Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Kültür ve turizm paylaşılacak mı?

14.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye, 24 Haziranda sandık başına gidecek. Bu seçimlerin ardından “Başkanlık” sistemine geçilecek. “Başkanlık” sisteminin ardından “yapısal sistem” değişiklikleri de açıklandı. Bu arada bazı bakanlıkların işleyişine yeni düzenlemeler getirileceği de konuşulur oldu. Bunların arasında benim için çok önemli olan bir husus yer aldı.

Bakanlıkların bir kısmı kaldırılacak, bir kısmı ise birleştirilerek başkaca bir ortak bakanlıkta işlev kazandırılacak.

Olabilir. Bu her zaman da bilinçli veya bilinçsiz olarak yapıla geldi.

Bu defa köklü sistem değişikliği olacağı için seçim sonrasında nasıl bir iktidar ortaya çıkacağı ve ona bağlı olarak temayüllerin nasıl tecelli edeceği, şimdiden anlaşılması ve tahmin edilmesi zor.

Bence siyasi arenada iki düşünce ve temayülün kazanması mücadelesi veriliyor. Eğer AKP ve şimdiki Cumhurbaşkanı kazanırsa, temellerin nasıl atılacağını tahmin etmekle beraber, sarsıntıların biraz fazlaca olacağından şüphe yok.

Ancak, CHP, İYİ Parti, SP’den oluşan “Millet İttifakı” kazanırsa, çok fazla değişiklik beklenmiyor. Zaten eski sisteme dönüşü savunuyorlar.

Yani seçimi kim kazanırsa kurumların işleyişinde yeni düzenlemeye gidecek gibi görünüyor.

Yeni düzenlemeye gidileceği belirtilen bakanlıklardan biri de Kültür ve Turizm Bakanlığı. “Kültür” ve “Turizm” ayrılarak ayrı bakanlıklara bağlanacağı konuşuluyor. Bakanlığın “Kültür bölümü MEB’e, “Turizm” bölümü ise Ekonomi Bakanlığı’na bağlanacağı ifade ediliyor.

Turizm, “Başkanlık” sistemi olsun veya olmasın Türkiye’nin en önemli konusu olacaktır. Zira bu bacasız fabrika Türkiye ekonomisinin gelecekte ihtiyaç duyulan sektörlerin başında geliyor. Hizmet sektörü ekonominin önemli gelir kalemleri arasında bulunuyor.

Eğer turizm Ekonomi Bakanlığına bağlanırsa, içinde kaybolur gider. Etkisiz ve yetkisiz bir konuma düşer. Turizm özellik arz eden bir konudur. İhtisas ister. Lisan ister, uluslararası dilinin ve zarafetin temsilcisi olmak ister. En önemlisi devamlılık ister.

Turizmde izlenecek yol haritasının, siyasetin ve temayüllerin ne olacağını iyi tayin etmek gerekir.

Birleşme ancak şekilde oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı, bugüne kadar “Kültür” ve “Turizm” olarak ayrıldı, birleştirildi. Hiç bir zaman bünyede tam anlamıyla “birliktelik” olmadı. İki kesimin mensupları da birbirlerini tanımadan, görüşmeden, ayrı binalarda bir birleriyle hiç bir koordinasyonları olmadan bu güne geldiler.

Yani kocaman bir zaman kaybıdır geçmiş yıllar.

 

Kültür ise geleceğin bilim ve ilim dünyasında yer almak istiyorsak, dünyaya entegre olacak çalışmalar yürütmelidir. Geleceğin kültür politikalarını geçmişin üzerine bina ederek yükseltecek politikalar üretmelidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişini Osmanlı’dan ibaret değildir, asırları kapsar. Zengin mirasın gümüz dünyasının kültür değişim ve gelişimi ile entegrasyonu hassas dengelerle kurulabilir, uzmanlık gerektirir. Dini tercihler veya başkaca kavgalarla bir kültürel erozyona izin verilmemelidir. Burada esas olan ise "Türk Kültürünün" muhafaza ve gelişimi olmalıdır.

Aman dikkatli olalım derim. Bilmem endişelerimi ifade edebildim mi?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test