Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yeni dijital vergi düzenlemesi, dijital işlem e-ticaret vergisi, internet vergilendirmesi 21 aralık 2018

21.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeni dijital vergi düzenlemesi dijital işlem e-ticaret vergisi, internet vergilendirmesi nasıl olacak 21 aralık 2018 . Gözlem Gazetesi Yazarı Mali Müşavir İ.Burak Oğuz internet ve dijital işlemlerde yeni vergi düzenlemeleri hakkında yazdı.

Yeni dijital vergi düzenlemesi dijital işlem vergisi internet vergilendirmesi nasıl olacak 21 aralık 2018 .

Gözlem Gazetesi Yazarı Mali Müşavir İ.Burak Oğuz internet üzerinde yapılacak dijital işlemlerden doğacak olan yeni vergi düzenlemeleri hakkında yazdı. 

DİJİTAL VERGİ 

Her geçen gün daha fazla dijitalleşiyoruz. Özellikle yeni jenerasyon için dijital dünya neredeyse vazgeçilmez.

Sadece gençler için mi vazgeçilmez, devlet için de olmazsa olmazlardan. Dijital alandaki ticaret şirketlerin olduğu kadar, maliyeninde iştahını kabartıyor. Son olarak Youtuber’ların vergi incelemesine alınması haberi henüz tazeliğini korurken şimdi de e-ticaret üzerinden yapılan faaliyetlerin stopaj ile vergilendirilmesi ve KDV oranlarının artırılması düzenlemesi gündeme geldi.

Yayınlanan yeni kararname ile bayinden alırken yüzde 1 KDV ödediğiniz gazeteyi internetten indirirseniz yüzde 18 KDV ödeyeceksiniz. Bu durum kitapta da aynı. Kitabı, kitapçıdan alırsanız yüzde 8 KDV ödeyecek iken, internet üzerinden e-kitap olarak indirirseniz yüzde 18 KDV ödeyeceksiniz. Bu durumun genç jenerasyonun teknoloji ile olan ilişkisini olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyorum.

Türkiye’nin içinden geçtiği ekonomik süreçten geçtiği çıkış noktası, hemen herkesin üzerinde hemfikir olduğu üzere; katma değeri yüksek olan üretim, arge ve teknolojik yatırıma sahip olan üretim ve bu üretilen malların yurtdışına ihracatı, hep teknoloji üzerinden ilerliyor. Bu yol ise her halükarda dijitalleşme anlamına geliyor. Endüstri 4.0 denen kavram da işte tam bunu ifade ediyor. Günümüzde robotik teknolojiler ve dijitalleşme olmadan ekonomik kalkınmadan söz etmek artık gerçekçi değil.

Yönümüzün bu yön olması gerekirken bizim bu alanı vergilendiriyor olmamız, sürekli vurgulanan ve bir türlü hayata geçirilemeyen yapısal reformlarla da çelişmektedir.

Özellikle genç jenerasyonun dijital dünyaya ulaşımını ucuzlaştırmak, kolaylaştırmak ve özgürleştirmek lazım.

Dünyanın dev ekonomileri ile rekabet halinde olmanın, hatta dünyanın dev ekonomilerini yakalayıp, onların önüne geçebilmenin yolu da bundan geçiyor.

Elbetteki vergi devletin anayasal hakkıdır.

Fakat, özellikle e-ticaretin öneminin "her saniye" biraz daha fazla arttığı günümüzde, bu alandaki reklamların yüzde 15 stopaj yoluyla vergilendirilecek olması internet reklamlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Gerek yurtiçinde ve gerekse yurtdışındaki ticarette, internet ve sosyal medya reklamlarının önemi tartışılmaz derecede öneme sahiptir. Yapılan bu düzenleme, e-ticaret vergilendirilmesi yönünde atılmış önemli bir adımdır.

Hükümetin e-ticaretin vergilendirmesi yönünde attığı bu yeni adım, bu alandaki ticaretin sekteye uğramasına neden olabilir.

Hükümet dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olabilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, 23 Haziran’da gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından yaptığı açıklamada...

TÜSİAD (Türkiye Sanayici ve İş İnsanlar Derneği) 23 Haziran sonrası seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu'nu tebrik etti.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'nde doktora eğitimini sürdüren MET İleri Teknoloji Sistemleri Kurucusu Murat Merdin, tarımsal ürünlerdeki çeşitli toksinlerin, ihracat...

Ege Finans Derneği (EFD) etkinliğinde konuşan İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, ''ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşının g...

Türkiye'ye 2018 yılında 3.1 milyar dolar döviz kazandıran ,Türk mobilya sektörü, yıllık 2.5 milyar dolarlık mobilya ithal eden Batı ve Kuzey Afrika ülkelerine ihracatı...

Türkiye'nin en büyük metropolü İstanbul'da yenilenen Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri ile ilgili görüşlerini paylaşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başk...

İTB (İzmir Ticaret Borsası) tarafından planlanan İzmir Tarım Teknoloji Merkezi (İTTM)'nin bu yıl kasım ayı içerisinde fizibilite raporu tamamlanacak ve uygulamasına ba...

Yazarlar
Website Security Test