Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Almanya ile Türkiye, ekonomide stratejik ortak''

1.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç gün süren Almanya ziyareti sonrasında, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da ivme kazanması bekleniyor.

2017 yılında gerçekleştirdiği 157,1 Milyar Dolarlık ihracat içinde Almanya’nın payı 14,9 Milyar Dolar ile yüzde 9,5’e karşılık geliyor. Bir önceki yıla göre yüzde 7,8 oranında artan ihracatın 2018 yılında 16 Milyar Dolar civarında gerçekleşmesi bekleniyor.
Alman otomasyon ve akıllı ev sistemleri üreticisi Becker Antriebe’nin Türkiye Genel Müdürü Erdinç Yazganoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunurken; iki ülkenin ticari ilişkilerinin her geçen yıl artış gösterdiğine dikkat çekti. Bugüne kadar yaşanan siyasi sorunların ekonomik ilişkilere yansımamasının sevindirici olduğunu söyleyen Yazganoğlu, Türkiye’de 6 binin üzerinde Alman sermayeli şirketin faaliyette olduğunu, bu şirketlerin 60 binin üzerinde istihdam sağladığını hatırlattı.

 

ALMANYA’DA 100 BİN TÜRK ŞİRKETİ VAR

Becker Türkiye’nin de yüzde 100 Alman sermayeli bir şirket olduğunu kaydeden Erdinç Yazganoğlu, “Türkiye’nin ihracatında Almanya’nın payı yüzde 9,5 gibi çok yüksek bir oranda. Geçen yıl 15 Milyar Dolar olan ihracatımızın bu yıl sonunda 16 Milyar Dolara ulaşması ve Türkiye’nin ihracatındaki payının yüzde 11’e yükselmesi hedefleniyor. Sadece bu rakamlar bile iki ülkenin ekonomide stratejik ortak olduğunu ve birbirinden vazgeçmesinin imkânsız olduğunu gösteriyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alman hükümetiyle yaptığı görüşmelerin, Türkiye’deki Alman şirketleri tarafından dikkatle izlendiğini sözlerine ekleyen Yazganoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti ile ekonomik ilişkilerimizin ivme kazanacağını şimdiden söyleyebiliriz. Ben de Almanya’da doğup büyümüş bir Türk olarak, yaşanan sorunların kalıcı olmayacağına ve mutlaka ortak çözümde buluşacağımıza inanıyorum. Unutmayalım ki, bugün itibarıyla Almanya’da 100 binin üzerinde Türk şirket faaliyet gösteriyor ve yılda 55 Milyar Dolardan fazla ciro üretiyor. Bu şirketlerde binlerce Alman vatandaşı da çalışıyor. Yarım yüzyılı aşan bu toplumsal ilişkimiz, ekonomik ilişkilerin de altyapısını sağlamlaştırıyor.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın “OSB’ler enerji maliyetlerini iyi yönetsin, kendi modellerini ve yöntemlerini geliştirsin” söylemine...

Serbest piyasada dolar 5,60 liradan, euro ise 6,4460 liradan güne başladı.

Borsa, güne yüzdelik bir değişim göstermeden başladı.

Gürsel Tekin, sosyal medya üzerinden erken emekliliğe karşı çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirerek ‘Erdoğan 46 yaşında emekli oldu. Emeklilikte yaşa takılanlar, pri...

Köy-Koop Merkez Birliği Tarım ve Orman Bakanlığı'na taleplerini sundu.

Bankalararası Kart Merkezi’nin açıkladığı verilere göre, yabancı kartlarla haziran-eylül döneminde yapılan ödemeler geçen yılın 2 katına çıktı. Yabancı kartlarla yaz d...

17 Ekim Çarşamba altın fiyatları. Gram, çeyrek, yarım ve Cumhuriyet altını fiyatları.

Yazarlar
Website Security Test