’a ilettiğimizi dün gibi hatırlıyorum.

İşte bu taslak bugün 6’ıncısı yapılan bir muhteşem karnavala dönüştü. Olay artık ne Ali Haydar Bozkurt’un hayali, ne de Mehmet Uluğtürkan’ın yazdığı taslak…

Olay net… Portakal Çiçeği artık Türkiye’nin en önemli karnavalı haline geldi. Karnaval boyunca Adana’na ayakta. Ve en önemlisi Adana Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı karnavalı sahiplenmiş ve benimsemişler.

Ali Haydar Bozkurt şu değerlendirmeyi yaptı bu yıl karşılaştığımızda:

-O gün size anlatırken portakal çiçeğinin bir karnaval olacağına inanmıştım. Ama bu kadar kısa sürede bu noktaya geleceğini tahmin etmemiştim. Çok mutluyum. Adana karnavalını çok sevdi. Önümüzdeki dönemde bu etkinlik Adana ekonomisine büyük bir hız kazandıracak.

Dün gibi yani 6 yıl önce başlayan karnaval bugün milyonları sokağa dökecek hale gelmişti. O hale gelmişti ki Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ailecek karnavaldaydı.

Tıpkı Adanalılar gibi… Başkan Sözlü gitar festivallinde, karnaval kortejinde, kebab yerken her yerde karnavalın içindeydi.

Karnaval artık Büyükşehir Belediye’nin şemsiyesi altındaydı. Hüseyin Sözlü gelişmeleri ekibinden saniye saniye takip ediyordu. Şöyle bilgiler geliyordu:

. Otellerde boş yatak kalmamış, konuklar Tarsus ve Mersin’e yönlendiriliyor. 11 bin yatak kapasitesinin tamamı doldu.

. Lokantalar tam kapasite çalışıyor…

. Şu anda 300 bin kişiye yakın bir turist girişi olduğu tahmin ediliyor…

. Karnaval Adana’yı turizm ile barıştırdı. Yıl boyu doluluk oranlarına pozitif katkı yapıyor.

Özetle karnaval ekonomisi Adana’ya moral vermişti.

Bu ve benzer bilgiler geldikçe Hüseyin Sözlü’nün heyecanı bir kat daha artıyor ve hedefini paylaşıyor bizimle:

-Çevre ülkelerde önümüzdeki günlerde sıkıntılar bittiğinde bu karnaval önce bölgesel bir marka olacak, sonra da dünyanın yakından takip ettiği önceden ajandasına kaydettiği bir etkinlik olacak. Büyükşehir Belediyesi kentin küresel tanıtımına büyük katkı sağlayan Karnavala bütün imkanlarımızı seferber ederek destek veriyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek sokak Karnavalı’na önümüzdeki yıllarda da eğlenmek, gülmek, mutlu olmak isteyen herkesi davet ediyoruz.

Adana’nın kimyası değişecek

85 milyon liralık bir ekonomi yarattığı söylenen Karnaval ile birlikte Adana’nın turizm başta olmak üzere yeni yatırımları da daha kolay alacağını söyleyen Hüseyin Sözlü sohbet sırasında bır de bomba yatırımın müjdesini verdi. İşte o müjde:

-Çok büyük bir alanda kimya sektörü ile ilgili organize sanayi bölgesi kuruyoruz. Boru hatları ile petrolün buluşma noktası olan Adana kimya sektörünün tercih edeceği bir yatırım alanı. Bununla ilgili ön çalışmaları bitirmek üzereyiz. İş bittiğinde en az 50 bin Adanalı iş imkanına kavuşacak. Böyle bir yatırımın çalışmalarını hızla sürdürüyoruz.

Ödül töreni haziranda ekonomi gazetecileri ödül için yarışacak

Bütün Türkiye’den 800’e yakın gazetecinin üye olduğu Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) 10. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri'ne müracaatlar başlıyor.  Türk Telekom'un ana sponsorluğunda, İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) katkılarıyla düzenlenen 10. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri'nin töreni ise 6 Haziran'da İTO Vakfı Cemile Sultan Korusu'nda düzenlenecek.

Adaylar, en iyi haber, en iyi söyleşi, en iyi araştırma haberi, en iyi köşe yazarı, en iyi ekonomi programı, yerel basın ve jüri teşvik ödüllerinin verileceği yarışmaya, 2017 Mart-2018 Mart sonu döneminde yayımlanan çalışmalarıyla katılabilecek. Her kategorinin kazananlarına birer cumhuriyet altınının hediye edileceği yarışmada, ayrıca Jüri Özel Ödülü ve Türk Telekom Özel Ödülü de verilecek. Ödüllere aday olan yazılı basın, televizyon ve radyo çalışmalarının ad soyad, iletişim bilgileri, yarışmak istenilen kategori belirterek "ekonomiodulleri@gmail.com" adresine gönderilebilmesi gerekiyor. Aday çalışmalar dernek merkezine (İstiklal Cad. No:22 K:2 Beyoğlu/İstanbul) bir CD'de elden veya postayla da teslim edilebilecek. Derneğin, bu yıl 10'uncusunu düzenlediği Ekonomi Basını Başarı Ödülleri yarışmasına başvurular 24 Nisan'a kadar yapılabilecek.

