Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

''Herkesin memnun edilmesi için ne yapılması gerek?"

13.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Demokratik Hukuk Devletlerinde; devlet adamlarının “sadece kendilerine oy verenleri değil, bütün milleti gözeterek hizmet edeceklerini, bütün millete layık olmaya çalışacaklarını” açıklayarak göreve başlamaları, buna karşılık toplumda “herkesin memnun edilmesi için ne yapılması gerekir” sorusuna cevap aranması; demokrasi, hukukun üstünlüğü, adalet, insan hakları, milli dayanışma gibi değerlere verilen önemle ve bu değerlerin ne derece benimsendiğiyle bağlantılıdır diye düşünüyorum.

Anayasamız; başlangıcındaki temel ilkelerinde bütün bu değerleri ayrıntılarıyla açıklamış ve “değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez” olan ikinci maddesinde; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, “Toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, ATATÜRK milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti” olarak tanımlanmıştır. Cumhurbaşkanımız da; Anayasaya bağlı kalacağı konusunda Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusu ve şerefi üzerine yemin etmiştir.

Bir Hukuk Devleti olarak tanımlanan Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’nın; “81 milyonun Cumhurbaşkanı olması için ne yapması gerekir” sorusunun cevabını Anayasamız bütün ayrıntılarıyla açıklamıştır. Bence hiç kimse; Anayasa dışında bir başka yerde, bir başka davranışta cevap aramamalı, kişisel beklenti içine girmemeli, kendisinin, yandaşlarının, ait olduğu gurubun çıkarlarını milli çıkarların üzerinde görmemeli, hukukun dışında bir arayış, bir beklentiye girmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, “Hukuk Devleti” ilkesini kaybettiğinde her şeyini kaybedecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test