Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Vakit çalışma vakti

29.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Seçimin sona ermesinden sonra, piyasalar iç dinamiklerde meydana gelen gerilimin sona ermesini, hızlı ve büyük adımlarla dışarıdan gelen dalgalara karşı tedbir alınmasını, İçerdeki yapısal sorunların teşvik ve telkinden daha ileri bir adıma taşınmasını bekliyor.

Yeni kurulacak kabinede ekonomi kurmayları konusu bizim için çok önemli, ekonomi yönetimi, bu kırılgan süreçte yabancı sermayenin, kafasını karıştıracak, tanımaya çalışmak için zaman harcatacak, isimlerden oluşması piyasalarımızın toparlanma sürecini geciktirecektir.

Gelişmekte olan ülkeler (EM) gurubu içerisinde hareket etmek, Dış gelişmelere o guruba paralel tepkiler üretebilmek şimdilik bizim için kazanç gibi görünüyor.

Artık bizim cari açığımızı kur artışından ziyade, yüksek katma değerli mallar üretip, teknolojik üretimde bizde varız demenin vaktidir. En kısa zamanda bu konularda atılacak adımları tüm Türkiye ile birlikte sabırsızlıkla bekliyoruz.

Benim bildiğim kadar sanırım herkes biliyor, istikrarsız bir kur, bu kadar yüksek faiz oranı ile büyük devlet olma hayalimiz sadece hayal olur.

Dolar tarafında 4,48 seviyesi aşağı yönlü geçildiği takdirde teorik olarak 4,13’lere kadar gerilemesi söz konusudur, önümüzdeki günlerde alt destek noktalarını test edebileceğini düşünüyorum. Doların yeni yüksekler yapması için, elimizdeki mevcut bilgilerle (en azından sonbahara kadar)  ‘’bana göre’’ olası görünmüyor.

Avro tarafında durum biraz farklı Avrupa bölgesinden gelecek veriler çok önemli. Enflasyon verileri dikkatle izlenecek, temel makro göstergelerde düzelme sinyalleri gelmesi halinde, sonbahardan itibaren parasal genişlemede atılacak geri adımlar ya da buna dair açıklamalar avroyu bir miktar yukarı itebilir. Ancak dolardaki beklentimiz paralelinde kısa vadede TL’nin değer kazanması Avroyu 5,18 seviyelerine doğru geri çekebilir.

Borsa İstanbul cephesinde ise, ülkemizin göz bebeği hisseler sudan ucuza düşmüştür. Özellikle orta uzun vadeli yatırımlarınız için mali yapısı güçlü, ülkemizin ‘’kilit taşı’’ sanayi kuruluşlarına yatırım yapmanın tam zamanıdır. Size bunu birkaç örnekle açıklamak isterim Aselsan 47,16 fiyattan 21,00 TL’ye, Petkim 8,13 fiyattan 4,19 TL’ye, Türk Hava Yolları 20,02 den 12,30 TL’ye ve Koç holding 18,99 dan 12,80 fiyata geriledi bunun gibi örnekler daha da çoğaltılabilir. Orta uzun vadeli yatırım stratejisi olanlara sanayi hisselerini, kısa vadeli beklentisi olanlar içinse bankaları öneririm. Faizlerin yükselmesi nedeniyle bankacılık sektör karlılığında bir gerileme olabileceği beklentisi banka hisselerinin performansını olumsuz etkileme beklentisi oluşturdu bunu da göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test