Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Modeli'ni açıkladı

10.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son dakika… Bakan Albayrak 'Yeni Ekonomi Yaklaşımı' açıklıyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yeni ekonomi yaklaşımını açıklıyor. Özellikle ekonomide değişimin altını çizen Bakan Albayrak’ın açıklamalarından satır başları; 

Yeni bir ekonomi yaklaşımı olacağını paylaşacağımızı aktardık. AK Parti döneminde ekonomik olarak bir üst lige çıktık.

2002 yılında 36 bakan varken 2002 seçimlerinden sonra 26'ya yeni sistemde 16'ya, yeni bir düzeye çıkacağını ifade etmiştik.

Benim için çok heyecanlı bir gün bugün. Bugün yeni sistemin genel çerçevesini çizeceğiz.

Türkiye orta gelir grubundan üst gelir grubu için nasıl bir yol haritası çizme noktası önemli.

Bir çok insanla yol haritası için sohbet ettik. Bu toplantıya teşrif için bu yeni dönem üzerinde Türkiye'nin tüm kurumlarıyla daha hızlı politikalarla hedeflerine ilerlediği bir süreç olacak.

Gerek para gerek maliye politikalarının tek bir şapkada birleşmesiyle, ahlak ve liyakat şemsiyesiyle güçlü bir bakanlık olacak.

Her alanda hem içeride hem dışarıda danışmanlarla bakan yardımcılarıyla etkin bir bakanlık olacak.


Bütün istişareler sonrasında yeni bir ekonomik yaklaşım ortaya kondu. İlk günden beri attığımız adımlarla ekonomik vizyonlarla birlikte ekonominin tüm alanındaki paydaşlarla birlikte istişare edeceğiz. Bir kısmını bizzat benim arkadaşlarımızın danışmanlarımızın gerçekleştirdiği bu süreçte ulusal ve uluslararası paydaşların geniş çerçevede her adımı ince ince döşeyerek aksiyon alacağız.

Açıklayacağımız OVP ismine isim arıyoruz. Yeni ekonomik yaklaşımın en önemli adımlarından bir tanesi kararlı bir yaklaşım olması. Bugüne kadar kararsız mıydı? Hayır. Yeni model olarak ortaya çıkacak olan bu bakanlığın koordinasyonluğunda kararlı adımların atıldığı çok yeni bir dönem başlayacak.

Değişimi hedefleyen Türkiye bir üst lige çıkmak zorundaysa bazı şeyleri değiştirmesi lazım.

Her gün yeni dinamiklerin şekillendiği bir süreçten geçiyoruz. Bir tarafta ABD bir tarafta Çin ticaret savaşları yeni vergi politikaları bu manada da çok daha bir temele oturuyor. Bir diğer adım güçlü temelleri olacak. Kısa orta uzun vadede siz yolu ne kadar sağlam kurarsanız temelleriniz o kadar güçlü olur.

Ne kadar güçlü ortada durursanız güçlü olur. Çokça zikrettiğimiz Berat Albayrak geldi sonra başkası geldi devamı var mı yok öyle değil. Sürdürülebilir olacak.

81 milyonun katılımcı olduğu bir sistem olacak. Tüm bu çerçeve stratejik akılla yaklaşmaktan geçer. Bu yaklaşımın temel parametrelerini ortaya koyduktan sonra bunları ortaya koyarken öyle bir net prensipler belirlemelisiniz ki bu prensiplere ulaşırsınız. Seven svemeyen oy veren vermeyen öyle olması lazım.

Türkiye'nin makro göstergeleri dikkate alındığında mantıkla açıklanacak bir süreç değil.

Bankacılık sektörünü ele alacağız. 

Sıkı para ve mali politika sürecini ortaya koyacağız. Para ve maliye politikaları açısından bu iki bakanlığın birleşmesi ekonominin koordinasyonu için önemlidir.

Para politikalarının tam bağımsızlığının sağlanması diğer bir prensibimiz. Merkez Bankası üzerinde hassas bir dil ve mümkün olduğunda konuşmamaya gayret ettim. Bu bağımsızlık prensip olarak her daim devam etmeli. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı çok önemli. Finansal istikrarın güçlenmesi öncelikli hedeflerimizden biri olacak. Sermaye piyasasının pasta içindeki payı artacak. Bütçe disiplini en temel dinamiklerden biri olacak.

Tüm meydan okumalara karşı ayakta duracağız. 

1.adım ekonomik dengelenme değişimiz bir süreçten bahsediyoruz. Tüketim kaynaklı bir büyüme yerine 1.fazını ortaya koyacağımız bu süreçle birlikte 1.fazı bitirip, 2. faza geçeceğiz. daha 3.faz dediğimiz daha adaletli paylaşım politikalarına geçeceğiz. Sonunda nitelikli insan gücü ve güçlü toplum oluşturacağız. 

Ekonomik dengelemeyi sağlamak için ; enflasyonla mücadele edecek ve cari açığın düşüreceğiz. 

Kamuda tasarruf tedbirlerine başlayacağız. Yıl sonunda bu konuda ne kadar etkili işler yaptığımızı göreceksiniz. 

Enflasyon mu büyüme mi? Hem enflasyonla mücadele hem de sağlıklı büyüme. 

Ekiple birlikte bu değişimi çok daha etkin bir şekilde ortaya koyacağız. 

Tüm Türkiye'yi 81 milyonu üreten bir Türkiye'ye dönüştüreceğiz. 

81 milyona daha adaletli bir paylaşım için daha adil bir vergi sistemi ortaya koyacağız. 

Kayıtdışı ile çok yoğun bir mücadele yürüteceğiz. 

Bu 3 faz tamamlandıktan sonra nitelikli insan gücü ve güçlü toplum ile taçlandıracağız. 

Üreten ekonominin her alanına katkı sağlayacak. 

Hangi kamu harcaması olursa olsun, yatırım ve harcama, teknolojik ürün üretimimizi arttırıyor mu? İhracatı arttırıyor mu? ona bakacağız. Bu kriterlere uymayan harcamalara kırmızı ışık yakacağız. 

Bu süreç 81 milyonun desteğiyle yürüyecek. 

30 günde 35 Milyar TL.lik tasarruf yaptık. Yıl sonu 5 Milyar TL.lik faiz dışı fazlamız olacak. 

Yerli teknolojiyi destekleyecek vergisel teşviklerimiz olacak. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gürsel Tekin, sosyal medya üzerinden erken emekliliğe karşı çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirerek ‘Erdoğan 46 yaşında emekli oldu. Emeklilikte yaşa takılanlar, pri...

Köy-Koop Merkez Birliği Tarım ve Orman Bakanlığı'na taleplerini sundu.

Bankalararası Kart Merkezi’nin açıkladığı verilere göre, yabancı kartlarla haziran-eylül döneminde yapılan ödemeler geçen yılın 2 katına çıktı. Yabancı kartlarla yaz d...

17 Ekim Çarşamba altın fiyatları. Gram, çeyrek, yarım ve Cumhuriyet altını fiyatları.

Perakende satış hacmi 2018 Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 arttı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Hazine Finansman Programı çerçevesinde uluslararası sermaye piyasalarında dün 2 milyar dolar tutarında 5 yıl vadeli bir tahvil ihracı gerçe...

Kısa vadeli dış borç stoku, Ağustos sonu itibarıyla 2017 yıl sonuna göre yüzde 3,6 oranında azalışla 114,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yazarlar
Website Security Test