Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

MB Faiz Kararını 6 Ay Önce Almalıydı

8.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Merkez Bankası Politika faizi arttırma kararını 6 ay önce almalıydı. Mayıs ayı ekonomik göstergeleri artışı gösterdiği bir ayın başlangıcı oldu. Aslında ekonomik göstergeler 2017 yılı başından ekonomimizin iyiye gitmediğini reel sektörün sıkışık olduğunu gösteriyordu.

 Siyasi iktidar Ekonomiye canlılık kazandırmak için ÖTV ve katma değer vergisi yoluyla destek olmanın yanı sıra Kredi Garanti Fonu uygulamalarıyla ile reel sektöre destek olmaya çalışmıştır. Unutmamak gerekir ki bu tür politikalar günü kurtarma politikalarıdır.

Siyasi iktidar bu yolları sektöre yardımcı olmaya çalışmakta olsa da yeterli değildir. Enflasyon 2003 yılından bu yana ilk kez mayıs ayında çok önemli bir yükseliş olmuş. TÜİK açıklamalarına göre tüketici fiyat artışı yüzde 1,62olurken üreticisinin fiyat artışı ise yüzde 3,79 oldu. Yüksek enflasyon sinyalleri hissedilebilir şekilde 2017 yılı itibariyle ortadaydı. TÜFE yine yüzde 10 ÜFE yüzde 15 dolaylarında seyrediyordu. Merkez Bankası siyasilerin ısrarla enflasyonun nedeni sadece faizdir, yükseltemezsiniz baskısı altında ki çıkarı sağlamak için politika faizine dokunmadan yalnızca açık pencere faizini artırarak dolar artış hızının önüne geçmek ve istikrarı sağlamak istiyordu. Ancak bunun böyle gitmediği geç de olsa görüldü, ateş bacayı sardıktan sonra Merkez Bankası doğru adım attı ve tek faiz uygulamasıyla politika faizini yüzde 16,5 çekerek 4,93’e kadar yükselmiş olan doların hızı kesilerek 4,60 seviyesine kadar geriledi. Yeterli mi? Kesinlikle değil ekonominin istikrarara kavuşması için gelecekte enflasyonu düşürebilmek için 2004-2010 yılında Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 22 – 24 olduğunu hatırlamak lazım. O nedenle politika faiz oranlarının artırılmasından korkmamak lazım. Merkez Bankasını 7 Haziranda yapılacak toplantı da politika faizini artıracağı konuşuluyor.2004 yılı dikkate alınarak radikal kararlar alınmalı her şeyden önemlisi merkez bankası bağımsız bir kurum olduğundan ve paranın patronu olduğunu unutmamalı ve bu koltuğu ehliyetsiz kişilere bırakmamalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test