Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tüik kasım 2018 enflasyon oranı inandırıcı mı?

5.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Tüik kasım 2018 enflasyon oranı inandırıcı mı? Emeklilikte yaşa takılanlar eyt deki son durumu ve mevcut ekonomik tabloyu gazetemiz başyazarı duayen gazeteci Öcal Uluç Gözlem için yorumladı.

Tüik kasım 2018 enflasyon oranı inandırıcı mı?Emeklilikte yaşa takılanlar eyt'deki son durumu  ve mevcut ekonomik tabloyu gazetemiz başyazarı duayen gazeteci Öcal Uluç Gözlem için yorumladı.

GÖZLEM:

Öcal Bey hoşgeldiniz ekonomi ile ilgili olarak kısa bir söyleşi yapmak istiyoruz sizinle. Tüik’İn Kasım Ayı için açıkladığı enflasyon oranını inandırıcı buluyor musunuz? İlk sorumuz bu olacak.

ÖCAL ULUÇ:

Ben şimdi bir vatandaş olarak bir gazeteci olarak bu sorunuza cevap verebilirim. O rakamların doğru olup olmadığına dair soruna cevap verecek olanlar ekonomi uzmanları, ekonomi profesörleridir. Ama ben vatandaş olarak ki benim gibi milyonlarca vatandaş var. Çok zenginleri bir tarafa çıkar en aşağı 50 milyon vatandaştan birisi olarak bu soruya cevap vermek istiyorum.

Bakın bir şey söyleyeyim aslında erken tabi cemrelerin düşmesi. Cemreler Mart ayına doğru düşer.
Bizde bu enflasyon rakamları cemreye benziyor. Cemrenin düştüğünü kimse görmez. Bizim vatandaşlarımız da o söylediğim 50 milyon kişi de bu enflasyonun düştüğünü bir türlü göremez.

Ne zaman ki emekliye, memura, işçiye zam zamanı gelir, ya da asgari ücret tespit komisyonlarının toplanmasına birkaç gün kalır. Bakarsınız enflasyon rakamlarında, TÜİK’in rakamlarında güller açar.

En yetkili bakanların ağızları o güllerle dolar; “İşte bu böyle devam edecek, düşmeye başladı, merak etmeyin vatandaşlarım” diye konuşurlar. Ama, zamlar kesinleşir, herşey biter enflasyonda düşme tam cemreye döner. Üçüncü cemrenin toprağa düşüp bitmesi gibi düşük enflasyon da biz göremeden biter.

GÖZLEM:

Trading Economics adlı bir web sitesi Türkiye’deki gıda enflasyonunun dünyada 5.sırada olduğunu açıkladı. Listenin başında Venezualla var. Suriye’nin bile 6.sırada olduğu bu listede biz 5.sıradayız. Listedeki diğer ülkeler, Arjantin, İran, Suriye, Sierra Leone, Liberya, Zimbabwe, Güney Sudan ve Mısır.

ÖCAL ULUÇ:

İşte tam da ben bunu söylemek istiyordum zaten. O bahsettiğin site bunu rakamsal ve bilimsel olarak açıklamış. Mesele şu, benim bahsettiğin 50 milyon vatandaş için enflasyon yüksek. Bu insanlar yemek yiyorlar, giyiniyorlar, doğalgaz ve elektrik tüketiyorlar. Bütün bunlarda enflasyon yüksek.

Tüik’in enflasyon rakamlarını tespit için kullandığı sepet aşağı yukarı 500 küsur mal ve hizmeti baz alarak oluşturulur. Maalesef o sepetlerle devamlı oynanır. Enflasyonu düşürmek istedikleri zaman bu sepete, talebi az olduğu için fiyatı çok fazla yükselmemiş olan kalemler yani mal ve hizmetler eklenir. Enflasyonu yüksek gösteren kalemlerin sepetteki ağırlıkları azaltırılır ve neticede ortaya düşme eğiliminde görünen bir enflasyon rakamı çıkar.

