Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar kuru 2019'da ne kadar olur? Mahfi Eğilmez'den 2019 dolar tahmini

1.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar kuru 2019'da ne kadar olur? Ekonomist Mahfi Eğilmez'den korkutan tahmin.

Ekonomist Mahfi Eğilmez'den 2019 yılı için korkutan dolar kuru tahmini. 2018'i değerlendiren Mahfi Eğilmez, 2019'da neler olabileceği konusunda tahminlerde bulundu. 

2002 yılında ekonomik krizden sonra olduğu gibi Türk halkının parasının değerini korumak için dolara yöneldiğinin altını çizen Mahfi Eğilmez, tüketici güven endeksinin gerilediğini söyledi. Eğilmez, "Dolar kurunun 3.70 TL'lerden yavaş yavaş 4.20 TL'lere çıkması çok büyük tehlike değil ama birdenbire 7'li rakamlara çıkması çok büyük tehlike. Böyle bir ortamda ithalatçı çok büyük sıkıntı yaşıyor, dolar kuru 7 TL'lerden 5.20 lere düştüğünde ise ihracatçı ciddi manada sıkıntıya giriyor" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'nın tahminlerini bir anda ve hızlı bir şekilde değerlendirmesine değinen Mahfi Eğilmez, "Yılın ilk aylarında TÜFE için yüzde 5 hedefimiz var diyen Merkez Bankası yılın ikinci ayında TÜFE için beklentisini yüzde 12'ye çıkarıyor. Bu durumda da Merkez Bankası'na güven kayboluyor" dedi. Bu güven kaybının da yatırımcıyı ciddi manada etkilediğini söyleyen Mahfi Eğilmez konuştuğu konferansta, 2019 yılındaki dolar kuru tahmininin 7.5 TL, IMF'nin ise Türkiye'deki dolar kuru tahmininin 10.21 TL olduğunu söyledi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kısa çalışma ödeneği talebi arttı. İşçinin yükünü tek başına üstlenmek istemeyen firmalar kısa çalışma ödeneği için sıraya girdi.

2019 kira artışı oranı neye göre belirlenecek? Kira artışının yapılacağı kriter belirlendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde ekonomi alanında destek teklifi kabul edildi. Evlerde üretilen ürünlere vergi düzenlemesi, vergi ihlali ve UEFA maçları için ya...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan hal yasası, Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutması ve Japon Yeni cinsinden samuray bono ihracı açıklamaları.

LGP satış yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı.

14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı Lansman ve Basın toplantısı Fuar Anemon Otel’de yapıldı. Tarım ve Hayvancılık sektöründen çok sayıda temsilcinin h...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, bugün (16 Ocak 2019 Çarşamba) toplandı. Toplantının ardından Merkez Bankası faiz kararını açıkladı.

Yazarlar
Website Security Test