Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Seçimden Sonra Vaatten İcraata Geçebilecekler Mi?

11.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Seçimlere günler kala milyonlarca vatandaşı ve ekonomiyi yakından ilgilendiren yasal düzenlemeler ardı arkasına geliyor. Konut kredilerinde faiz indirimi, vergi ve sigorta prim borçlarının yapılandırılması, matrah artırımı, hatta vergi aslının bir kısmının silinmesi, emeklilere bayramlarda ikramiye, can suyu kredileri, KOSGEB hibeleri, KGF kredileri, imar affı ve şimdi de varlık barışı vs. vs. seçimlere kadar bu liste daha uzar gider.

Kim ne derse desin tüm bu düzenlemelerin tek bir nedeni var. Seçim! Cumhurbaşkanı adaylarının vaatleri havada uçuşuyor.  “Ben emeklilere ikramiye veriyorum.”

Gördüm, “benden de başarılı öğrencilere burs!”

Bu bir şey mi? “Ben vatandaşın ödenmemiş kredi borçlarını satın alacağım!”

Muhalefet cephesinin söylemleri şimdilik vaatten öteye gidemiyor, 24 Haziran’dan sonra vaatten icraata geçebilecekler mi göreceğiz. İktidarın elinde hem yetki hem güç var. Vaatler bir gece de icraata dönüşebiliyor ve dönüşüyor da!

Siyaset aynı zamanda “vaat sanatıdır.” Hatırlayalım “her aileye iki anahtar vereceğim; bir ev, bir araba.” Ardından 5 Nisan kararları.  Vaatlerden vatandaşın memnun olmaması mümkün değil, sonuçta herkes cebine girecek paraya bakar. Ancak, vaatler icraata geçtiği zaman hepimizi yakından ilgilendiriyor.

Konut kredilerinde faiz bir gece de0,98’a indi. Ev alacaklar mutlu, inşaatçılar keyifli.  Tamam, da bu faizin de bir maliyeti var, oluşacak zararı kim karşılayacak? Ülkenin geri kalanı. Emeklilere bayramlarda iki maaş ikramiye! Emeklilerin şimdiden gözleri parlıyor, daha insancıl şartlarda yaşamak onlarında hakkı. Çok yerinde bir uygulama. Peki bütçede kimden çıkacak bu para? Ülkenin geri kalanından.  Vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması. Peşin ödeyenlerde faiz ve gecike zammının yüzde 90’ı silinecek? Devlet alacağından vazgeçiyor. Kimin alacağından? Ülkenin geri kalanının.  Ülke ekonomisinin desteğe ihtiyacı olduğu kesin. Özellikle şirketlerin büyük çoğunluğunu oluşturan KOBİ’lerin desteklenmesi ve güçlendirilmesi çok önemli. Bu kapsamda yapılan düzenlemeleri önemsiyor ve destekliyorum.  Ancak, seçime yönelik popülist uygulamaların karşısındayım. Hibe, teşvik, destek hangi isim altında olursa olsun verilen her kuruşun, tahsilinden vazgeçilen her lirasın bu ülkeye bir maliyeti var. Bu maliyet de ülkenin geri kalanının omuzlarında, gelecek kuşakların sırtında bir yük olacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test