Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Veren el makbul değil

11.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tarihi tekerrür, diye tarif ediyorlar. Ders alınsaydı hiç tekerrür eder miydi? Diyor ya şair, Seçim sürecine girdiğimiz günden beri, bu söz kafamda dönüp duruyor.

Bir popülizm, bir yaranma mücadelesi gırla gidiyor.

İktidar, hazine bulmuş olmalı ki verdikçe veriyor, verdikçe veriyor. Vermelere doyamadı. Emekliye emeksize. Bodrum yapana, kat çıkana. Para bulana, parayı arayana. Okuyana, iş kurana kadar.

Allah var, gözümüz yok.

Lakin muhalefeti bir ateş aldı, İktidar veriyor biz geç kaldık ne versek.

Hemen kulaklarına fısıldadılar, Adam din temalı Ramazan ve Kurban bayramında verdi. Biz kendimizi gösterelim 19 Mayıs ve 29 Ekimde verelim (de) cumhuriyetçiliğimiz belli olsun.

Her gence benden milli bayramlarda 500 er lira (enişteden burma bilezik der gibi oldu ama olsun altta kalmadık)

Diğerini aldı bir telaş ne dini ne milli bayram kaldı. 

-23 Nisanda bebelere balon mu dağıtsam acaba? Yok, bu çarpıcı olmaz. Ne verelim Kudret?

Dayı, pardon abla şöyle 5 milyon kişinin kredi kartı borçlarını silelim namın yürüsün…

Kredi çekip hesabını bilmeyen, sorumsuzca harcayan beş milyon kişinin borçlarının ödenmesi diğer bir adayın vaadi olarak not ettik.

İktidarın sadece emeklilere verdiği ikramiyenin maliyeti 22,3 milyar TL.  Türkiye’de 16-24 yaş genç nüfus toplam nüfusun % 16,3’üne tekabül ediyor. Basit bir hesapla 13 milyon gencimiz var. Bunun maliyeti de 13 milyar TL. Gelelim diğer bir vaade en basit, borçluların en düşük hesapla 5,000 TL borcu olsa 5 milyon kişide rakam 25 milyar TL yapar. Bunlar vaatlerin 1 yıllık maliyetleridir.

Son zamanlarda çok popüler olduğu için söyleyeceğim 14 şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden elde edilecek gelir 3-4 milyar dolar yanı 9-12 milyar TL, ekonomimizin yüz akı 500 büyük sanayi kuruluşumuzun 2016 karı 8,7 milyar TL (2017 henüz açıklanmadı)

Bizim oralarda orantısız atanlar için söylenen güzel bir söz vardır. “Ya saymayı bilmiyorsun ya hiç dayak yememişsin” derler. Devletin kesesi ulufe dağıtılacak yer değildir. Bizim gibi kaynak sorunu yaşayan faiz oranları %15 e dayanmış dış finansmana muhtaç bir ülkede bol keseden atıp tutmak, yoku dağıtmak kimseye fayda getirmez ne alana, ne dağıtana. Siyaset tarihimiz dağıtan siyasi mevtalarla doludur.

Bunu en iyi iktidar partisi bilir diye düşünüyorum. Dağıtanların kulübü üzerine kurulmuş 16 yıllık bir toplama dönemi geçirmiş, denk bütçeyi, popülizme ödün vermemeyi ve verimli kaynak kullanımını ekonominin amentüsü yaptığı için bunca yıl teveccüh görmüştür. Aksi halde şuursuz dağıtıp krize kapı aralayan kimsenin kalıcı olamayacağı tecrübelerle sabittir. Son söz.

Bedava peynir fare kapanında bulunur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test