Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Türkiye'nin Dış Politika Açmazları

20.4.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Avrupa Komisyonu'nun açıklanan Türkiye raporunu değerlendiren genişlemeden sorumlu üye Johannes Hahn " AB Türkiye'den dev adımlarla uzaklaştı"ifadesini kullanmıştır.  Bu rapor bugüne kadarki raporlar içinde eleştiri düzeyi en yüksek olanıdır. Gerçi Türkiye'nin üyelik sürecine bağlılığı tekrarlanmış ve mülteciler konusundaki faaliyetleri övülmüş olsa da, temel hak ve özgürlükler, hukukun üstünlüğü konularında geriye gidiş ön plana çıkarılmış ve vurgulanmıştır.

Komisyon raporunda Gülen hareketinin tasfiyesi için yürütülen gayretlerin anlayışla karşılandığı ve desteklendiği belirtilmiş, ancak sürdürülen olağanüstü halin kaldırılması çağrısında bulunulmuştur.

Rapora Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetiminin çabaları ile Ege ve Doğu Akdenizdeki gerilim, Türkiye'ye kaçan iki Yunan askeri ve Kıbrıs Rum Yönetiminin tanınması gibi hususlar dahil edilmiştir.

AB Bakanı Ömer Çelik  rapor hakkında yaptığı açıklamada "olumlu aşamalar içeren, gelecek perspektifi sunan bir eleştiri görmüyoruz" demiştir.

Öte yandan ABD'nin Suriye'den çekileceğine dair tartışmalar Suriye bombardımanı sonrasında devam ederken  Türkiye'nin bombardımana verdiği destek Astana sürecinin geleceği bakımından Türkiye'yi zor durumda bırakacak niteliktedir. Bu destek, açıkça dile getirilmemiş olsa bile Rusya'yı ve ondan daha çok İran'ı hoşnutsuz etmiştir.

Erken seçim kararının açıklandığı bugünlerde Türkiye dış politikada çok yönlü baskılar altına girmektedir. AB raporunda yer alan eleştiri alanlarında Avrupa standartlarına ulaşma çabası içinde olmak kurucu üyesi olduğu Avrupa Konseyi üyeliğinin gereğidir.Suriye'ye yönelik politikasında  tutarlı bir çizgide kalarak uygun taraf  tercihleri yapmak gerekecektir

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test