Bulgaristan-Türkiye KOBİ Zirvesi yapılacak

Bu köşenin takipçileri Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov Perpa'yı ziyaret edeceğini günler önceden öğrenmişti.

Komşunun en sempatik bakanlarından Emil Karanikolov’ı Perpa’ya Bulgaristan Türkiye Ticari Konsolosu Toşko Tomov ile birlikte geldi ve A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezgin ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı.

Burada işadamlarına önemli mesajlar veren Bakan Emil Karanikolov ekonomiye ilişkin şu önemli bilgileri paylaştı:

. Perpa’da ve İstanbul’da çok önemli görüşmeler yaptık.  Tüm Avrupa’da olduğu gibi biz de Türkiye’de de ekonominin can damarı küçük işletmeler… Perpa’da çok sayıda küçük işletme olduğunu biliyoruz.

. Bunun içinde her iki ülkenin KOBİ’lerini buluşturmak üzere en kısa zamanda KOBİ’lere özel bir iş forumu düzenleme niyetimiz var.

. İşadamlarının yüz yüze buluşmasında arabuluculuk yapılmasını devletin yükümlülüğü olarak düşünüp onların başarılı olacağına inanmaktayım.

. İki gündür İstanbul’da yaptığımız görüşmelerde Türkiye ve Bulgaristan arasında umduğumuzdan fazla iş potansiyelimiz olduğunu anladım. Bulgaristan çok kaliteli hizmet ve ürünler tedarik edebilir.

. Diğer tarafından Türkiye ekonomisi de yüksek rekabete sahip olan aşırı kaliteli hizmet ve ürünler teklif ederek Bulgaristan aracılığı ile AB pazarına kolaylıkla girebilir.. İşadamları paranın nasıl kazanılacağını çok iyi bilirler.

Olmazı olur yaptı herkes ile barışık bir yaşamı seçti

Bahadır Baş bir araya gelmez denilen İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir ile İstanbul YMM Odası Başkanı Vehbi Karabıyık’ı buluşturdu. Kendisine mesafeli duruş sergilediğini söyleyen Masum Türker ile de yılın fotoğrafını çektirdi.

Herkese bir Bahadır Baş lazım demiştik ya… Söylediğimiz hayatın içinde anlam kazanıyor. Bahadır Baş Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı…

Dünya ile barışık bir isim. Küçük yer sendromu nedeniyle kimsenin birbirini beğenmediği Ordu’da herkes Bahadır Baş’a toz kondurmuyor.

Geçtiğimiz hafta bir etkinlik yaptı Bahadır Baş. Bu etkinlikte Giresun Oda başkanı da vardı. Aman sende yarım saat mesafede tabi olacak Giresun başkanı diyebilirsiniz…

Bu iş öyle değil… Ordu ile Giresun kolay kolay bir araya gelmez Karadeniz’de… Bu iki kentin insanı İstanbul’da kankadır ama Karadeniz’de biraz mesafeli dururlar birbirlerine…

Sonra bir başka birlikteliği daha gündeme getirdi. İstanbul SMMM Odası Başkanı Yücel Akdemir ile İstanbul YMM Odası Başkanı Vehbi Karabıyık’ı önce kahvaltıda sonra da bir seminerde buluşturdu Bu ikili öyle kolay bir araya gelecek bir ikili değil.

Aralarında kişisel olarak bir şey olmasa da bu ikilinin temsil ettiği taban biraz birbirine mesafeli bakar. Bu yüzden de başkanlar durumdan vazife çıkarırlar.

Ama bu Berlin Duvarı’nı Bahadır Baş Ordu’da yıktı. Her iki başkanın Ordulu olması da Bahadır Baş’ın işini kolaylaştırdı.

Ama bütün bunları geride bırakacak bomba haber İzmit’ten geldi. Masum Türker’i bilirsiniz. Kemal Derviş sonrasının ekonomi bakanı… Muhasebecilerin en uzun başkanı… Masum Türker son dönemde Bahadır Baş’ın içinde bulunduğu bazı isimlerle TÜRMOB çatısı altında mücadele ediyor.

Aslında Masum Türkler bu ekibin başkan yaptığı bir isim. Ama son dönemde aralarına kara kedi girdi. Bu yüzden ben her pazar Ulusal Kanal’da program çıkışı rastladığım Masum Türker’e takılıyorum.

-  Bahadır Baş seni çok seviyor. Sana selam söyledi…

Masum Türker kendisine yapılanları anlatıp kendisine Bahadar Baş’ın selam söylemeyeceğini ifade ediyor.

Sonra onlar programa giriyor… Bende geçtiğimiz günlerde aramızdaki bir diyalogu Bahadır Baş’a anlattım.

Ve beni doğrulayan fotoğrafı İzmit’ten gönderdi. Masum Türker Karadeniz başkanlar toplantısında birlikte poz vermişlerdi.

Bakalım şimdi Masum Türker bu belge üzerine ne diyecek…

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test