Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Gerilime Rağmen İletişim Kanalları Açıktır

13.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Suriye'deki kimyasal saldırı iddiasıyla tırmanan kriz ABD ile Rusya arasında ciddi bir gerilim yaratmıştır. Başkan Trump kendine has üslubuyla yayınladığı mesajlar ile Suriye'ye müdahale sinyalini açıkça duyurmuştur.  Esad rejimi geçmişte de kimyasal silah kullanmış olsa da, bu defa Duma adlı küçük yerleşim biriminde kimyasal silah kullanması için bir neden bulunmamaktadır. Nitekim bu konuda somut bulgular ortaya çıkmamıştır. ABD'nde yapılan açıklamalarda kanıtların bulunduğu söylenirken, Savunma Bakanı Mattis bu hususta emin olmadığını açıklamıştır.

Öte yandan bir süredir Rus medyasında düzmece kimyasal silah kullanıldığı bahanesiyle ABD'nin Suriye'ye müdahale gerekçesi yaratmak isteyeceği iddiaları yer almıştır. Bu noktada ister istemez akıllara ABD ve İngiltere'nin 2003'te Irak'a müdahale için Saddam’ın kimyasal silah kullandığı gerekçesi ve sonra bunun doğru olmadığı gelmektedir.

ABD ile birlikte İngiltere ve Fransa bu iddianın peşindedir. BM Güvenlik Konseyi aldığı kararla bir komisyon görevlendirmiştir ve bu hafta sonu arazide incelemelerini başlatacaktır. Kimyasal silah kullanıldığı tespiti yapılırsa Suriye'ye yönelik bir müdahaleye Almanya ve İtalya destek vermediğini açıklamıştır. Dolayısıyla bölgede bir sıcak savaş ihtimalinden ziyade, askeri restleşme gerçeği bulunmaktadır.

Rusya'nın önemli kazanımlar elde ettiği Suriye iç savaşında ABD oyun kurucu olarak kalmaya devam etmek istemektedir. Suriye'den ABD askerlerinin çekileceği açıklaması boş çıkmıştır. Tüm gerilime rağmen Amerikan ve Rus diplomatları aralarında iletişim kanallarının açık olduğunu söylemektedirler.

ABD Başkanı Trump'a çeşitli seçeneklerin önerileceği güvenlik toplantısından çıkacak karar merakla beklenmektedir. İki süper gücün bu bilek güreşinde Türkiye'nin taraf olmaması en doğru politika olacaktır

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test