Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş
Ana Sayfa / 

Gerçekte olan...

20.7.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ekonomide neler oluyor, nereye gidiyoruz? Bir tarafa baktığımızda, Türkiye’nin İMF ile anlaşma yapmasına ramak kalmış, acil 200 milyar dolar bulamazsa IMF’nin kapısını çalmaktan başka çaresi kalmayacak.

Diğer tarafa baktığımda ise Türkiye 2023 hedeflerini tutturmasına az kaldı, sanayi üretimi patladı, işsizlik düştü her şey yolunda bütün sıkıntılar dış güçlerin oyunu.

Ama gerçekte neler oluyor? Reel sektöre verilen destek ve teşvikler kendini göstermeye başladı sanayi üretimimiz mayısta geçen yılın aynı dönemine göre 6,4 arttı. İşsizlik oranında ise %10 psikolojik sınırın altına inerek %9,6 olarak gerçekleşti bunlar iyi gelişmeler, ancak piyasa barometrelerinde (borsa, döviz, tahvil) bu rakamların yansımamasının nedeni ne?

Elbette yukarıdaki pozitif rakamlar piyasa oyuncuları tarafından biliniyor ve bekleniyordu, peki neden Türkiye’yi satmaya devam ediyorlar? Sadece garanti bankası hisselerinde tek kurumun satışı 122 milyon lota ulaştı bu borsa tarihimizin en büyük satışlarından birine tekabül ediyor.

Yabancı takasımız(borsada yabancı payı) 2005 yılından bu yana ulaştığımız en düşük seviyelerinden birine geldi.

Yabancının psikolojik motivasyonu maalesef Türkiye lehine çalışmıyor. Önümüzdeki dönemin bankalar başta olmak üzere olumsuzluklara gebe olduğu beklentisi hakim.

 

Madde madde sayacak olursak

1- Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinin hız ve vizyon kaybetmesinden bu yana Türkiye Yabancı yatırımcının ilk tercihi olmaktan çıktı

2- İçeride yaşadığımız durum (darbe, OHAL vs) Bizim için anlaşılabilir olsa da, ürkek sermaye için karmaşık bir durum. Darbe yapılmış, hükümet güçlerince bastırılmış bir ülkeye para getirme riskini kimse almaz. Kendi açınızdan düşünün bu olay Nikaragua’da olsaydı bırakın yatırım yapmaya turistik seyahate bile gitmezdiniz. Sadece bu sebepten Türkiye’nin kaybının abartılı bulsam da 1 trilyon dolar olduğu söyleniyor.

3- Dış dünyada yaşanan doların güçlenmesi ve ABD ile diğer ülkeler arasında yaşanan vergilendirme krizi her geçen gün farklı boyut alarak devam ediyor, ABD dünyanın lider ülkesi konumunu kaybederken, kendi konumunu güçlendirmek adına yaptığı hamleler diğer ticaret partnerlerinden büyük tepki alıyor. Bu çekişme küresel ticareti tehdit edebileceği endişelerini artırıyor.

4- Dolarda faiz artırımları sürdüğü sürece ise bizim gibi ülkelerin dolar sıkışıklığı sürecektir.

5- En son olarak Başkanlık sistemine geçmiş olmamız, Uygulamaların sonucunu görmek isteme arzusu, gelen bakanların ve sistemin icraatlarının ne şekilde sonuç vereceğine olan kuşkular yabancı yatırımcıları satış yapmasına neden oldu.

Genel yabancı yatırımcı mantığı şöyle işliyor, risk öngörüyorsa, kara zarara bakmadan satışa geçiyor, riskin geçtiğini gördüğünde, önünü görebildiğinde ise dönüp alışa geçiyor. Risk almıyor, şansını denemiyor. Bu gibi şeyler bize özgü duygusal yaklaşımlardır.

Piyasada söyle söylentilerde dolanıyor,  finansman ihtiyacımızı bizi en ufak bir dalgalanmada sıkıntıya sokan batı menşeli sermayeden daha çok Türkiye ile kader birliği etmiş dost sermaye ile finanse edilmek istendiği bu konu ile Azerbaycan’la yol alındığı iddia ediliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test