Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dolar kuru 2019'da ne kadar olur? Mahfi Eğilmez'den 2019 dolar tahmini

1.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dolar kuru 2019'da ne kadar olur? Ekonomist Mahfi Eğilmez'den korkutan tahmin.

Ekonomist Mahfi Eğilmez'den 2019 yılı için korkutan dolar kuru tahmini. 2018'i değerlendiren Mahfi Eğilmez, 2019'da neler olabileceği konusunda tahminlerde bulundu. 

2002 yılında ekonomik krizden sonra olduğu gibi Türk halkının parasının değerini korumak için dolara yöneldiğinin altını çizen Mahfi Eğilmez, tüketici güven endeksinin gerilediğini söyledi. Eğilmez, "Dolar kurunun 3.70 TL'lerden yavaş yavaş 4.20 TL'lere çıkması çok büyük tehlike değil ama birdenbire 7'li rakamlara çıkması çok büyük tehlike. Böyle bir ortamda ithalatçı çok büyük sıkıntı yaşıyor, dolar kuru 7 TL'lerden 5.20 lere düştüğünde ise ihracatçı ciddi manada sıkıntıya giriyor" ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'nın tahminlerini bir anda ve hızlı bir şekilde değerlendirmesine değinen Mahfi Eğilmez, "Yılın ilk aylarında TÜFE için yüzde 5 hedefimiz var diyen Merkez Bankası yılın ikinci ayında TÜFE için beklentisini yüzde 12'ye çıkarıyor. Bu durumda da Merkez Bankası'na güven kayboluyor" dedi. Bu güven kaybının da yatırımcıyı ciddi manada etkilediğini söyleyen Mahfi Eğilmez konuştuğu konferansta, 2019 yılındaki dolar kuru tahmininin 7.5 TL, IMF'nin ise Türkiye'deki dolar kuru tahmininin 10.21 TL olduğunu söyledi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Selçuk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Zirai Mücadele Ara...

Cari açık ödemeler dengesi verilerinin açıklanmasının ardından dolar kurunda son durum ne? Dolar TL 5,90'ı aştı.

2019 Nisan ayı cari açık rakamları açıklandı. Ödemeler dengesi nisan 2019 verileri açıklandı.

BDDK'nın Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), haziran ayı toplantısında faizleri değiştirmeme kararı aldı.

Katar, Borsa İstanbul'dan (BIST) milyarlarca lira yatırımını çekti. 2019'ul ilk 5 ayında Borsa İstanbul'dan çekilen Katar yatırımı raporlandı.

Solucan Gübresi Üreticileri Dernek Başkanı Ayşe Coşkun, Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu´na Solucan Gübresi üretimi, kullanım alanları ve tarımda ver...

Yazarlar
Website Security Test