Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Af başvuruları

14.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçen haftaki yazımızda sözünü ettiğimiz imar affı ile ilgili başvurular 8 Haziran’da başladı; 31 Ekim 2018 tarihine kadar sürecek. AKP’nin seçim yatırımı olarak gördüğü “barış”ın (!) 13 milyon yapıyı kapsaması bekleniyor. Başvurular, e-devlet üzerinden de yapılabiliyor.

Kayıt için maliyet bedelinin yüzde 3’ünü ödemek gerekiyor. Bunun için 200 metrekarelik arsa üzerindeki2 katlı toplam 100 metrekarelik bir konutun kayıt aşamasındaki maliyet hesabını örnek olarak verirsek:

İlgili Belediyesindeki rayiç değeri 400 tl ise arsa için emlak vergisi tutarı (200 * 400=) 80 000tl. olur. Resmi gazetede verilen tabloya göre yapının yaklaşık maliyeti, (100 * 600=) 60 000 tl.   İkisinin toplamı 140 000 tl. Kayıt belgesi için ödenecek yüzde 3 bedel buna göre (140 000 * 0.03=) 4 200 Türk Lirası’dır.

Paralar Nereye

Yapı yaklaşık maliyetinin hesaplanmasında kullanılan değerlerin, tarımsal amaçlı basit binalar, 1-2 katlı konut ve basit sanayi yapıları, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları, 8 kat üzeri binalar, villalar, AVM’ler, hastaneler, oteller ve güneş enerji santralleri için farklı olduğunu anımsatmakta yarar var.

Kayıt bedelleri, hükümetin iddiasına göre kentsel dönüşüm için kullanılmak üzere merkez muhasebe birimi hesabına yatırılacak. Satılık kamu malı bırakmayan siyasi iktidar, bu kanalla 150 milyar tl. toplamayı umuyor. Daha önceki uygulamalara bakıldığında, bu paranın genel bütçe açıklarını kapatmakta kullanılacağını düşünmek pek hatalı olmasa gerek.

Af yağmaya yol açmasın

Ruhsat aşamasına gelindiğinde vatandaşların cebinden çıkacak para bununla da sınırlı kalmayacak. Ruhsatlar için ayrı bedeller ödenecek. Bu da gözden kaçırılmamalı.

Başına “barış” gibi çekici bir sözcük konulan “imar af”ının gizlenen yönü bu kadar da değil. Yönetmelikleri hazırlanmadığı için kesin bir şey söylemek mümkün değil ama yetkililerin açıklamalarından bu “barış” sayesinde, kıyılar, meralar gibi kamusal alanların bazı yandaşlara peşkeş çekileceğini anlıyoruz. Umarız korktuğumuz başımıza gelmez.

Teknik elemanı yok sayma ilkelliği

İnşaat mühendisi olarak şunu da ekleyerek yazıma son vereyim: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, "bürokrasiyi azaltma” gerekçesiyle ruhsatlarda mühendis ve mimar gibi teknik elemanları yok sayma girişimi, zaten sorunlu olan yapı sektöründe umarsız hasarlara yol açacaktır. Onlar, sağlam ve dayanıklı yapılar yapmanın güvencesidir. Halkının yüzde 92’sinin depreme maruz alanlarda yaşadığı güzelim ülkemizde, bu gibi mesnetsiz kararların getireceği yıkım çok üzücü olacaktır.

Ciddiyet lütfen!

NOT: Değerli okuyucularımızın Bayramının şeker tadında geçmesini dilerim. Esenlik ve sağlıkla kalınız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test