Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Kışlalı: '81 milyonun cumhurbaşkanı olmak zor!'

13.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci M. Ali Kışlalı, GÖZLEM’in, ülke için açılan “Cumhurbaşkanlığı Hükümetli” yeni sayfa ve CHP’deki kavga konusundaki sorularını cevapladı. İşte görüşleri…

GÖZLEM – Türkiye’de “yeni bir sayfa” açıldı ve “Cumhurbaşkanlığı Hükümeti yönetim sistemi” resmen yürürlüğe girdi. Bu konudaki görüşünüz?

Türkiye için yeni bir sistem ve henüz uygulama nasıl olacak, neler getirecek belli değil. Epey boşluk ve tereddütler var. Zaman gösterecek. Bizim alışık olduğumuz demokrasiye hiç benzemiyor.

GÖZLEM – CHP bu sisteme “Sandıklı diktatörlük” diyor, siz bu nitelemeyi nasıl yorumluyorsunuz?

Bu sisteme geçişte, halkın verdiği oyların en azından önemli bir kısmının dikkate alınmadığı düşünülür ve Cumhurbaşkanı'na verilen sınırsız yetkiler de göz önüne alınırsa bu nitelemeye “bir ölçüde haklı” diyebiliriz.

GÖZLEM – İlhan Kesici hariç, yeni dönemin Cumhurbaşkanı ve Hükümet Başkanı Erdoğan’ı “başka tek CHP’linin tebrik etmemesi”, sizce “gerilim politikasının süreceği” konusunda bir işaret mi?

Şüphesiz CHP kurulan yeni sistemi onaylamamaktadır. Her iki tarafın tavırlarında değişiklik olmaması ve kararlı gibi görünmeleri gerilim politikasının daha da tırmanacağının işaretidir.

GÖZLEM – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’te yemin ettikten sonra yaptığı konuşmada “Sadece bana oy verenlerin değil, 81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım” dedi. “Bu sözünü tutabilir ve gerçekleştirebilir mi”; görüşünüz?

Bu rejimin Erdoğan'ın tam isteğine göre vatandaşların oyuyla ortaya çıktığını biliyoruz. Seçim sonucu ortada; bu sistemi istemeyen %48'e yakın seçmeni memnun etmesi çok zor ve hatta mümkün görünmüyor.

GÖZLEM – Cumhurbaşkanlığı Hükümeti sisteminin ilk kabinesini nasıl buldunuz; ülkenin içinde bulunduğu siyasi, ekonomik, iç ve dış sorunlarını çözebileceğini düşünüyor musunuz?

Kabineyi oluşturanların büyük kısmı uzmanlıkları ve eğilimleriyle tanınmış kimseler olduğu için ne yapacakları belli. Öte taraftan mevcut problemler geniş ve kapsamlı ve de bu problemlere çok farklı açıdan bakan önemli oranda bir halk da var. Bu açıdan alınacak kararların, büyük halk kitlelerinin önemli bir bölümünü memnun etmesi zor görünüyor. Kabine içinde dahi konulara birbirleriyle aynı açıdan bakmayanlar olduğu biliniyor.

GÖZLEM – “Erdoğan’ın eskiden beri ‘Devletin bir anonim şirket gibi yönetilmesi gerekiyor” düşüncesine uygun bir kabine kuruldu, ‘bürokratların geriye itildiği’ bir uygulama dönemi başlıyor” iddiaları yaygın. Görüşünüz?

Uzmanlardan oluşan bir kabine kurulması güzel gibi düşünülebilir. Ancak bu uzmanların büyük çoğunluğunun aynı fikirlerde birleşmesi mümkün mü? Bürokratların iki vasfı vardır; en doğruyu bilmek ve en doğruyu bildiğini düşünen başka insanlarla da işbirliği yaparak problem çözebilmek. Yeni kabine üyeleri bunu yapabilecekler mi?

GÖZLEM – “Fetöcülük” suçlamasıyla ihraç edilen ve tutuklanan bir eski rektörün (Mehmet Pakdemirli)  kardeşinin (Bekir Pakdemirli) bakan olması konusundaki yorumunuz?

Tutuklanan rektörün kardeşi aynı görüş ve ideolojide olacak diye bir şart yok. Kendi bilimsel birikimleri ve daha önceki performansına bakılarak bakan yapıldığı düşünülebilir.

GÖZLEM – Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanı yapılması hakkındaki görüşünüz?

Hulusi Akar üç senedir Erdoğan'ın en yakınındakilerden biri olduğuna göre Cumhurbaşkanı kendisini çok iyi tanımış olmalı.

GÖZLEM – Yerine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler getirildi, Cumhurbaşkanı’nın yetkisi vardı, başka bir orgeneral ya da oramirali de genelkurmay başkanı yapabilirdi, görüşünüz?