Belki bu sepette yoktur ama benim bildiğim sepetlerde dikenli telden, pinpon topuna kadar veya mandoline kadar birçok ürünün o sepetlere girdiğini biliyorum.

Bu sadece bu iktidara özel bir durum değil bugüne kadar gördüğüm bütün iktidarlar bunu yaptı.
Bu işin asıl nedeni devletin yapacağı maaş zamlarını, asgari ücreti düşük tutabilmektir. Ama bu durum devamlı olarak o bahsettiğim büyük kitleyi fakirliğe doğru sürüklüyor.

Mesela 3 yıl önce asgari ücret 404 dolar iken şu andaki asgari ücret 302 dolar.

Yani şimdi böyle bir tabloda insanların mutlu olabilmesi mümkün mü değil?

Ve hayret ediyorum bu tablolar böyleyken bile bizim insanlarımız, belki biraz da kadercilikten olsa gerek, bunların üzerinde pek durmuyorlar.

Bakın Avrupa kaynıyor. Tabii o derece ateşle oynamayı kesinlikle tasvip etmiyorum.
Ama Fransa’da, Belçika’da, Hollanda’da akaryakıta yapılacak olan zam yüzünden nelerin olduğunu, Kuzey Afrika’da ve Arap ülkelerinde ekmeğe yapılacak olan 5 kuruş 10 kuruşluk zamların nelere neden olduğunu yaşayarak görüyoruz. Benim vatandaşım kaderci, benim vatandaşım bu tip şeylerde onların gösterdiği feveranı göstermiyor. Daha güzel davranıyor ama ülkeyi bu milleti yönetenlerin de biraz insaflı olmaları gerektiğini düşünüyorum.

Belki de sayın reis-i cumhurumuz Venezeualla başkanına “bu kadar yüksek enflasyonla nasıl baş ediyorsun, ülkeyi nasıl yönetiyorsun” diye sormuştur.

İktidarlar Türk insanının ağırbaşlılığını, soğukkanlılığını, kaderciliğini istismar etmemeli.

Asgari ücrette de, emekli zamlarında da, işçi, memur zamlarında da “büyük kitlelerin gerçek enflasyonunun" dikkate alınması ve de ayrıca verilmiş sözlerin de, mesela emeklilikte yaşa takılanlar eytgibi mutlaka ve mutlaka yerine getirilmesi gerekir. Çünkü bunlar birkaç bin kişiyi değil milyonları ilgilendiriyor. Emeklilikte yaşa takılanlar eyt sayısı milyonları buluyor. 

Türkiye zaten dış politikada etrafı ateş çemberiyle çevrilmiş bir ülke.

İşte görüyoruz Yunanlılar 18 tane adamızın üstüne asker çıkardılar, kilise yaptılar, şimdi oteller yapıyorlar, pazarlıyorlar.

Böyle bir ortamda vatandaş, iktidara inanmalı, iktidara güvenmeli ve çoğunlukla arkasında olmalı. Bu destek “tek taraflı” fedakarlıklarla olmaz. Bu ülkeyi yönetenlerin bunu unutmamaması lazım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK) sonrası açıklanan faiz kararıyla ilgili politika faizi yüzde 14'ten yüzd...

Kasım Ayı Ekonomi Karnesi açıklandı. Ekonomi Gazetecileri Derneği için yapılan araştırmada, Kasım ayı ekonomi başlıkları belirlendi. Ay boyunca ekonomi dünyasının gözü...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda süren 2020 yılı bütçe görüşmelerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

ABD Merkez Bankası FED, faiz kararını değiştirmedi. İki gündür süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faizlerde bir değişikliğe gidilmediği b...

EPDK'nin konuya ilişkin kurul kararları, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarım ve Orman Muğla İl Müdürü Saylak ile toprak havuz balık üreticileri MİTSO'da buluştu. MİTSO'dan gelen talepte balıktaki KDV oranının yüzde 8'den yüzde 1'e düşürül...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Çin’in Xi’an kentinde düzenlenen ''İpekyol...

Yazarlar
Website Security Test