Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Muhalefetin atağı

11.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İktidar partisi ile onun küçük ortağının oluşturduğu ‘Cumhur İttifakı’, ülkeyi birdenbire çok hızlandırılmış bir seçim sürecine soktu. Ekonomi başta olmak üzere iç ve dış koşullar, daha doğrusu ülkenin yönetilemez hale gelmesi, böylesi bir süreci dayatmış olsa da; burada temel siyasal amaç, muhalefetin hazırlıksız yakalanmasıydı. Bir bakıma seçim ‘kaptıkaçtı seçim’ haline gelecek ve deyim yerindeyse adeta kapıp kaçılacaktı.

Öyle ki, muhalefetin tutumunu bile belirlemeye kalkan, muhalefeti kendi istediği gibi dizayn etmek isteyen iktidarın, bu konuda epeyce hazırlığı, oyunu ve hesabı vardı.

Ancak öyle anlaşılıyor ki, iktidar çevrelerinin evdeki hesabı çarşıya uymadı!..

Muhalefet moral buldu, özgüven kazandı

‘Baskın basanındır’ anlayışıyla hareket eden iktidara ve onun küçük ortağının baskın seçim hamlesine, muhalefetten ardı ardına hamleler geldi. Ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve onun demokrat lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun örnek ve özverili çabasıyla, iktidarın oyununu bozuldu.

Önce 15’ler hamlesiyle, hem muhalefetin önemli bir bileşeni olan İyi Parti’nin önü açıldı, hem de daha önemlisi, muhalefet büyük moral buldu ve özgüven kazandı. Bu ülkede iktidarın tasarımları ve taktikleri dışında başka gelişmeler de yaşanabileceği, siyasal pratikte gösterilmiş oldu. Ezberi ve kimyası bozulan ‘Cumhur İttifakı’ adeta ‘abandone’ duruma düştü. Muhalefet böylece durumu dengeledi.

Aslında OHAL koşullarında seçime gidiliyor olması, seçim güvenliği konusundaki endişeler muhalefeti önemli risklerle karşı karşıya bırakıyordu. Bu olumsuz koşullar, ancak çok güçlü bir birliktelikle aşılabilirdi.

Muhalefetin birlikteliği

Muhalefet, 16 Nisan referandumundaki ‘Hayır Birlikteliği’ni koruyarak ve büyüterek, içinde bulunulan darboğazın aşılabileceğini gördü.

İşte tam bu noktada, Kemal Kılıçdaroğlu’dan ve CHP’den ‘sıfır baraj ittifakı’ hamlesi geldi. Sonuçta muhalefet, TBMM seçimlerine yönelik olarak, CHP, İyi Parti, SP ve DP’nin katılımıyla ‘Millet İttifakı’ adıyla bir birliktelik oluşturdu. Aslında pratikte, bu birlikteliği, 16 Nisan referandumunda ‘hayır’ı savunan bütün çevrelerin ortaklaşması, iş ve güç birliği yapması haline dönüştürmek gerekiyor. 24 Haziran seçimlerinde, demokrasiden yana olanların en geniş birlikteliği yaşamsal derecede önem taşıyor.

Kılıçdaroğlu ve İnce faktörü

Son dönemde siyasetin gündemini muhalefet ve özellikle de ana muhalefet partisi belirliyor. Günlerdir kamuoyunu merak ettirip tartıştırarak cumhurbaşkanı adayını belirleyen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’yi aday göstererek üçüncü hamlesini de yapmış oldu. Böylece iktidarın oyun planını tümden tersine çevirdi. İktidar seyirci duruma düştü.

Muharrem İnce’nin adaylığı yalnızca CHP’liler arasında değil, genel olarak tüm muhalif çevrelerde olumlu karşılandı. İktidar çevrelerinde ise tedirginlik ve endişe yarattı. İktidara yakın medya çevrelerinde günlerdir bu konunun işlenmesi elbette boşuna değildir.

Başta CHP’nin adayı Muharrem İnce olmak üzere, İyi Parti adayı Meral Akşener, HDP adayı Selahattin Demirtaş ve SP adayı Temel Karamollaoğlu, öyle anlaşılıyor ki iktidar ittifakını ciddi biçimde silkeleyecekler. Bu durumda, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması güçlü bir olasılık olarak görülüyor.  

24 Haziran’ın temel ayracı

Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları nedeniyle, son günlerde dikkatler isimler üzerine yoğunlaştı. Ancak bu durum muhalefet için, 24 Haziran’ın özünün ve esasının dikkatlerden kaçması, gölgelenmesi riskini de beraber getiriyor.

Unutulmamalıdır ki; 24 Haziran seçimi, aday ve parti seçiminden çok, tek adam yönetimi ile parlamenter sistem arasındaki referandumun ikinci raundu, bir bakıma da rövanşı şeklinde olacaktır. Dolayısıyla temel tercihler bu gerçeğe göre şekillenecektir.

Şimdilik tartışmalar muhalefetin cumhurbaşkanı adaylarının isimleri üzerinde yoğunlaşmış olsa da; biz, muhalefet partilerinin ve adaylarının, kamuoyunun ve seçmenin dikkatini hızla temel meseleye odaklamaları gerektiğini düşünüyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test