Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Moddy's Türkiye'de en sağlıklı 7 şirketi açıkladı

11.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, zayıflayan ekonomi ve değer kaybeden Türk Lirası karşısında en savunmasız grupların Doğuş Holding ve Yaşar Holding olduğunu savundu.

Dünya’nın haberine göre, kuruluşun Türkiye’ye ilişkin bugün yayınladığı raporunda, Türk şirketlerinin çoğunun kredi kalitesini önümüzdeki 12-18 ay boyunca potansiyel risklerden koruyabileceğini belirtildi.

TL’nin sert değer kaybının, Türk şirketlerinin döviz borç yüklerini daha ağırlaştırdığını söyleyen Moody’s, bu durumdan en kötü etkilenen kesimin, dövize endeksli geliri olmayan kısa vadeli döviz borcu olan kaldıraçlı şirketler olduğunu belirtti.

Moody’s bu bağlamda en savunmasız yatırım şirketinin Doğuş Holding, en savunmasız çeşitlendirilmiş tüketici ürünleri grubunun da Yaşar Holding olduğunu ifade etti.

Moody’s raporunda Türkiye’de dış fon bulmanın zorlaşması halinde, Türk şirketlerinin kredi kalitesi için en büyük riskin şirketlerin borçlanmaya erişimindeki azalma olacağını vurguladı. Ancak derecelendirme kuruluşu, bunun şu andaki baz senaryo olmadığını dile getirildi.

Moody’s’in raporuna göre yedi Türk şirketi, piyasa lideri pozisyonları, döviz bağlantılı gelirleri, güçlü bilançolar ve sağlıklı likidite desteğiyle, devletin ‘Ba3’ notunun bir kademe üzerinde derecelendirildi.

Bu şirketler, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii, Coca-Cola İçecek, Koç Holding, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Turkcell İletişim Hizmetleri, Türkiye Petrol Rafinerileri ve Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları…

 

Kaynak: Dünya

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Varlık Fonu, satılacağı iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı. Varlık Fonu satılıyor mu?

İşsizlik Sigorta Fonu'ndan 2017 ve 2018 yıllarında ne kadar para harcandı? İşsizlik Fonundan harcanan paralara rağmen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun açıkladığı v...

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu), 2019 Şubat ayı konut satışları verilerini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un da katılımıyla ''İstihdam Seferberliği 2019 İstanbul Buluşması'' yapıldı.

Bu yıl B20 tarafından G20’ye sunulacak politika öneri belgelerinde TÜSİAD üyesi şirketlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkı sağlayan iş temelli somut inovas...

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 11 bin kişi artarak 4 milyon 302 bin k...

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Şubat 2019'a ilişkin bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

Yazarlar
Website Security Test