Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Kılıçdaroğlu ve İnce’ye açık mektup

6.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sayın Başkan Kemal Bey, iyi yetişmiş, tecrübeli bir bürokrat olarak siyasete atıldınız. Destek gördünüz ve CHP’nin Genel Başkanı olarak yıllardır partinin başındasınız.

Ama ne yazık ki bütün iyi niyetli çabalarınıza rağmen partiniz seçimleri kazanarak iktidar olma şansını yakalayamadı.

Tabi ki CHP taraftarları ve ana muhalefet kitlesinin arzusu, kazanmak ve iktidar olmaktır. Kaç seçim oldu bilmiyorum, saymadım. Seçimler hep birbirini takip etti.

Ancak sonuç hep hüsran oldu. Demek ki bu işte bir eksik ve yanlış var.

Gelelim son seçime.

Kendinizden ziyade bir ismi, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya attınız. Bu bir yandan takdir topladı, ancak bir anlamda da parti içindeki rakibiniz olan bir kişiyi tasfiye etmek demek oluyordu. Peki, ne oldu?

Başkan adayınız yüzde 30’un üzerinde bir oy aldı ve kişisel anlamda başarı kazandığı kadar muhalif oyları da topladı. İşbirliği yaptığınız İyi Parti ve Saadet Partisi ise gereken oyu alamadı. Bu arada partinizin oyları, başkan adayınızın oylarının altında kaldı. Sonuç yine hüsran.
Demek ki, sizinle bu iş olamıyor.

Bu gerçekliğin gereği ne olmalı idi?

CHP tarafları bıkkınlık içindedir. Siyasette vefa yoktur; parti ve lider için öncelikli esas, toplumu kazanmaktır.

Yapılması gereken en doğru hareket, bu şekilde en güzel bir jestle gönülleri fethederek, takdirlerle CHP Genel Başkanlığından ayrılmanızdı.

Ancak ne yazık ki bu etik davranışı ortaya koymadınız ve neredeyse işi “Parti oyu arttı”ya getirerek “Devam” dediniz.

Bu olmadı, Sayın CHP Genel Başkanı.

Dokuz ay sonra yerel seçimler var ve şimdi işiniz çok daha zor. Yapmanızın uygun olacağı istifa ve onursal genel başkanlığı kabul etmediniz.

Bu sonuç, ne yazık ki, kabul etseniz de, etmeseniz de, gelecekteki akıbetinizdir. Benden söylemesi.
Gelelim Sayın Muharrem İnce Bey’e...

İyi bir siyasetçisiniz, gelecek dönemde de CHP Genel Başkanı olmanız kaçınılmazdır. Ancak tarihte ve günümüzde, fizikçilerin siyasette çok başarılı olmalarının örnekleri var. Almanya’da Angela Merkel ve Türkiye’de Erdal İnönü gibi...

Yapmanız gereken iş şudur: Lütfen parti üyelerinize geleceğe yönelik fikirlerinizi açıkça ifade ediniz. Ayrıca dış siyasette, ekonomide, milli savunmada ve özellikle adalet ve içişleri dahil tüm bakanlıklardan ve genel olarak başkanlık veya parlamenter sisteme ilişkin olarak neyi, niçin tercih ediyorsunuz? Açıklayınız.

Ayrıca bunlar için seçeceğiniz yönetim kadrolarınız ve parti içinde yönetime alacağınız siyasetçiler kimler olacak? Lütfen açıklayınız.

Bu hususlar, bilhassa elzemdir.

Öncelikle tebrik ediyorum. İyi bir performans ortaya koyarak gönülleri fethettiniz. Umut oldunuz, ben de oyumu size verdim.

Ancak şimdi, seçim sonrası gerçekleri ile karşı karşıyasınız.

Evet, başarılısınız. Ancak Kılıçdaroğlu, ayrılmamaktadır.

Başarısız ekibi de onu koltuğa yapıştırmak için elinden geleni yapıyor. CHP Genel Başkan Vekillerinin, Özgün Bey hariç yerleri değişecek. Sonuç olarak parti içi didişmeler içindesiniz.

CHP, bugünkü başkan ve yönetimi, parti başkan yardımcıları ve teşkilat başkanları ile seçimde başarılı olamamıştır. Yerel seçimlerde de bu durum tekrarlanacaktır.

Son çare: Vakit geçirmeden yeni bir ekip ve toptan yenilenme ile yerel seçimlere hazırlanılmalıdır.
CHP’nin, bugünkü kadroları ile yerel seçimlerde başarılı olması, ne yazık ki uzak bir ihtimaldir. Bu şekilde hareket etmek de zaman kaybıdır.

Ama inşallah idrak ve izan hakim olur diyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test