Demek ki, Orgeneral Yaşar Güler`in görevde edindiği deneyimler ve uygulamada gösterdiği beceriler ile Erdoğan'ı bu görevin altından kalkabileceğine ikna etmiş.

GÖZLEM – Artarda yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile devletin, hükümetin ve Cumhuriyetin kurulduğu günlerden bu yana “özel kanunlarla kurulmuş köklü devlet kuruluşlarının yapı ve statüleri” değiştirildi, bunlar yapılırken Millet Meclisi’nde bile görüşülmedi, tartışılmadı; bu tabloyu nasıl yorumluyorsunuz?

Bildiğimiz anlamda parlamenter düzenin yerine başka bir düzen geldiğini her vesileyle hatırlamamız gerek. Bunları eleştirme imkanı bundan böyle olacak mı acaba? Mahzurlar ortaya çıkarsa veya çıktığında ne gibi önlemler alınabilecek, yaşayıp görecek ve öğreneceğiz.

GÖZLEM – “Merkez Bankasına müdahale edilmemesi için ağırlık koyan” Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal gibi bakanlar devre dışı bırakıldı ve “Maliye Bakanlığı’na adına da Hazine ekleyerek” Berat Albayrak getirildi. Batı dünyası “bu değişikliği çok soğuk karşıladı”; kabinenin açıklanmasından sonra dolarda önemli bir sıçrama oldu. Sizce Merkez Bankası tümüyle “emir altına mı” alınıyor?

Burada birkaç önemli nokta var. Bir tanesi, eskiden Cumhurbaşkanı Merkez Bankası'na isteklerini uygulatamaz görünüyordu. Artık bu söz konusu değil. Ayrıca Erdoğan'ın damadını bu bakanlığa getirmesi başarısızlık durumunda kendisini de güç duruma sokması demek. Bunun dışında, bu tayinlerle tüm ekonomik konularda doğrudan karar alıp zaman kaybetmeden uygulatmasını sağlayacak. İyi sonuç verirse ne ala, ancak aksi durumda Cumhurbaşkanı güç durumda kalmayacak mı?

GÖZLEM – CHP’de “Muharrem İnce tarafından beklenmedik bir şekilde ve seçimden hemen sonra yaptığı açıklamalara tamamen ters olarak başlatılan genel başkanlık kavgasını” nasıl yorumluyorsunuz?

Bunu doğal buluyorum. Her başarısızlıktan sonra durum kötüye gitmeye başlar ve böyle gelişmeler beklenebilir. Cevabı aranması gereken bir başka soru var; aynı başarısızlığı Erdoğan ve AKP yaşasaydı, ne olurdu?

GÖZLEM – Yerel seçimler kapıda ve “ülkede yeni bir hükümet etme sistemi uygulamaya başlanırken” CHP’nin içine düştüğü durumu, “vatandaşın umudu bazında” nasıl değerlendirirsiniz?

Ülkede sistem ve görevler değişmişken ve bu durum büyük oranda oylarla onaylanmışken ortaya çıkan genel suskunluk doğal karşılanabilir. Ancak benzer bir durum CHP için geçerli olmadığına göre aynı şey orada beklenebilir, içinde tartışmalar yapılmaması düşünülebilir mi?

GÖZLEM – “Evet bunca seçim yenilgisinden sonra Kılıçdaroğlu artık gitmeli ama yerine CHP’yi bu duruma düşüren İnce gelmemeli, zemin ve zamanın müsait olacağı bir süreçte CHP zirvesinde değişim yapılmalı” diyen CHP’liler çoğunlukta görünüyor, ne dersiniz?

Kılıçdaroğlu kendine “Türkiye'nin bugünkü hale gelişini engelleyemedik” diyerek öz eleştiri yapabilir mi? Bu pek mantıklı görünmüyor. Bir başka soru; İnce, olası bir kurultayda seçilirse, genel seçimlerde elde ettiği göreceli başarıyı arkasına alarak CHP'ye bir dinamizm, canlılık sağlayabilir mi? CHP’de büyük çoğunluğun bu iki soruya cevabının da “olumsuz” olduğu hissediliyor.

GÖZLEM – İyi Parti   Genel Başkanı Meral Akşener, kendisi ve parti kurucuları hakkında çok ağır sözler söyleyen ve açıklamalar yapan Devlet Bahçeli’nin “elini öpen, önünde saygıyla eğilip tokalaşan” İYİ Parti milletvekillerine çok sert bir tepki gösterdi; olay ve Akşener’in tepkisi konusunda görüşünüz?..

İyi Parti'nin oluşmasına ve birçok eski MHP'linin partiden kopmalarına sebep olan MHP lideri Bahçeli'ye gösterilen bu yaklaşımı ben anlamadım. Bu durumda bu milletvekillerine neden MHP'den ayrıldıkları sorulabilir. Meral Akşener bu konuda haklı

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test