Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Seçimlerde ‘Tansiyon’ artabilir

11.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye yaklaşık 43 gün sonra bir seçim için sandığa gidecek. Ancak bu öyle normal bir seçim değil. Aynı zamanda “Başkanlık” sistemine geçiş seçimi de olacak. Milletvekillerinin yanı sıra “Başkan” için de oy kullanacağız. Seçim öncesinde Türkiye adeta ikiye ayrılmış durumda: Başkanlığı isteyenler ve istemeyenler. Bunun bir başka ifadesi ise Başkanlık için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı isteyenler veya istemeyenler. Seçime girecek siyasi partiler arasında adeta bir sinir harbi yaşanıyor. Siyasi gerilimin daha da artmasından endişeliyim.

Başkanlık için 6 aday yarışacak. Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener, Muharrem İnce, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Doğu Perinçek.  

Bu adaylar arasında ilk turda yüzde 50+1’i bulan seçimi kazanmış olacak. İlk turda bu oranı yakalayan olmazsa en fazla oyu alan iki aday ikinci turda yarışacak. Adaylar arasında gerilim ve karşılıklı söz düellosu her geçen gün artıyor.

Zira Sayın Erdoğan’ın ses tonunun ne olacağı pek kestirilemiyor. Kanımca bu süreci biraz da Erdoğan’ın üslubu belirleyecektir. Sayın Erdoğan’ın üslubunun daha da "Sert" olma ihtimali fazladır. Sayın Erdoğan’ın üslubu sertleşirse Sayın Meral Akşener ve Sayın Muharrem İnce de aynı sertlik ve ses tonuyla cevap vermekte tereddüt etmeyecektir. Bunu birkaç günlük sürede gördük. Sayın Temel Karamollaoğlu ise daha kontrollü olduğu bugüne kadar ki süreçte kullandığı tarzda görüldü. Ancak kelimeleri ve cümleleri dizmekte çok ustadır.

Biraz da ne olabilirlik üzerinde duralım. Sayın İnce, üslubunun Sayın Erdoğan’a bağlı olacağını söyledi. Meral Hanım ise sesini yükseltmekte tereddüt için olmayacağı işaretini verdi.

Bence iş Erdoğan’ın kullanacağı dil ve takınacağı tavır sürecin gerilimini de belirleyecektir.

İş Erdoğan’ın hassasiyetine odaklanmıştır.

Temenni ederim ki, iş çok rahatsız edici boyutlara ulaşmaz.

Türk halkı, gerilimden, münakaşadan ve iddialı bağırmalardan bıkmış usanmıştır. Bağırmak, çağırmak, hakarete varan sözler yerine, uygun bir üslupla seçilmeleri halinde vaatlerini, projelerini anlatmalıdırlar. Halk gerilim yerine huzurlu bir süreci istiyor. Şu anda Türkiye’deki hava sıkıntılıdır. Halk şeffaf, açık ve demokrasiden yana bir tavır istiyor. Adalet, hak, hukuk, insan hakları, adli teminat özlemindedir.

Adayların seçim sürecinde temkinli olmalarında fayda vardır.

Türk toplumuna gelince…

Toplum psikolojisi çok başkadır. Ne zaman ne tepki vereceği pek kontrol altına alınacak bir husus değildir. Özellikle adayların bir birine karşı söz ve davranışlarından etkilenip, tahrik olursa iş istenmeyen boyutlara varabilir. Burada her ihtimal mevcuttur. Tahrik, şiddetle karşılık bulabilir.

Bu seçim "Normal" bir seçim değildir. Bir değişimin ve geleceğin seçilmesindeki "Sistemi" onaylama seçimidir. Yani iş bir tarafın değil, iki tarafın ve düşünce yapısı için bir "hayati" tercih meselesidir. 

Seçim dönemi, adayların sırat köprüsü emsali bir zaman diliminden geçeceği anlar toplamıdır.

Tavsiyemiz "seviyeli bir üslubun" cumhurbaşkanı ve milletvekili adaylarının cümle ve davranışlarında yer almasıdır.

Bu seçimde şiddet ve hiddet kaybedecektir.

Haydi, hayırlısı diyelim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test