Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye kırmızı et mi ihraç edecek?

25.12.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye kırmızı et ihraç edecek. Ancak bu ihracatın sebebi fazla ürettiğimizden değil fazla ithal ettiğimizden.

DW Türkçe'nin haberine göre Türkiye kırmızı et ihraç edecek. Ancak bunun sebebi fazla et ürettiğimiz değil gereğinden fazla et ithalatı yaptığımızdan. 

Her sene 500-600 bin dana ithal eden Türkiye bu yıl 1 milyon ithal ettiği için stokların şiştiği belirtiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Hadi Tunç, aralık ayı başında, hem et hem de damızlık hayvan ihracatı için İran, Irak ve Suriye ile görüşüldüğünü söyledi. 

Konuya ilişkin konuşan Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, "Bu durum tamamen üretim planlaması diye bir şey olmamasından kaynaklanıyor. Türkiye'nin 150 bin ton et üretimi açığı var. Hayvanların hepsi aynı anda ithal ediliyor. Aynı anda da besleme sürecine geçiliyor. Bir hayvan ocak ayında ithal edildiğinde haziranda ya da temmuzda kesilecek hale gelir. Her ay ithalata belli bir kota koyulması, hayvanların her ay sırayla beslenip kesilmesi gerek. Böyle olmayınca stoklar şişti. Hayvanlar kesilmedi, birikti, yağlandı. Perakende satışta fayda düştü. Kurban bayramında ihtiyaç olmamasına rağmen 5 bin hayvan daha ithal edildi ve bunlarda şarbon çıktı. Bakanlık bu süreci iyi yönetemedi. 

Bir yandan ihracat diyorlar, diğer yandan Rusya ve Sırbistan'dan et ithal edileceği konuşuluyor. Elimizde ihracata konu olabilecek bir küçükbaş hayvan pazarımız var. Körfez ülkeleri alım potansiyeli taşıyor. Ama önce sayısı iki katına çıkmalı. Büyükbaş hayvanda da ithal ettiğimiz etçi ırkların ağırlığını yakalamamız için kombine ırkı artırmamız gerek. Doğurganlık oranını artırmanın yollarını aramamız gerek. Bunların hepsi uzun vadeli planlama ile olacak şeyler" şeklinde konuştu. 

Ancak Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, bu ihracat hamlesinin üreticiyi rahatlatacağını vurgulayarak, "Geçen yıl 666 bin 802 baş besilik sığır, 109 bin baş kesimlik sığır, 280 bin baş küçükbaş hayvan ve 18 bin 857 ton kırmızı et ithal edildi. Bu yıl rakamlar 2017 rakamlarının üzerinde. Genel olarak kesimlik hayvan Brezilya, İspanya, besilik erkek sığır Brezilya, Uruguay, Romanya ve Çek Cumhuriyeti, et ithalatı ise Bosna Hersek, Polonya, Fransa gibi ülkelerden yapıldı" diyor ve şöyle devam ediyor: "İhracat çeşitli nedenlerle tüketimin azalması ve piyasalardaki durgunluk nedeni ile gündeme geldi. Şu anda hangi ülkeye ne kadar ihracat yapılacağı kesinleşmedi. Üreticiyi rahatlatmak üzere bu dönem ihracat yapılması gerekiyor. Türkiye'de kırmızı et üretimi 2017'de 1 milyon 126 bin 404 ton olurken bu yılın ilk üç çeyreğinde 859 bin tonluk üretim gerçekleşti. Üretimde geçen yılın üçüncü çeyreğine göre 64 bin ton artış var. Girdi temini ve tedariki için fiyatlar makul seviyeye çekilmeli. Kredilere erişim kolaylaştırılmalı. Ani kararlar ve uygulamalar yerine orta ve uzun vadeli politikalar belirlenmeli. Kırmızı ette bir kesim standartı sağlanmalı. Et ve Süt Kurumu üreticiyi de gözeten bir fiyat regülasyon sistemi oluşturmalı" dedi. 

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel ise, "Ette ve sütte gelinen sektörel teknoloji ve kapasite Türkiye'yi doyurmanın ötesinde uluslararası rekabete açılacak yeterlilikte. 2018'deki gelişmeler bir kez daha gösterdi ki iç piyasanın regülasyonu ve sürdürülebilir bir büyüme için en önemli araç ihracat. Bu hem ekonominin ihtiyacı olan döviz girdisini sağlayacak hem de sektörün tüm paydaşlarının yeni yatırım hevesini teşvik edecektir. Dünyadaki toplam -domuz hariç- kırmızı et üretiminin yüzde 1,3'ü Türkiye'de gerçekleşiyor. Üretim, Avrupa Birliği'ndeki üretimin yüzde 12,6'sına denk. Buna karşılık yıllık kişi başı et tüketimi son 10 yılda 10 kilodan 14,7 kiloya çıktı. Domuz eti hariç kırmızı et tüketimi ABD'de 36, AB'de 18 kilo. Dünya ortalaması ise 11 kilo." ifadelerini kullandı. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Oxfam, Davos'ta yarın başlayacak olan Dünya Ekonomik Forumu öncesinde bir rapor yayınladı. Rapora göre dünyada en zengin 26 kişinin varlığı dünya nüfusunun yarısını ol...

IMF (Uluslararası Para Fonu), ülkelerin 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin büyüme tahminlerini revize etti. Küresel ekonomideki büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize eden...

TÜSİAD ile Dünya Bankası bir anlaşma imzaladı.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) 2018 Aralık ayında yüzde 1,32 düştü ancak 2018'in genelinde yüzde 33 arttı.

Sosyal yardım alanlara yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan elektrik faturası yardımında detaylar belli oldu. Kimler elektrik faturası indir...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, plastik poşet uygulamasına yönelik değerlendirmelerde bulundu ve 2023 yılına kadar içecek ambalajlarında da depozito olacağını ...

Japon Mitsubishi firmasının Sinop'a yapacağı nükleer santral projesini iptal ettiği iddiası.

Yazarlar
Website Security Test