Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

“ABD ve AB Ülkeleri Bekliyor”

29.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

24 Haziran seçimleri sonrası ortaya çıkan sonuç ve yeni yönetim biçimi, Türkiye'nin dış ilişkilerinde yeni boyutlar kazandırabilecektir.

Türkiye'nin yoğun ilişkiler ağına sahip olduğu ABD ve AB ülkeleri henüz bekleme aşamasındadır ve net bir tavır ortaya koymamışlardır.

ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayıp tebrik etmiştir. Amerikan yönetimi Türkiye'nin alacağı kararları ve atacağı adımları beklemekte, dışişleri ve ekonomi yönetimine atanacak isimleri beklemektedir. Bu arada S – 400’lerin satın alınması halinde Türkiye'ye yaptırım uygulanacağı açıklanmıştır.

ABD açısından önemli bir tarih 18 Temmuz’dur. Rahip Brunson davasında verilecek ara karar yeni yönetimin üslubuna dair bir işaret oluşturacaktır.

11-12 Temmuz'da Brüksel'de yapılacak NATO zirvesi, Erdoğan –Trump görüşmesine fırsat verecektir. Erdoğan Batılı liderlerle görüş alış verişinde bulunacaktır.

AB ülkeleri Türkiye'ye karşı yerleşmiş olumsuz algılara sahiptirler. Bu bakımdan 24 Haziran seçimlerini de kuşkuyla değerlendirmektedirler. Hollanda, seçim sonucu yapılan kutlamaları yasaklamıştır.

AB'nin Türkiye'ye dair olumsuz algılarının değişmesi, Türkiye'nin atacağı umut verici adımlara bağlıdır. En başta OHAL uygulamasının kaldırılması, uzun dönemdir tutuklu bulunan yazar ve gazetecilerin salıverilmesi bu adımların başında gelmektedir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test